Битва за Україну. День тисяча чотириста восьмий
Україна зустріла Новий, 2026 рік. Сили оборони в новорічну ніч уразили російський НПЗ «Ільський», та склад ударних «Шахедів» на ТОТ Донеччини
Ми зібрали для вас інформацію про тисяча чотириста восьмий день Великої війни: чим жили Україна та українці 01 січня 2025 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Президент Зеленський у новорічному зверненні до народу
- подякував європейським лідерам за щоденну підтримку України у боротьбі з Росією і запевнив, що вона свідчить про те, що Україна вже є частиною європейської родини;
- закликав США та інших партнерів зміцнити Україну зброєю та запровадити проти Росії додаткові санкції, щоб припинити війну. «Томагавки» в українських руках довели б тільки одне – мир не має альтернативи;
- заявив, що Україна понад усе прагне миру, але не ціною своєї державності;
- наголосив, що мирна угода готова на 90%, але ті 10, що лишилися, є дуже складними. «Мій підпис стоятиме під сильною угодою».
У ніч на 1 січня Сили оборони України вдарили по низці об'єктів воєнно-економічної та військової інфраструктури РФ, зокрема НПЗ «Ільський» у Краснодарському краї та цілях на тимчасово окупованій території Донецької області – Генштаб ЗСУ. За даними ВВС, також під атаку українських дронів у новорічну ніч потрапили нафтобаза в Людиново Калузької області. Місцева влада Альметьєвського району Татарстану заявила про «падіння уламків» українських дронів та пожежу у резервуарному парку ПАТ «Татнефть» – телеграм-канал Astra.
***
Американські посадовці з питань національної безпеки встановили, що Україна не націлювалася на Путіна чи одну з його резиденцій під час нещодавньої атаки безпілотників – The Wall Street Journal.
ЦИТАТИ
Володимир Зеленський, Президент України: «Це гордість – бути Президентом такого народу і такої держави, яка вистояла й досягає до будь-якого ворожого військового об’єкта та НПЗ, повертає війну в Росію, навчає військових НАТО, що таке сучасні дрони; яка дає асиметричного ляпаса Росії та змушує Путіна брехати, що він тричі взяв Куп’янськ і збивав дрони біля своєї резиденції власними руками»
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
На фронті від початку доби – 45 зіткнень, ворог завдає ударів по прикордонних населених пунктах – Генштаб ЗСУ станом на 16:00.
На бойове чергування в Україні заступили ще два комплекси протиповітряної оборони Patriot – пресслужба Міноборони.
Сили оборони продовжують тримати рубежі на підступах до Мирнограда на Донеччині та одночасно розширюють логістичні коридори до міста – Угруповання військ «Схід».
Останні кілька днів війська РФ не проводять активних бойових дій, а перегруповуються. Наразі вже зрозумілі плани ворога на січень: обійти Вовчанськ та пройти до Лимана – Віктор Трегубов, начальник управління комунікації Угруповання Об’єднаних сил.
Попри заяви ворога про захоплення Покровська, Сили оборони контролюють північну частину міста, а в центральній частині Покровська українські воїни блокують просування противника – Угруповання військ «Схід».
У ГУР МОУ заявили, що командир Російського добровольчого корпусу Денис Капустін живий, а операції російських спецслужб з його вбивства провалилась – ГУР.
ППО знешкодила 176 із 205 безпілотників, якими росіяни з вечора атакували Україну – Повітряні сили ЗСУ.
НАСЛІДКИ ВІЙНИ
Втрати. Воєнні злочини
Доброволець з Австралії у складі ЗСУ Рассел Аллан Вілсон загинув у Донецькій області. Вічна пам'ять Герою...
Росіяни вдарили КАБом по «Фельдман Екопарку», що під Харковом: поранені жінка-волонтер і леви, стан тигрів невідомий – вони поховались у напівзруйнованих приміщеннях, загинуло багато птахів, зруйновані пташник, дім хижаків, вольєри – Укрінформ.
Економіка
РФ 1 січня знову вдарила дронами по портовій інфраструктурі України. Під час нічної повітряної атаки уражене портове обладнання, транспортні засоби та окремі об'єкти інфраструктури у портах Одещини – Олексій Кулеба, міністр розвитку громад та територій. В Ізмаїльському порту є пошкодження портових причалів і техніки.
У ніч проти 1 січня, російська окупаційна армія завдала ударів по залізничній інфраструктурі в Одеській, Сумській та Волинській областях. У Ковелі на Волині пошкоджено будівлю локомотивного депо. У Конотопі на Сумщині росіяни вдарили по вантажних вагонах на залізничній станції – Олексій Кулеба. Російські атаки не вплинули на рух пасажирських поїздів.
Енергетика
Станом на ранок 1 січня внаслідок чергової масованої російської атаки знеструмлена значна кількість споживачів в Одеській та Волинській областях; також є нові знеструмлення на Чернігівщині – НЕК «Укренерго». За даними Запорізької ОВА, через атаку РФ без електропостачання залишилися майже 4 000 абонентів у Запорізькому районі.
Вночі 1 січня російські БПЛА атакували обʼєкти критичної інфраструктури Волинської області. Понад 103 тис. абонентів залишилися без електрики – ДСНС.
НОВИНИ: УКРАЇНА
Президент Володимир Зеленський
- заявив, що у ситуації, коли російські удари не припиняються навіть на новорічні свята, поставки ППО не можуть затримуватись;
- призначив Олексія Семенюка головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку замість звільненого Руслана Магомедова;
- відзначив державними нагородами 53 українців та українок.
В Україні з 1 січня
- запрацювала Єдина агенція оборонних закупівель – наглядову раду призначать у січні – Денис Шмигаль, міністр оборони;
- набирає чинності закон, який посилює підтримку сімей із дітьми і створює умови для поєднання батьківства з професійною діяльністю – Мінсоцполітики;
- запрацював цифровий інструмент податкового контролю «Е-аудит», який спрямований на підвищення прозорості взаємодії між бізнесом і податковою – ДПСУ;
- розпочала роботу Національна установа розвитку (НУР), яка забезпечуватиме мікро-, малий та середній бізнес доступом до пільгового фінансування через банки-партнери – Мінфін.
- Україна стала повноправним учасником європейської політики Roam Like at Home, що в Україні також називають «роумінговим безвізом» – Мінцифри;
- для фізичних осіб – підприємців (ФОП) першої та другої груп встановлено нові розміри єдиного податку та військового збору – ДПСУ.
Глава представництва ЄС у Києві Катаріна Матернова прокоментувала затвердження чотирьох незалежних членів нової наглядової ради НАЕК «Енергоатом» і зазначила, що в ЄС чекають на завершення формування ради в січні – «Європейська правда».
Будь-яке політичне чи дипломатичне рішення, спрямоване на припинення війни Росії проти України без деокупації Криму, неминуче похитне основи міжнародного права і закріпить небезпечну практику легітимації зміни кордонів із застосуванням сили – Гьонюль Шамількизи, журналістка, письменниця, авторка книги «Кримський вогонь: анатомія однієї окупації».
З 2026 року українці, яким виповнилося 40 років і старші, можуть пройти безкоштовне обстеження для виявлення ризиків хронічних захворювань, контролю здоров'я та запобігання ускладненням, які призводять до передчасних смертей та інвалідизації – Укрінформ.
ВАКС обрав запобіжний захід у вигляді застави від 16,6 до 40 млн грн п’ятьом народим депутатам у справі про хабарі за голосування у Верховній Раді – САП.
***
В Україні у 2025 році надходження до держбюджету податків та зборів становлять 1 трлн 246 млрд грн. Це на 20,2%, або 209,3 млрд грн більше порівняно з минулим роком – ДПСУ.
Україна з початку 2025/2026 маркетингового рок, станом на 31 грудня, експортувала понад 15,28 млн тонн зернових та зернобобових культур – Держмитслужба.
В останні дні 2025 року партнери внесли до Фонду підтримки енергетики України додаткові 105,74 млн євро – Міненерго.
Європейські країни торік надали Україні військової допомоги на $21,5 мільярда – Ігор Жовква, заступник керівника ОП.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
Секретар РНБО України Рустем Умєров і міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан під час зустрічі в Анкарі обговорили безпекову ситуацію та повернення українців із російського полону – Умєров у Фейсбуці.
З 1 січня і впродовж року Швейцарія головуватиме в Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) – пресслужба ОБСЄ.
У четвер, 1 січня, Республіка Кіпр офіційно розпочала піврічне головування у Раді Європейського Союзу – Укрінформ.
Опитування The Economist/YouGov показало, що 49% респондентів у США «дещо» або «категорично» не схвалюють те, як Дональд Трамп діє щодо війни Росії проти України, тоді як 30% – підтримують його підхід – The Hill.
Військові США за два дні знищили п’ять суден із наркотиками та ліквідували вісьмох наркотерористів – Пентагон.
США ввели санкції проти китайських компаній і танкерів, пов'язаних з Венесуелою – Bloomberg.
США надали сербській нафтопереробній компанії NIS, більша частина акцій якої належить Росії, ліцензію на діяльність до 23 січня, що дозволить відновити виробництво після 36-денної перерви – Reuters.
Фінляндія виявила підсанкційний вантаж на судні Fitburg, затриманому за підозрою в пошкодженні підводного кабелю зв’язку між Гельсінкі та Таллінном – ERR. Як повідомляв The Sweden Herald, двох членів екіпажу судна Fitburg, підозрюваного у пошкодженні кабелю між Фінляндією та Естонією в новорічну ніч, було заарештовано.
1 січня, Болгарія стала 21-ю країною єврозони, зробивши довгоочікуваний крок у напрямку європейської інтеграції – FT.
Пожежа на швейцарському курорті Кран-Монтана: відомо про 40 загиблих і щонайменше 100 постраждалих – швейцарське видання Watson. Президент України Володимир Зеленський, глава МЗС України Андрій Сибіга висловили співчуття.
ВОРОГ
Наприкінці четвертого року війни у російських телеефірах пропагандисти несподівано визнали, що на сьогодні російські війська контролюють меншу частину території України, ніж у перші місяці вторгнення. Резонансна заява пролунала в ефірі пропагандистської програми «Место встречи» на державному телеканалі НТВ. Над розповідями Генштабу РФ та Путіна про «успішне просування» російських військ в Україні в студії вже відкрито іронізують.
Білоруський оперативно-тактичний ракетний комплекс «Полонез» може стати носієм ядерної зброї завдяки спільним розробкам із російськими фахівцями. Алгоритми застосування такої зброї вже відпрацьовуються під час стратегічних навчань «Запад» – Геннадій Лепешко, голова Комісії з національної безпеки Палати представників Білорусі.
Рясний снігопад та обледеніння ліній електропередач, що розпочалися 31 грудня, призвели до енергетичного колапсу в кількох районах Краснодарського краю Росії – Медуза. Найбільш критична ситуація зафіксована в Сочі.
Підготувала Жанна Телеганова, Київ
Перше фото: Генштаб ЗСУ.