Українські та нідерландські ветерани подолали 120 км в естафеті Вогню визволення

Ексклюзив

У Нідерландах в ніч з 4 на 5 травня 2026 року відбулася символічна естафета Вогню визволення, покликана привернути увагу до України та підкреслити зв’язок між історією визволення Європи і сучасною війною.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі, 20 ветеранів - по 10 від Нідерландів та України в естафетному форматі подолали близько 120 кілометрів. Українські учасники долали дистанцію у різний спосіб: бігом, пішки або на кріслах колісних.

“Цього року 10 українських і 10 нідерландських військових стартували з міста Вагенінген - символу визволення країни від нацистської окупації. Ми несли два факели: один із написом “Remember" ("Пам’ятайте” – ред.), інший — “Act” (Дійте – ред.), адже в Україні триває жорстока війна. Нам важливо постійно нагадувати про це нідерландському та європейському суспільству. У Вагенінгені зібралися тисячі людей - представники різних міст Нідерландів, і ми стали частиною цього руху. Наші захисники помітно вирізнялися серед учасників, і це було не лише про минуле — не лише про події 80-річної давнини після завершення Другої світової війни. Це про сьогодення. Українці сьогодні роблять те, що свого часу робила вся Європа і світ - борються за свободу. Усі стояли з табличками своїх нідерландських міст, а ми – з гордістю – з табличкою Україна. До участі також долучилися ветерани, які пересуваються на кріслах колісних”, - сказала в коментарі Укрінформу засновниця благодійного Фонду Netherlands for Ukraine Ксенія Негруца-Годска.

Маршрут стартував у місті Вагенінген, де щороку в ніч на 5 травня відбувається ключова частина відзначання Дня визволення Нідерландів - церемонія запалення Вогню визволення. Саме у Вагенінгені в 1945 році було підписано капітуляцію німецьких військ у Нідерландах, тому місто вважається символом свободи. Завершилася хода в Гаазі біля Посольства України.

Український захисник Олександр Феденець служив у штурмовому підрозділі 79-ї бригади та брав участь в обороні Мар’їнки у 2023 році. Наразі він уже п’ять місяців перебуває в Нідерландах на реабілітації. Феденець став одним з учасників, які несли Вогонь визволення з міста Вагенінген.

“Ми йшли, бігли, їхали всю ніч і були не гірші за наших нідерландських побратимів. Головний меседж сьогодні - не забувати, що відбувається в Україні, підтримувати нас і бути готовими, адже це і їхнє майбутнє. Війна в Україні - це світова війна. Цим вогнем ми вшановуємо як наших полеглих побратимів, так і всіх загиблих у Другій світовій війні, а також у інших збройних конфліктах і миротворчих місіях”, - сказав він.

Українських захисників біля будівлі посольства України в Гаазі зустрічав посол України в Нідерландах Андрій Костін. Посол висловив подяку українським і нідерландським ветеранам, зокрема нідерландському ветерану Робіну Імторну за ініціативу та держсекретарю Міноборони Дерку Босвайку за підтримку.

“Вогонь, який ви сьогодні доставили з Вагенінгена до нашого посольства, має глибоке символічне значення. Він уособлює зв’язок між нашими країнами, людьми та поколіннями, а також спільну відданість цінностям свободи й солідарності. Це полум’я нагадує нам про відповідальність захищати свободу, сприяти її відновленню та передавати ці принципи наступним поколінням. Нехай цей символ зміцнює нашу рішучість і єдність у досягненні справедливого і тривалого миру. Наша спільна позиція є чіткою і послідовною: свобода не підлягає сумніву чи компромісам, а агресія не може мати успіху”, - наголосив Костін.

Ветеран морської піхоти Робін Імторн нагороджений орденом Почесного легіону, який розвинув глибоке розуміння посттравматичного зростання. Він вже працював із українськими медиками над питаннями відновлення після травм. Його особистий досвід боротьби з ПТСР став рушієм цієї місії.

“Усе починається з ідеї. Свобода - це теж ідея, але вона стає реальністю лише тоді, коли ти дієш. Кожна дія починається з маленького кроку, але коли ці кроки поєднуються, то вони поступово змінюють світ. Цією ініціативою ми також крок за кроком змінюємо наш світ. Для мене велика честь йти пліч-о-пліч з українськими та нідерландськими побратимами. І я вірю, що Нідерланди загалом рухаються у правильному напрямку, підтримуючи Україну”, - наголосив Імторн.

Як повідомляв Укрінформ, торік четверо ветеранів і чинних військовослужбовців з Нідерландів вирушили 1 червня з Гааги до кордону України з метою зібрати 100 000 євро на медичну допомогу, реабілітацію та психологічну підтримку для наших ветеранів і їхніх родин. Торік українські та нідерландські ветерани подолали 2600 км від Гааги до Києва, зібравши 130 000 євро на медичну та психологічну допомогу.

Фото: Ірина Драбок / Укрінформ

Більше наших фото можна купити тут