Антиросійські санкції в дії: добре, але мало

Антиросійські санкції в дії: добре, але мало

Аналітика
Укрінформ
Хоча новий санкційний удар не став катастрофічним для російської економіки, від наступного вона може й не оговтатись

Російська економіка захиталася під ударом санкцій, оголошених Мінфіном США проти 27 російських бізнесменів, високопосадовців, а також низки компаній. Через це на російських біржах стався нечуваний обвал – втрати учасників ринку та інвесторів за один торговий день становили біля $16 млрд. Найбільше – $2,25 млрд – втратив власник "Норильського нікелю" Володимир Потанін. Президент Лукойла Вагіт Алікперов втратив $1,37 млрд, власник Renova Group Віктор Вексельберг – $1,28 млрд. Втрати власника РУСАЛу Олега Дерипаски оцінюють в 905 млн доларів. Але саме його покарали найбільш показово, наклавши арешт на активи та майно. І саме вимушена заява алюмінієвого короля про можливість технічного дефолту його бізнес-імперії спричинила основну паніку на ринку.

Олег Дерипаска
Олег Дерипаска

В результаті російські акції зазнали найбільшого падіння за останні чотири роки. А курс рубля одразу скотився з 58 до 63 руб/$.

Перше американське попередження

Дефолтом в Росії, щоправда ще не пахне, але вперше великі публічні російські компанії з глобальним бізнесом настільки сильно постраждали не від падіння нафтових цін, а конкретно від обмежень, спрямованих на покарання РФ за її агресивну зовнішню політику. І далі буде.

Мінус $100 млрд загальної капіталізації – такий результат падіння фондового ринку РФ 9 квітня. Це перша реакція економіки РФ на нові санкції США щодо російських олігархів. Нагадаємо, американське Міністерство фінансів запровадило заходи на виконання закону "Про протидію супротивникам Америки шляхом санкцій" (CAATSA), який у серпні 2017 року схвалив президент Дональд Трамп. Згідно із законом CAATSA, Мінфін США у співпраці з Державним департаментом у січні 2018 року надав Конгресу "кремлівську доповідь"– список зі 114 високопосадовців і 96 олігархів, наближених до "російського режиму" (помічників і радників президента РФ Володимира Путіна, усіх членів уряду РФ, зокрема прем'єра Дмитра Медведєва, мерів Москви та Санкт-Петербурга та ін.). Сьогодні до 27 наближених осіб прилетіли перші “ластівки”. Зокрема, в США заарештували все майно Олега Дерипаски, якого підозрюють в організації втручання в американські вибори. Включно з усіма рахунками, активами приблизно на $1 млрд, і власним особняком у Вашингтоні вартістю $15 млн. І це США фактично ще не починали запровадження серйозних санкцій. А лише наказали припинити будь-які бізнесові стосунки і операції з “токсичними” компаніями окремих росіян.

“Санкції США проти Росії – це перший тривожний дзвінок для російської влади, мовляв, ігри закінчились. США переходять до важкої артилерії. Зараз було попередження, адже США за великим рахунком надавили лише на алюмінієвий бізнес Дерипаски. Але надалі удар може бути нанесено вже по нафтогазовій сфері та фінансовому сектору, що в свою чергу може спричинити складнощі з рефінансуванням зовнішніх боргів російськими банками та бізнесом”, – коментує керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман.

Ерік Найман / Фото: ukrlife.tv
Ерік Найман / Фото: ukrlife.tv

“Ми бачимо реакцію на нові санкції США. Зрозуміло, для росіян вони небезпечні. Після паніки, звичайно, певна стабілізація все ж таки відбудеться. Можливо, ще кілька днів на ринку буде "турбулентність", але основне падіння вже сталося і відскоку не буде. Зараз важливо, чи підуть американці далі", – зазначив екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов.

Виявляється, підуть. Як стало відомо, в Конгресі США зареєстрований законопроект про заборону операцій з борговими цінними паперами Росії та паперами найбільших російських банків. Ось це вже точно стане “бомбою” і початком серйозної фінансової кризи в країні. І хоча законопроект стосується лише цінних паперів нових емісій, наслідки будуть тяжкі, оскільки російський банківський бізнес та російський бюджет фактично “відріжуть” від міжнародної фінансової пуповини.

“США за кілька хвилин можуть знищити Росію без застосування своїх військ”, – написав економіст Володимир Компанієць на своїй сторінці в Фейсбук. Варто лише Мінфіну заявити, що:

а) резидентам США забороняється купувати російські акції та облігації внутрішньої державної позики (ОВДП);

б) активи російських компаній заморожуються;

в) всі, хто матиме відносини з російськими компаніями, попадуть під санкції.

Ну, подумаєш, росіяни стануть біднішими – їм не звикати

Світові аналітики відзначають, що різке падіння російського ринку акцій стало окремою індивідуальною історією, оскільки європейські фондові ринки демонструють в цілому позитивну динаміку в межах 0,1-0,6%, американський фондовий ринок відкрився зростанням основних індикаторів на 1,5-2,2 %. Світові товарні ринки також зростають.

Однак, росіяни при цьому торочать про "суцільну невизначеність”.

«Події, які відбулися в п'ятницю, викликають природну корекцію ринку», – заявила голова ЦБ Росії Ельвіра Набіулліна. Мовляв, багато невизначеності, учасникам ринку не зовсім зрозумілі наслідки санкцій, межі цих наслідків, але російська економіка і фінансова сфера адаптуються, і плаваючий курс рубля її врятує від зовнішніх шоків. Дійсно, фінансисти стверджують, що при відносно дорогій та стабільній ціні на нафту близько $70 за барель курс рубля 63-65 руб/долар не є катастрофічним для економіки країни, оскільки золотовалютні резерви РФ (близько $450 млрд) дозволяють певний час утримувати рубль від критичного падіння. Значно серйозніші наслідки мало б для російської економіки падіння курсу до 100-120 руб/долар. Але цього навряд чи варто чекати.

Кремль давно навчився маніпулювати валютним курсом для того, щоб в достатній кількості наповнювати свій бюджет. “Росіяни просто девальвують рубль і все. Які загрози це несе країні? Більш широка девальвація завжди веде до зростання інфляції – населення стане ще біднішим. Але росіянам з телевізора розповідатимуть, що в усьому винні американці, а не внутрішня та зовнішня політика російської верхівки. Тому за рахунок населення і викручуватимуться. Вибори вже пройшли, наступні шість років Путін лишається при владі. Тому, будь-які соціально-політичні зміни там неможливі”, – каже Ерік Найман.

За його словами, зниження курсу російського рубля майже не позначиться на гривні, адже залежність України від російського експорту значно знизилась. “Негативний вплив може й буде, але українці до осені його не відчують”, – прогнозує експерт.

Очікується, що російський уряд вирішить компенсувати постраждалим підприємствам їх втрати. Наприклад, йдеться про націоналізацію РУСАЛа. “Але обсягів резервних фондів, що застосовуються в таких випадках, в Росії сьогодні лишились крихти – лише 50 млрд рублів ($850 млн, якраз на одного Дерипаску й вистачить – Ред.). Інша справа, що в Росії достатньо поки що золотовалютних резервів.

Микола Бєлєсков
Микола Бєлєсков

“Якби санкції були суворішими – склалася б ситуація подібна до 2009 року, коли на підтримку російської валюти було витрачено майже четверту частину усіх золотовалютних резервів країни, – коментує політолог, експерт Інституту світової політики Микола Бєлєсков. Нині, за словами експерта російський уряд може адаптуватися до економічних втрат – окремим компаніям і постраждалим багатіям допоможе, і навряд чи витрачатиме великі ресурси на підтримку курсу рубля.

Малий проти великого, або усі ходи ведуть до поразки

Що стосується варіантів розвитку подій, то їх не багато. “В економічній сфері не видно жодного кроку, який могла б зробити Росія у відповідь, і який би не вдарив по ній самій. Припинення прямої торгівлі з США, яка нині становить $20 млрд, а в кращі роки була за 40 - то для США це невелика втрата. Можуть припинити продаж титану, що використовується в авіації – але проблема в тому, куди Росія його подіне? Економіка розміром $1,4 трлн не може завдати серйозної шкоди економіці в $20 трлн. Тому можливостей для економічної відповіді, типу контрсанкцій, у Росії нема”, – зазначає Микола Бєлєсков.

На його думку, можливі варіанти відповіді лише у військово-політичній сфері. Наприклад, вихід Росії з угоди СНО-3 (про стратегічні наступальні озброєння – Ред. ) і фактичне розгортання гонки ядерних озброєнь, постійні військові демонстрації в Чорному та Балтійському морях, ускладнення на Донбасі, гра на нервах і таке інше. “Але, по-перше, навряд чи США на це купляться, а по-друге, такі дії можуть вийти з під контролю і призвести до гарячої фази війни, а Росії це не вигідно. Виходить, у неї немає жодного інструменту ефективної відповіді на дії США”, – резюмує експерт.

Україна теж планує використати вдалий момент для розриву з російським бізнесом. Президент України Петро Порошенко доручив підготувати проект рішень, який буде винесений на розгляд РНБО щодо можливих додаткових санкцій на активи російських бізнесменів в нашій країні.  “Санкції будуть введені і будуть максимально гармонізовані із рішенням уряду США. До санкційного списку будуть включені й Дерипаска, й інші російські олігархи", – йдеться у повідомленні Порошенка у Twitter. Не виключено, що йтиметься і про долю горезвісного Миколаївського глиноземного заводу, який входить в орбіту Олега Дерипаски, і який нарешті повернеться у державну власність після його безславного перебування в руках росіян.

Оксана Поліщук, Микола Романюк, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-