Туск запевняє, що не говорив із Путіним напередодні Смоленської трагедії

Туск запевняє, що не говорив із Путіним напередодні Смоленської трагедії

1041
Ukrinform
Колишній прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск відкидає будь-яку свою політичну відповідальність за підготовку трагічного візиту екс-президента Лєха Качинського до Смоленська у 2010 році.

Про це він заявив у понеділок в окружному суді Варшави під час допиту як свідка у справі, що стосується невиконання публічними особами своїх обов’язків під час організації візиту урядової делегації 10 квітня 2010 року до Смоленська, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“У політичному плані я не відповідав за проект цього візиту (Качинського - ред.)”, - заявив Туск.

Він зазначив, що до компетенцій прем’єра не належить також логістична підготовка візитів. 

Туск назвав неправдою деякі твердження своїх політичних супротивників про те, що він наполягав на тому, аби розділити візити прем’єра 7 квітня і президента 10 квітня до Смоленська. За його словами, Качинський не висловлював бажання спільно відвідати місце Катинського злочину, що виникало з досить складних відносин між ними. 

“У моїх планах і з того, що пам'ятаю, у планах президента Качинського спільний візит не планувався”, - зазначив Туск.

Читайте також: У Польщі ексгумували ще одну жертву Смоленської катастрофи

Екс-глава польського уряду, який побував у Смоленську 7 квітня 2010 року, зазначив, що він нічого не знав про поганий стан аеродрому “Сєвєрний” під Смоленськом. За його словами, там і раніше приземлялися польські урядові літаки, а тому не було якихось особливих побоювань, що це може бути ризиковано.

Він повідомив, що рішення про те, чи польські урядові літаки мають приземлятися на цьому летовищі, приймала виключно польська сторона. 

Туск зазначив, що він зустрічався з тогочасним главою уряду РФ Володимиром Путіним у вересні 2009 року та у квітні наступного року. Утім, під час цих зустрічей не обговорювалися деталі візиту до Смоленська. Він поінформував, що у вересні під час візиту Путіна до Сопота вони тет-а-тет говорили кілька хвилин і ця зустріч була дуже неформальною: Туск показував йому рукою, де пляж, де він проживає у Сопоті, і де бігає. Натомість тогочасний глава уряду РФ нарікав, що він дуже обмежений у пересуванні і що у нього вдома дуже багато охорони.

“Високий суд, я знаю, що ця відповідь не влаштовує тих, хто вірить, що власне на Сопотському пірсі (у вересні 2009 року) заколотники узгодили цей таємний план (замаху - ред.). Але я не відповідаю за цю інтерпретацію”, - наголосив Туск.

Натомість, за його словами, під час свого візиту до Смоленська 7 квітня він намагався концентруватися на історичних питаннях: схилити російську сторону до діалогу у питанні Катинського злочину й історико-освітніх питаннях в рамках діяльності Польсько-російського групи із складних питань.

Екс-глава польського уряду зазначив, що звіт польської урядової комісії Міллера, який було оприлюднено в 2011 році, був підготовлений “дуже ретельно, об’єктивно і без політичного тиску”.

Як повідомлялося, у справі, в якій допитано Туска, на лаві підсудних опинилися екс-глава канцелярії прем'єр-міністра, колишній посол Польщі в Іспанії Томаш Арабський, двоє інших представників канцелярії тодішнього глави уряду, а також двоє колишніх польських дипломатів у Москві. Туска не вперше викликають на допит у різних справах, що розглядаються у польських судах. У квітні та серпні минулого року його допитували у справах про співпрацю польської Служби військової контррозвідки із ФСБ Росії, а також у справі щодо неналежного проведення польською стороною судмедекспертизи тіл жертв Смоленської катастрофи. 

Туск, який нині є президентом Євроради, тоді підкреслював, що виклики його на допит у цих справах мають політичне підгрунтя. 

До восьмої річниці катастрофи у Польщі оприлюднено технічний звіт, в якому основною причиною Смоленської катастрофи названо вибух на борту літака ще до його зіткнення із землею. Чинна підкомісія також анулювала звіт своїх попередників з 2011 року. Повний звіт про причини катастрофи у Польщі планують оприлюднити не раніше, ніж через рік.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>