Діагноз: «Синдром Кім Чен Ина»

Аналітика 01.09.2016 17:23 1728

У КНДР міністра, який «клюнув носом» на нараді було наказано розстріляти з зенітки. Чи здатна на подібне людина в здоровому розумі?

Учора речник  Міністерства об'єднання Південної Кореї підтвердив, що у Корейській Народно-Демократичній Республіці (КНДР) був розстріляний віце-прем'єр-міністр з питань освіти Рі Ен Джин, повідомляє Deutsche Welle. За повідомленням ЗМІ Південної Кореї, його розстріляли із зенітної установки за те, що він закуняв під час зустрічі з Кім Чен Ином – головою КНДР. На перший погляд здається, що 33-річному Кім Чен Ину потрібно не очолювати державу, а лікуватися у психіатричному закладі. А насправді?

Нещодавно впливове американське видання Politico опублікувало матеріал, де закликало розглянути можливість обов'язкової медичної перевірки кандидатів у президенти США. І розмови про це, і така практика - це далеко не американський винахід. Та у випадку з Кім Чен Ином, котрий представляє уже третє покоління лідерів КНДР, зрозуміло, що там про його психічне здоров’я не замислювалися. Відтак над цим замислився Укрінформ та поцікавився в українських фахівців, наскільки поведінка цього тирана-садиста є нездоровою.

На фото - Чан Сон Тхек - дядько лідера КНДР Кім Чен Ина, якого ведуть на страту

Як лютував Ин

Найбільше сколихнула суспільство розправа Кім Чен Инау 2013 році над рідним дядьком Чан Сон Тхеком, якого вважали другою, після лідера Північної Кореї, людиною і звинуватили в корупції та розгульному способі життя. Його розстріляли у грудні 2013, а в січні 2014 така ж доля чекала і на всіх кровних родичів Чан Сон Тхека включно з немовлятами. Очевидці розповідали, що тих, хто опирався, розстрілювали прямо на порозі дому на очах у сусідів. 

Міністра суспільної безпеки О Сон Хона, за даними корейських ЗМІ,  чекало іще суворіше покарання – його спалили за допомогою вогнемета, і навіть повідомлялося, що Кім Чен Ин це зробив власноруч.

У квітні 2015-го міністра Народних збройних сил Хьон Йон Чхоля було розстріляно із зенітного кулемета у військовому училищі перед декількома сотнями людей.

І ось днями чергова розправа - віце-прем'єр-міністр з питань освіти Рі Ен Джин був розстріляний із зенітної установки.

Такі публічні і маніякально жорстокі страти жахають будь-яку адекватну людину. Але керівництво КНДР не винайшло нічого нового – воно лише скористалося досвідом людства. Щоправда, він був нажитий століття назад. Навіть у Англії, яка вважається взірцем цивілізованості й демократії, «зрадників країни» свого часу привселюдно вішали, потрошили й четвертували. Така захмарно жорстока страта була прописана в законі, і востаннє її застосовували проти католицьких священників у 17-му столітті. А скасований цей закон був аж у вікторіанську епоху - в  70-х роках 19-го століття.

Але ж лідер Північної Кореї використовує такий кривавий досвід і в наші дні, 400 років по тому...

Ми звернулися до провідних українських спеціалістів: може, Кім Чен Ин психічно хвора людина?

Семен Глузман, психіатр, людина яка заочно спростувала радянський психіатричний діагноз генералові Петру Григоренку:

«Ніколи, в жодній країні, тирана не визнають психічно хворим»

Диктатор має можливість проявляти себе публічно. Імовірно, Кім Чен Ину легко переступити через жорстоке вбивство, і йому не потрібно, щоб світ його любив і поважав. Це не хвороба. Ніколи в жодній країні його не визнають психічно хворим, а скажуть, що він заслуговує електричного стільця чи повішання. Так, очевидно, він отримує задоволення, від своєї безпосередньої участі чи присутності на розправах. Це не є нормою, але і психічним захворюванням не вважається. Це особливості особистості. Сталін, наприклад, отримував задоволення від списків розстріляних, але при цьому він не розстрілював особисто.

Кім Чен Ин навчався в приватній привілейованій школі у Швейцарії, де дівчат і хлопців готували як громадян демократичних країн. Здавалося б, демократія пом’якшує особистість, але виявляється ні. Щеплення демократії у нього не відбулося. Йому ж з дитинства навіювали, що він майбутній вседержитель, і він, мабуть, з розумінням своєї тоталітарної «соціальної значимості» повернувся до себе на батьківщину.

Свого часу після другої світової німецькі й американські психоаналітики  досліджували, чи були Гітлер і Сталін психічно хворими. Вони теж не знайшли у них психічних розладів, і не могли знайти. І чи це б було концептуально правильно, бо, якщо б відповідь була «так», то тоді вони - жертви хвороби, і ми не мали б права їх судити. І тоді б і Кім Чен Ин був би просто нещасним хлопцем. Насправді ж нещасні люди, які його оточують.

Анатолій Чупріков, доктор медичних наук, професор:

«Кім Чен Ин поводиться як психопат – а це хвороба характеру, а не розуму»

У випадку з Північною Кореєю ми маємо справу з тоталітарною державою якогось середньовічного зразка. Попередні тирани теж дозволяли собі найрізноманітніші «витівки» – починаючи від давньоримських, середньовічних і навіть до тиранів недавніх часів. Я не думаю, що це свідчення психічного розладу. Сама собою вседозволеність  поза сумнівом розслабляє і спонукає робити такі вчинки.

З іншого боку, я не можу сказати про психічний розлад заочно, бо потрібне обстеження, але за його вчинками можна говорити про те, що він поводиться як психопат – а це хвороба характеру, а не розуму. Психопат – людина, яка здійснює вчинки, які відрізняються від загальновизнаних норм поведінки, і тому він нас дивує. Психопатів серед населення, на жаль, досить багато. Але масштаби в деяких випадках вражають, як ось із Північною Кореєю. 

Звісно, людину треба обстежувати до того, як вона обійме високу посаду, але до застосування цього простого принципу в усьому світі ще ой як далеко. А що зараз? Як бачимо, знані українські психіатри, не домовляючись між собою, зійшлися на думці, що лідер Північної Кореї Кім Чен Ин аж ніяк не психічно хворий. Тобто, він усвідомлено йде на жорстокі вбивства. І якщо у КНДР все ж таки настануть світліші часи, і вона звільниться від династії, яку започаткував Кім Ір Сен, дід нинішнього диктатора,  то тирану-садисту ХХІ століття не вдасться уникнути кримінальної відповідальності, посилаючись на нездоровий психічний стан.

Будь-який нелюд може бути покараний за життя, згідно з людським законом. І це, схоже, поки що єдиний прояв справедливості у цій кривавій проблемі людства.

Юлія Горбань, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-