США готують для Росії санкції нової якості

США готують для Росії санкції нової якості

854
Укрінформ
У Вашингтоні зрозуміли, що сподіватися на зміну політики кремлівських вождів тільки через те, що страждають їхні особисті матеріальні інтереси – марна справа

Нинішній прем’єр-міністр Росії, який колись одного разу був президентом цієї країни, Дмитро Мєдвєдєв літав на Камчатку і там, серед суворої природи Кроноцького заповідника, жорстко висловився про можливу (точніше – практично неминучу) нову порцію американських антиросійських санкцій. Він сказав: “Якщо буде щось типу заборони діяльності банків чи використання тієї чи іншої валюти, то це можна буде назвати цілком відверто – це оголошення економічної війни. І на цю війну необхідно, потрібно буде реагувати – економічними методами, політичними методами, а в разі необхідності й іншими методами. І наші американські друзі це повинні розуміти”.

Та що там Мєдвєдєв! Сам Володимир Путін, нинішній президент РФ, обговорив ці санкції з постійними членами Ради безпеки Росії (про що ми дізналися зі слів його прес-секретаря): “Зачіпалася тема можливих нових недружніх кроків з боку Вашингтона у вигляді торгових обмежень. Підкреслена повна нелегітимність подібних дій з точки зору міжнародного права”.

Йдеться про законопроект, поданий до Конгресу США на початку серпня групою конгресменів (там і республіканці, і демократи), про нові санкції проти Росії за втручання у внутрішні справи США і за все інше (Україна, Сирія) також. А справа про отруєння батька і доньки Скрипалів у Великій Британії стала приводом до вже оголошених офіційно 9 серпня державним департаментом США санкцій: з 22 серпня вводиться заборона на експорт до Росії технологій та електроніки подвійного призначення.

Перші повідомлення про намір шести конгресменів США посилити санкції проти Росії були зустрінуті публікою, загалом, без особливого інтересу. Здавалося, це лише така собі демонстрація, покликана “урівноважити” враження світової громадськості від захоплення Трампа Путіним після їхньої зустрічі в Гельсінкі. А чи будуть ці санкції реально, тобто – чи проголосують за них американські законодавці, і чи буде їх достатньо, щоб подолати можливе вето Трампа – ніякої ясності. Однак дуже швидко, з реакції росіян, а ще більше – з падіння рубля та акцій російських компаній та провідних банків, стало зрозумілим, що загроза нових санкцій дуже реальна, причому це будуть санкції, якщо так можна сказати, нової якості. Згадані нами російські прем’єр та президент заговорили про санкції лише вчора-сьогодні, а раніше різні там думські депутати вже погрожували американцям, що буде їм відповідь – мовляв, не продамо ракетні двигуни і заборонимо долар у Росії. І те, що до погроз депутатів, які, в принципі, можуть базікати скільки завгодно, бо ні за що не відповідають, у тому числі – за власні слова, мусили долучитися Путін з Мєдвєдєвим, свідчить про гостроту для Кремля цього питання.

Одним словом, “дискусія” такого роду та коментарі фахівців не стихають кілька останніх днів, і вже можна зробити певні висновки.

1) Нові санкції США – у законопроекті та ті, що вже вводяться з 22 серпня – справді нової якості. Якщо досі американці “пресингували” окремих політиків-бізнесменів, окремі підприємства чи окремі сектори економіки, то тепер тиснутимуть на країну загалом – на економіку, на торгівлю, на фінанси, на культурні та освітні зв’язки, навіть на рівень дипломатичних відносин. Якщо, приміром, буде введена заборона сімом найбільшим банкам Росії проводити розрахунки у доларах (саме це мав на увазі Мєдвєдєв), то це вже масований, а не точковий удар, від нього страждатиме вся російська економіка без винятків. Або заборона вкладати кошти у державні цінні папери Росії – сьогодні це головний для росіян спосіб кредитування на міжнародних ринках, без нього рублю буде дуже скрутно. Або включення Росії до списку країн – спонсорів тероризму, що само по собі автоматично означає максимально можливу ізоляцію Росії на міжнародній арені.

2) Нова якість санкцій означає, що американці переосмислюють досвід дії попередніх санкцій. Вони дійшли висновку, що сподіватися на зміну поведінки (політики) кремлівських вождів тільки через те, що страждають їхні особисті матеріальні інтереси – марна справа. Так прямо і кажуть: наші санкції не змусили Росію відступити ані на крок – ні в Україні, ні в Сирії, ні у втручанні у внутрішні справи країн Заходу.

3) Якщо нові санкції битимуть не по окремих особах-олігархах, а по всій країні, то це означає, що тепер американці робитимуть ставку на загальне погіршення соціально-економічного стану в Росії до такої міри, щоб Кремль під тиском внутрішніх проблем змушений був міняти політику зовнішню. Власне, це те, що сталося з СРСР: саме внутрішні проблеми змусили тоді Горбачова з компанією миритися із Заходом і капітулювати у “холодній війні”. Передумови для повторення вже дозрівають – суттєве зниження реальних доходів росіян, практично нульове зростання економіки, близьке до масового невдоволення владою (і Путіним теж). Американцям треба тільки “допомогти” санкціями цього об’єктивному процесу.

Так, сьогодні неможливо чітко конкретизувати, які саме нові санкції будуть застосовані проти Росії за півроку – рік. Але то вже не принципово. То вже питання темпу, яким американці тиснутимуть на Кремль. Головне – щоб ці санкції і справді були нової якості. І щоб США на них зважилися.

Юрій Сандул. Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-