Бережна обговорила з гендиректором ЮНЕСКО співпрацю у захисті культури під час війни

Фото

Віцепрем’єр-міністерка з гуманітарної політики-міністр культури Тетяна Бережна обговорила з гендиректором ЮНЕСКО Халедом Ель-Енані напрями співпраці у сфері захисту культури в умовах війни та реагування на російські атаки.

Про це повідомило Міністерство культури, передає Укрінформ.

"Сторони обговорили напрями співпраці у сфері захисту культури в умовах війни та питання реагування на російські атаки. Тетяна Бережна наголосила на необхідності посилення ролі ЮНЕСКО не лише у фіксації завданих збитків, а й у запобіганні злочинам проти культури, ранньому реагуванні, міжнародній верифікації доказів, а також підтримці механізмів відповідальності російського агресора", - йдеться у повідомленні.

Окрему увагу Бережна приділила ситуації навколо об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора», розташованого на тимчасово окупованій Росією території Криму. Вона поінформувала про системні незаконні археологічні розкопки росіян, масштабні будівельні роботи, псевдореставрацію та ідеологічне використання об’єкта, що становить серйозну загрозу його автентичності та універсальній цінності. Україна має намір ініціювати розгляд питання щодо внесення цього об’єкта до Списку світової спадщини, що перебуває під загрозою, та розраховує на підтримку ЮНЕСКО у цьому процесі.

Сторони також обговорили подальші спільні кроки, зокрема посилення координації у сфері документування руйнувань, протидії незаконному обігу культурних цінностей, розвитку моніторингових механізмів, у тому числі із застосуванням супутникових технологій, а також міжнародної адвокації щодо захисту культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях.

Бережна запросила гендиректора ЮНЕСКО взяти участь у Конференції міністрів культури, яка відбудеться в Україні у березні 2026 року та стане міжнародною платформою для обговорення захисту культурної спадщини під час збройних конфліктів і посилення глобальної координації у цій сфері.

Своєю чергою Халед Ель-Енані запевнив, що Україна є і надалі залишатиметься пріоритетом у діяльності ЮНЕСКО.

Читайте також: У Києво-Печерській лаврі заявили про пошкодження через російську атаку

Як повідомлялося, 27 січня в Парижі розпочалася зустріч високого рівня з питань культурної спадщини та архітектури України в межах Сезону України у Франції Voyage en Ukraine. Україну представляє делегація на чолі з Тетяною Бережною.

Фото: mincult.gov.ua