Блискуча перемога Путіна: Волоколамськ, Кемерово - що далі?

Блискуча перемога Путіна: Волоколамськ, Кемерово - що далі?

Укрінформ
Короткі підсумки першого поствиборчого тижня в Росії

...І ось минув тиждень після так званих виборів так званого президента так званої Російської Федерації. Середина його була тривожною (отруєння випарами зі сміттєзвалища у Волоколамську), кінець - жахливим (пожежа у Кемерово). І так вже сталося, що обидві історії були пов'язані з найбільш беззахисними громадянами країни - з дітьми...

РОЗПАЛЮВАННЯ ПОЖЕЖІ І РІЗНИЦЯ У ЧАСІ

Між Москвою та Кемерово різниця в чотири години. Пожежа у Торговому центрі в Кемерово почалася приблизно о 4 години дня, опівдні по Москві. Новина поширювалася соціальними мережами.

Однак, офіційні ЗМІ не поспішали. Перші акуратні повідомлення про пожежу в інформагентствах з'явилися після години дня (МСК). 13:17. Торговый центр горит на улице Ленина в городе Кемерово, сообщает местное управление МЧС. «...поступило сообщение о задымлении на четвертом этаже в торговом центре на улице Ленина в городе Кемерово. На место оперативно выехали пожарно-спасательные подразделения, оперативная группа ФКУ «ЦУКС ГУ МЧС России по Кемеровской области».

Дуже скоро стало зрозуміло, що історія розгортається зовсім трагічно. 13:29. «Четверо детей погибли при пожаре в торговом центре «Зимняя вишня» в Кемерове, сообщил источник в экстренных службах региона: «Предварительно, погибли четверо детей от отравления продуктами горения в торговом центре «Зимняя вишня» в Кемерово».

І далі протягом найближчої години пожежа у ТЦ «Зимова вишня» була в центрі уваги російських ЗМІ, кожна хвилина приносила нові уточнення. До чого це я? До того, що вже вдень, о пів на другу за московським часом було зрозуміло, що в Сибіру відбувається щось страшне, з загибеллю дітей.

В 16:30 глава МНС Росії Володимир Пучков негайно скликав робочу групу урядової комісії через пожежу в Кемерові.

І о 20:00 «говорящие усы» Пєскова заявили, що «Путин получил доклады главы МЧС и губернатора Кузбасса о ситуации с пожаром в Кемерово и поручил Пучкову незамедлительно вылететь в Кемерово, где горит ТЦ и погибли люди, и принять все меры по мобилизации сил и средств».

РОЗЛЮДНЕННЯ В РФ: НА ПРИКЛАДІ НЕДІЛЬНОГО ТЕЛЕЕФІРУ

Ще півтора-два десятиліття тому Росія була більш-менш нормальною країною з досить якісним телебаченням. Насамперед, новинним, репортажним. У разі якихось трагедій провідні телеканали ламали всю сітку мовлення і починали висвітлювати події онлайн. Або, принаймні, з регулярними включеннями. Краще за всіх це робило НТВ (те, колишнє НТВ, а не нинішня бодяга).

Ну, і звичайно з ефіру прибирали розважальну разлюлі-малину. У випусках новинних програм викидалася музична «підкладка», робилися чорні заставки. А найвеселіші шоу з телевізійної лінійки змінювалися на якісь нейтральні фільми.

Але то було раніше. Після теракту в «Норд-Ості» (2002) телевізійників, на прикладі НТВ, звинуватили в тому, що вони своїми репортажами заважали роботі спецслужб. Так були ліквідовані актуальні телевізійні репортажі. Після захоплення терористами Бесланської школи і «спонтанного» штурму її силовиками (2004) вже прищучили і газетярів - на прикладі «Известий», які були тоді пристойною газетою, що опублікувала страшні репортажні кадри.

І ось вечір 25 березня. У кемеровській «Зимової вишні» вже багато годин вирує пожежа, горять діти і їхні батьки. І що ж три головних російських телеканали, три кити путінського «зомбоящика». Дивимося...

Первый канал. 19:25. «Лучше всех!». Дитяче телевізійне шоу талантів. У Кемерові сім годин горять діти, точніше - вже їхні трупи. А тут яскраві веселощі - дитячі пісні, танці, демонстрація фокусів.

Фото: EPA
Фото: EPA

21:00. «Воскресное "Время"». Підсумкова тижнева новинна програма з часів агресії проти України триває не менше півтора годин. Про що ж на початку - ну, звичайно ж, путінський мітинг переможців. Радість і веселощі: «Ра-си-я! Ра-си-я!». Потім - відмивання Росії від хіматаки у Солсбері. Про страшну пожежу в Кемерово розповіли у трихвилинному сюжеті наприкінці 60 хвилин програми.

22:30. Программа «Что? Где? Когда?» Знавці, запитання, розгадки, гра розуму, музичні паузи - все як годиться. Хоча, як на мене, за ситуації, це вибух мозку, випуск варто було б назвати «Что? Пожар! Где? В Кемерово! Когда? Сейчас!» .

23:40 «Жизнь Пи». Голлівудська оскароносна пригодницька драма 2012 року. Тут питання спірне, але, по-моєму, до даної ситуації теж не дуже підходить.

Найбільш жорстко пропагандистський телеканал «Россия-1». 18:30. «Всероссийский открытый телеконкурс юных талантов "Синяя птица - Последний богатырь"». Це аналог першоканальної програми. Принцип той самий. Поки в Кемерово діти горять, тут діти веселяться.

20:00. Дмитрийкисилевские двухчасовые «Вести недели». Починається, зрозуміло, з найважливішого - з яскравого путінга. «-Мы победили! - Да-а-а!!!».

22:00. Пропагандистський документальний фільм-інтерв'ю «Миропорядок-2018». Путін, впевнено засаджений на стілець, і Соловйов, як гоголівський або чеховський чиновник, боязко примостився навпроти на краєчку стільця. Там пожежа з великими людськими жертвами. А тут Путін з міркуваннями про високу відповідальність, моральність, погрозами розпалити світову пожежу, якщо його не будуть слухати, і спробами щось зіграти на роялі.

23:30. «Воскресный вечер с Владимиром Соловьёвым» з оновленим дизайном. Спочатку, і довго, - обсмоктування усіх нюансів путінського «Миропорядка». О, як же він розумно, мудро, душевно все говорив. Геній, право слово, геній. Рідкісно повезло Росії з національним лідером. І лише під кінець першої години ефіру - пряме десятихвилинне включення кореспондента ВГТРК з Кемерово. Тут вже натужне акторування Соловйова: «Ай-яй-яй! Такое горе, такое горе..». Ну так, а до того ж був час ефіру «Путін - геній», що, звичайно, важливіше. І тільки тепер дійшла черга до горя.

00:30. «Иван Васильевич меняет профессию». Ноу комент.

Ну, і на закуску НТВ. На початку двадцятихвилинного новинного випуску о 16:00 хвилинний репортаж з Кемерово. І все. У «”Итогах недели” с Ирадой Зейноловой», що виходять о 19:00, Кемерово не згадано. І далі в прайм-тайм - теж вечірня разлюлі-малина.

20:10. «Ты не поверишь!». Що це? Вот: «Яркая палитра ошеломляющих новостей из мира шоу-бизнеса! Информационно-развлекательная программа построена на популярном жанре светского репортажа. Только здесь показана жизнь самых богатых и знаменитых людей страны».

21:10. «Звезды сошлись». Приблизно те саме: «Место встречи представителей эстрады, кино, деятелей искусства и других творческих профессий. В центре дискуссии остро-звёздного проекта может оказаться всё, кроме политики».

Тобто ніхто (ніхто!) не наважився щось змінити в ефірі, вже знаючи про такий трагічний розвиток подій. І поки в інтернеті люди горіли і стрибали з вікон, розбиваючись, в телевізорі - все було чудово і весело...

Ну і чудове формулювання з останнього анонсу, варто запам'ятати - «всё, кроме политики».

ВСЕ, ОКРІМ ПОЛІТИКИ

Ось за цю фразу і вчепимся. У минулому шахтарський край, Кемеровська область, був цілком собі пасіонарним і голосував по-різному. Проте у путінські часи під мудрим управлінням губернатора Амана Тулєєва ця область увійшла до числа «регіонів з особливою електоральною культурою», простіше кажучи - «електоральних султанатів». І це не синонім «національної республіки». Так відомий політолог Дмитро Орєшкін прозвав приблизно півтора десятка російських регіонів, де на «виборах» явка більше 80%, підтримка «Єдиної Росії»/Путіна - більше 75%.

Путин, Тулеев
Путін, Тулєєв

Такою Кемеровська область стала завдяки мудрому управлінню Тулєєва. Відразу ж після катастрофічної пожежі відставка йому не загрожувала. І жодної політичної відповідальності за те, що трапилося, він не відчуває. Кажуть, у пожежі загинула 11-річна дівчинка, його далека родичка. Однак Тулєєв на місце подій не приїхав. Як пояснили його наближені, тому що кортеж губернатора буде заважати проведенню рятувальних робіт.

А без кортежу, значить, губернатор не може... насправді, це відмовка. Тулєєв давно і важко хворий. Він пересувається на інвалідному візку і не збирається йти з трону Кемеровської області, якою править вже більше 20 років! На кшталт Рузвельта, як каже він сам і його підручні. Але Рузвельта обирали на вільних виборах. А цей? Цей для утримання посту і в нинішній ситуації співає оди Путіну. За що? За те, що російський вождь знайшов час, щоб висловити співчуття сім'ям загиблих, і наставляти чиновників, які їдуть до Кемерово на розборки. Ну, от як можна поєднувати таку трагедію і таке підлабузництво? Можна. А що народ? Не так щоб мовчить, але мізки у нього засмічені.

Ось посеред тижня у підмосковному Волоколамську стався невеликий бунт. Через що? У ніч на 21 березня на сміттєвому полігоні "Ядрово" неподалік Волоколамська стався викид сірководню. Понад 50 школярів звернулися до лікарні зі скаргами на нудоту і запаморочення. Деяких з них госпіталізували. Після цього у місті розпочався стихійний мітинг з вимогою негайно закрити сміттєзвалище. До Волоколамськ приїхав губернатор Московської області Андрій Воробйов і глава Волоколамського району Євген Гаврилов. Їм кричали: «Позор», «Убийца», вимагали відставки. Гаврилова вдарили по голові, розбили окуляри. Воробйов, який приїхав з більшою охороною - загоном поліції, поїхав без пошкоджень. Але і його здалеку закидали шматками льоду.

На обличчях путінських чиновників виразно читався страх від такої зустрічі з таким народом. Вони ж ним не обираються, говорити з ним не вміють. Вони призначаються «вертикаллю влади», тобто Путіним. До речі, а як голосували за Путіна у Волоколамську? - Низька Явка - 44%. Але з них за Путіна лише трохи менше 80%.

І коли на мітинг до Волоколамська приїхали опозиціонери, їх звідти погнали. Чому? Та тому що народ, здавалося б, доведений до відчаю, тим не менш, з владою сваритися не хоче. І сподівається на панську милість. Ось вийде цар Путін у всьому білому на звалище. І закриє його! Тому що цар, тому що добрий. А тут якісь опозиціонери під ногами плутаються...

Думка про те, що голосування може якось бути пов'язано з відповідальністю влади, у цих людей не з'являється. Тому з ними можна робити, що завгодно.

Слідом за сміттєвими протестами у Волоколамську (в середині тижня) почалися схожі протести через звалище в Коломні (наприкінці тижня). І ось один монолог від його учасниці: «Мы выжили, и наши деды воевали для чего? Мы сильные! Мы сильный народ и своих не бросаем... Только власть о нас не заботится на данный момент и не решает эту проблему никак».

Це приголомшливо точний набір слів, який показує повну розруху в головах росіян. Спочатку - вірусні кремлівські меседжі: «Мы выжили (хоча нацисти хотіли вбити)», «Деды воевали», «Мы сильные! Мы сильный народ (бо перемогли і завжди всіх будемо перемагати)», «Мы своих не бросаем (Крим, Донбас, Сирію і скрізь, де скажуть)». Тобто все чудово. Але ось - увага! - далі перехід до реальності «Только власть о нас не заботится на данный момент и не решает эту проблему никак». Оп-па. Як несподівано. Ви такі сильні, ви такі переможні, ви такі єдині. Але про вас не піклуються і ваші проблеми не вирішують НІЯК.

А ось на недільному мітингу у Волоколамську був хлопчик з двома кострубатими дитячими плакатами. «В Сирии дети! На Украине дети! А я кто?». «Мне только 10 лет! И я хочу жить». Тут, чесно кажучи, я не цілком розумію нюанси сенсу плакатів. Але ось це «А я кто?» і «Я хочу жить» виглядає більш переконливо, ніж попередня маячня від дорослої, здавалося б, тітоньки.

ЧУТКИ-ЧУТКИ І СКОРБОТНИЙ ПУТІН ВЕСЬ У БІЛОМУ

Але при цьому в Росії і російської влади зараз така репутація, що їй не вірять не тільки на Заході. У міру того, як з'являлися новини про кількість жертв, і після того, як зупинилися на числі 64, з'явилися зовсім інші чутки. Нібито загиблих - 350. Але їх ховають.

Потім з'явилися повідомлення, що ці тіла будуть потайки виносити посеред ночі, начебто навіть точно відомо коли - у годину ночі... Здавалося б, дурість. Як можна сховати цивільних осіб? Це ж не армія, яка гине на Донбасі чи в Сирії. Але ось координатор штабу Олексія Навального у Кемерово Ксенія Пахомова 27 березня о 1:30 ночі за кемеровським часом пише ось такий твіт: «То, что у жителей дома напротив отобрали телефоны - правда. Сейчас говорила с очевидцем. Отобрали все устройства, на которые можно что-то сфотографировать или снять».

Хм, а навіщо відбирають пристрої, що фотографують (і головне - як їх можна відібрати, в Україні, наприклад, таке неможливо уявити), якщо не збираються робити нічого такого.

Так само стало відомо, що у родичів жертв пожежі в Кемерові беруть підписку про нерозголошення. І заспокійливі слова, що це, мовляв, звичайна, рутинна процедура. Але навіщо тут підписка про нерозголошення? Може, там підозри на теракт? Або спроба відкупитися, щоб применшити кількість жертв? Незрозуміло.

«Всех, кто завтра собирается на митинг к администрации в 9 утра, пугают тем, что их там расстреляют. Якобы из Юрги к нам едут военные. Это как называется? Агония власти?». Військові не приїхали, але посилені наряди ОМОНу на стихійний мітинг «За отставку» у центрі Кемерово таки прибули. Що там далі буде?..

Але ось за північ з'явилося повідомлення: «Борт спецотряда «Россия», на котором обычно перемещается президент, совершил посадку в аэропорту Кемерово». Дійсно, до Кемерово прибув Сам Великий. Зі звичайною програмою - покладання квітів, скорботна мордочка, рознос недбайливих.

Але одна його фраза просто вразила. «Что у нас происходит, это ведь не боевые действия, не выброс метана на шахте неожиданный. Люди пришли отдыхать, дети. Мы говорим о демографии и теряем столько людей из-за чего? - Из-за преступной халатности, из-за разгильдяйства», - сказав Володимир Путін.

Ви тільки подивіться, як все запущено. Адже тут закільцевалося все. «Это ведь не боевые действия». Ну так, він тільки про війну і думає. І діти, цивільне населення, яке гине під час бойових дій - для нього вже щось звичне.

«Мы говорим о демографии и теряем столько людей из-за чего?». Адже це теж міркування не цивільного та цивілізованого керівника мирної країни. Це звичайні фюрерські думки верховного головнокомандувача. Людське життя - для нього не самоцінний всесвіт, а демографія. З планами на майбутнє: так, скільки у нас сьогодні гарматного м'яса, а скільки буде завтра?..

І ще одна деталь (факт?), яка лізе в новинні стрічки, незважаючи на прагнення її заглушити, вирвати з коренем. Кажуть, що під час «виборів президента Росії» 18 березня в Кемерові виборців для підвищення явки заманювали на ділянки безкоштовними квитками і знижковими купонами на різні заходи. Частину купонів можна було використовувати в ТЦ «Зимова вишня» (кінотеатр, інші ділянки розважальної зони). Коло замкнулося. За кого і як голосуєш, то так і отримуєш. Кожен народ має те керівництво, якого гідне. І боляче від того, що навіть такі трагедії в Росії, схоже, нічому не вчать, мізки не прочищають.

Олег Кудрін

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-