Незалежність: 25 років за 25 днів. Президентство Кучми, Біле братство, олімпійська чемпіонка Баюл
У 1994 році Україна стала першою державою Східної Європи, з якою ЄС підписав договір про співпрацю
02.08.2016 10:00 1516
  •  
  •  
  •  

Продовження )

Не встигли українці відсвяткувати другу річницю Незалежності, як прем`єр Кучма попросився у відставку. Втім, як показала історія, цей його хід був частиною вдалої політичної гри. Протягом усіх наступних років відставні прем`єри ставали найбільш грізними опонентами очільників держави на президентських виборах. Однак, обійнявши найвищу в країні посаду, наступник Кравчука його помилки не повторив. І, починаючи, з 1994 року в Україні на ціле десятиріччя запанувала «епоха Кучми».

Про все це – в спеціальному проекті Укрінформу, присвяченому річниці Незалежності України: «Незалежність: 25 років за 25 днів».

9 вересня 1993 року

Леонід Кучма на засіданні Уряду заявив, що хоче піти у відставку. Це була вже третя подібна його заява на цьому посту. 21 вересня парламент звільнив Кучму від обов'язків прем'єр-міністра, разом з ним пішов у відставку і весь Уряд. В.о. прем'єра став Юхим Звягільський. Наступний Уряд Україна отримала лише у червні 1994 року. Тим часом Кучма стає неформальним лідером опозиції.

Вересень  

Україна приєдналася до міжнародної міжбанківської системи передачі інформації та здійснення платежів SWIFT. Це був головний крок на шляху інтеграції до світової фінансової системи. У січні 1994 Нацбанк впровадив національну систему електронних платежів (СЕП), завдяки якій банки перевели розрахунки на електронні засоби зв'язку НБУ.

21 жовтня

На Всеукраїнському Православному Соборі Василь Романюк (Володимир) обраний Патріархом Київським і всієї Руси-України УПЦ-КП (інтронізований 24 жовтня у Софійському соборі)

10 листопада

У Києві біля Софійського собору затримані керівники релігійного угрупування «Біле Братство» Юрій Кривоногов і його дружина Марина Цвигун.

На початку 90-х на фоні економічної кризи по всій країні виникає безліч «просвітницьких» та релігійних організацій. Найвідомішою стала тоталітарна секта «Велике Біле Братство ЮСМАЛОС», яка, до речі, навіть була зареєстрована Мін'юстом. Небезпеку цієї організації влада розуміє не відразу. Проте, вже у 1992 році прокуратура відкрила кримінальне провадження проти лідерів Братства. Масштаби цієї організації вражали - у 1991-1993 рр. в Україні налічувалось до 80 тис. «білих братів», а в Києві близько 7 тисяч. Відділення Братства були також в Росії, Білорусі та Казахстані.

З літа 1993 року сектанти почали з'їжджатися до Києва, адже на 24 листопада був «призначений» кінець світу. Зранку 10 листопада «білі брати» зібралися на Софійській площі. Не зважаючи на підсилену охорону, перевдягненим сектантам вдалося потрапити до Софійського собору, де вони вдалися до хуліганства і погрому. Зрештою були затримані понад 600 «братів» і вся верхівка секти. 

Через два роки керівники Білого братства отримали різні строки ув'язнення - Марина Цвигун засуджена до 4 років позбавлення волі, Кривоногов - до 7 років. 

14 січня 1994 року

У Москві президенти України, США та Росії підписали тристоронню заяву, в якій були зафіксовані домовленості щодо практичної реалізації рішення України відмовитись від ядерної зброї. У документі Сполучені Штати та Росія зобов'язуються від свого імені, а також від імені Великої Британії надати Україні гарантії безпеки у прив'язці до набрання чинності Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь та приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. 5 грудня 1994 року в Будапешті був підписаний так званий Будапештський меморандум - угода між Україною, США, Росією та Великою Британією про без'ядерний статус України. Вже на 1 червня 1996 року на території України не залишилося жодного ядерного боєзаряду або боєприпасу.

30 cічня

В Криму пройшли «президентські вибори». Раніше, 13 жовтня 1993 року Верховна Рада Криму з подачі проросійських сил утворила нову посаду, яка офіційно отримала назву «Президент Республіки Крим». Перемогу на січневих виборах здобув Юрій Мєшков, отримавши майже 73% голосів виборців. У своїй передвиборчій програмі Мєшков декларував введення на півострові рубльової зони, укладання військово-політичної угоди з Росією, надання жителям Криму російського громадянства, запровадження московського часу.

Втім знайти спільну мову з урядом півострова та іншими політиками Мєшков не спромігся, що, фактично, стало початком кінця його правління. У березні 1995 року посаду президента Криму було скасовано. Офіційною причиною цього стала необхідність «приведення Конституції і законів Автономної Республіки Крим у відповідність з Конституцією і законами України з метою забезпечення верховенства Конституції і законів України на всій її території та захисту державного суверенітету України».

12 лютого

У Норвезькому місті Ліллехаммері розпочались XVII зимові Олімпійські ігри. Це була перша Олімпіада, в якій брала участь незалежна Україна. Першою українською олімпійською чемпіонкою стала фігуристка Оксана Баюл.

27 березня

В Україні пройшли перші після розпаду Радянського Союзу позачергові парламентські вибори.

Після страйку на Донбасі у червні 1993 року Верховна Рада пішла назустріч страйкарям і призначила на 26 вересня референдум щодо довіри Президенту і парламенту. Проте, 24 вересня скасувала своє рішення, призначивши позачергові вибори Верховної Ради та Президента. Недосконале виборче законодавство призвело до того, що у деяких округах вибори проводилися у чотири тури, а на початок 1995 року парламент був сформований лише на 90 %.

Найбільшу кількість місць у парламенті (90) отримали комуністи, 20 крісел дісталося Народному Руху, 18 та 14 Селянській партії та Соціалістичній відповідно. Всі інші партії отримали менше 10 місць. У результаті у Верховній Раді була створена ситуативна ліва більшість.

3 березня  

Україна і США підписали договір про дружбу і співробітництво.

23 березня

У Брюсселі між Україною і Європейським Союзом підписано Договір про співпрацю. Таким чином, Україна стала першою країною Східної Європи, з якою ЄС підписав подібний Договір.

7 травня

Український боксер Андрій Синєпупов у бою з британцем Марком Рамсеєм першим в історії незалежної України здобув титул чемпіона світу серед професіоналів за версією WBO у легкій ваговій категорії до 61 кг. Бій відбувався на рингу Палацу спорту у Дніпропетровську.

18 травня

Олександра Мороза, лідера Соціалістичної партії України, обрано Головою Верховної ради України. Мороз обіймав цю  посаду до 12 травня 1998 року. Вдруге був спікером парламенту у 2006-2007 рр.

16 червня

За поданням президента Леоніда Кравчука Верховна Рада затвердила Віталія Масола прем'єр-міністром України. На цій посаді він перебував до березня 1995 року.

26 червня

В Україні пройшли другі вибори Президента. Участь у них взяли 70,4% виборців. У першому турі голосування жоден із семи кандидатів у президенти - Бабич, Кравчук, Кучма, Лановий, Мороз, Плющ, Таланчук - не одержав більше 50% голосів виборців. У другому турі явним фаворитом вважався чинний президент - Леонід Кравчук, але перемогу несподіванно отримав його суперник - Леонід Кучма. За нього проголосували понад 52% виборців, головним чином зі сходу України. Інавгурація другого Президента пройшла 19 липня.

10 липня

У Києві відбулися перші в історії вибори мера. Перемогу в них отримав Леонід Косаківський, колишній перший секретар Печерського райкому КПУ і представник Президента в Печерському районі. Він набрав 54,6% голосів виборців проти 40,3% , відданих за його опонента – представника Народного Руху Володимира Черняка.

Далі буде... (Про другий рік Незалежності читайте тут)

Світлана Карабань, Євген Якунов, Валентина Сямро. За матеріалами архіву Укрінформу

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-