Чого чекають від «Запада-2017», і чи готові до нього країни Балтії

Чого чекають від «Запада-2017», і чи готові до нього країни Балтії

2173
Укрінформ
14 вересня почалися російсько-білоруські навчання «Запад-2017»

Репутація у РФ останніми роками така, що всякі великі стратегічні навчання за її участі стають цілком обгрунтованим приводом для занепокоєння сусідів. Але навіть на цьому тлі, у цьому звичному ланцюжку навчання, які почалися, виглядають більш тривожно, ніж попередні.

СИСТЕМА СТРАТЕГІЧНИХ НАВЧАНЬ КРАЇНИ-АГРЕСОРА

Російська Федерація як країна агресор, яка робить ставку на застосування військової сили –пряме (війна 08.08.08) або гібридне (агресія проти України) – проводить велику кількість військових навчань. На 2018 рік глава російського Міноборони/Мінагрессії Сергій Шойгу анонсував понад 2,8 тисячі навчань.

Але серед інших масштабом проведення виділяються стратегічні навчання. З 2008 року вони проводилися в Росії в трирічному циклі: навчання «Центр», «Запад» і «Восток». Центр-2008, Центр-2011. Запад-2009. Восток-2010. При збереженні такої ротації у 2012 році повинні були б пройти навчання Запад-2012. Але замість цього на зміну трирічному циклу стратегічних навчань прийшов чотирирічний і були проведені навчання Кавказ-2012.

Природно постає питання – навіщо була потрібна зміна циклу і введення нової складової? З урахуванням того, що за чотири роки до цього була російсько-грузинська війна (яка призвела до відторгнення від країни Абхазії, Південної Осетії та визнання Росією їхньої «незалежності»), так і виходячи з самої назви, можна було подумати, що головною метою Кавказу-2012 був переважний акцент на кавказькому напрямку, загроза країнам Південного Кавказу («Закавказзя» – у більш звичній на радянському просторі топонімічній російській/радянській традиції).

Але це не зовсім так. Звернемо увагу на те, що головним завданням навчань були оголошені «удосконалення практичних навичок начальницького складу та штабів у плануванні та застосуванні військ в умовах рівнинно-степової місцевості». Рівнинно-степової, але не гірської! А практичні дії військ відпрацьовувалися на чотирьох полігонах від Раєвського (під Новоросійськом) до Ашулука (на кордоні з Казахстаном). На воді у навчаннях брали участь як Каспійська, так і Чорноморська флотилії.

Таким чином, цілком очевидно, що ці навчання точніше було б назвати Запад-Центр. І саме їхнє проведення з одного боку вказує на те, що Росія з того часу послабила увагу на третьому напрямку тріади – Схід (Китай, Корея, Японія) та посилила у напрямку Півдня, Заходу, Південного заходу.

При правильному розумінні ситуації вже тоді, при оголошенні та проведенні Кавказу-2012, найбільше повинні були напружитися Україна та Казахстан. Але цього не сталося. Свою стурбованість висловлювала тільки Грузія (що тоді, по неостиглихм слідам війни було природно), а майбутній об'єкт агресії – Україна і все ще потенційна жертва – Казахстан промовчали.

До того ж, окрім звичайної димової завіси про «братерство», «партнерство» Росія ще натякнула, що ці навчання проводяться, у тому числі, в рамках забезпечення безпеки зимової олімпіади в Сочі-2014. І сусіди легковажно задовольнилися таким набором пояснень.

З тих пір ротація російських стратегічних навчань проходить по чотирирічному, «олімпійському» циклу. Кавказ-2012, Кавказ-2016. Запад-2013, Запад-2017. Центр-2015. Восток-2014, Восток-2018...

І найближчими будуть навчання Запад-2017.

ЗАПАД-2017. ВСТУПНІ ДАНІ І ВИСНОВКИ З НИХ

Спільні стратегічні навчання (ССН) збройних сил Росії та Білорусі пройдуть 14-20 вересня 2017 року. За офіційними даними, в них візьмуть участь до 13 тисяч військовослужбовців. Цифра ця не випадкова. У разі перевищення цього порога відкритість навчань повинна бути на порядок більшою, чого РФ не хоче.

За оцінками західних експертів, реально у навчаннях братиме участь близько 100 тисяч військовослужбовців, здебільшого, зрозуміло, російських. РФ це категорично відкидає, як звичайно вдаючись до гібридного шахрайства та юридичного крючкодерства. Так, офіційна кількість учасників вписується в зазначений норматив (до 13 тис.), а решта 90 тисяч просто-напросто проводять свої локальні навчання і перевірки. Знайомий Україні російський фараон «Ихтамнет», причому далеко не перший.

Сценарій навчань прописаний з безпрецедентним нахабством і... куражем. Таке враження, що його автори перечитали романів фентезі або «об'їлися» «Іграми престолів». У сценарії чітко прописані і покладені на карту «агресори» – три країни з вигаданими назвами, але конкретними територіями. На Білорусь нападають Вейшнорія, Весбарія та Лубенія. Лубенія окреслена на теренах Литви та Польщі. Весбарія включає в себе територію Литви та Латвії, що межує з Білоруссю. Тобто агресором і потенційним противником оголошуються всі три країни НАТО, які межують з Білоруссю: Латвія, Литва, Польща. Показовою є також стратегічна нарізка сценарних «держав». Вона показує дві головні стратегічні російські мети під час цих навчань.

Перша – це «Сувалкський коридор», кордон між Литвою та Польщею. Це найвразливіше місце НАТО на балтійському фланзі. У разі його захоплення Росією після спільного удару з Калінінградської області та північно-східної Білорусі обрізаються сухопутні комунікації з Литвою, Латвією (і Естонією, яка у сценарії навчань відсутня). За російським сценарієм, весь «Сувалкський коридор» входить до складу Лубенії, яка позначена єдиною метою для атаки.

Друга російська стратегічна мета навчань – райони Литви і Латвії, що межують з Білоруссю, за сценарієм – країна Весбарія. Тут вже є, поки в замороженому стані, сепаратистські проекти (кажуть, вони розробляються централізовано в навчальних та дослідницьких центрах ФСБ у Новосибірську, в тому числі із залученням місцевих балтійських діаспор, які опинилися в Сибіру в результаті радянських депортацій). Це Латгальська (варіант – Двинська) і Віленська (варіант – Німанська) «народні республіки». (Деяка частина населення, яка живе на цих територіях, на жаль, знаходиться під впливом кремлівської телепропаганди).

І, нарешті, третій сценарний агресор, ворог «союзної держави Росії та Білорусі» – вигадана країна Вейшнорія, яку автори креативу розташовали в північно-західних районах Білорусі, денаціоналізованих і русифікованих дещо меншою мірою, ніж решта Білорусі. «Вейшнорія» межує з усіма трьома сусідами Білорусі, країнами членами НАТО - Польщею, Литвою та Латвією.

Для Білорусі сам такий план «Заходу-2017» – від самого початку катастрофічний. І те, що Мінськ погодився грати свою роль за сценарієм з наявністю «Вейшнорії» – це велика військово-дипломатична поразка, приниження і дуже небезпечний прецедент. По-перше, Республіка Білорусь погоджується брати участь у навчаннях, в сценарії яких ВЖЕ закладено порушення її територіальної цілісності. Виходячи з цього, і по-друге, Мінськ погоджується брати участь у навчаннях, в сценарії яких закладено внутрішнє військове протистояння різних регіонів Білорусі (мало того що ВЖЕ є "Вейшнорія", так вона ще намагається приєднати до своєї території інші сусідні райони Білорусі). І, по-третє, виходячи з перших двох пунктів, таким сценарієм апріорі виправдовується, легітимізується можлива майбутня участь «союзної» російської армії у «внутрішньому, цивільному» конфлікт різних регіонів Білорусі.

Тобто, у майбутньому в разі проведення Москвою відповідної спецоперації можна буде діяти відкрито, як в Грузії, а не гібридно, як в Україні.

ФІРМОВІ ФІНСЬКІ ГУМОР-ТРОЛІНГ-ВВІЧЛИВІСТЬ

Відгуки чиновників і експертів європейських країн, країн Атлантичного партнерства на реалії підготовки та опубліковані плани навчань «Запад-2017» були тривожними...

Але будь-яку інформацію краще отримувати з перших рук. Тому напередодні початку навчань власний кореспондент Укрінформу в країнах Балтії відправив запити до МЗС і міністерства оборони чотирьох країн – Литви, Латвії, Естонії та Фінляндії. Отримані відгуки корисно розглядати у зв'язаному аналізі.

Першою надійшла відповідь міністерства оборони Фінляндії, яка знаходилася десь всередині трикутника, окресленого поняттями: PR-ввічливість, тролінг і фінський гумор у дусі Майю Лассіла і Мартті Ларни: «Військові навчання проводить кожна країна, яка має збройні сили. Графіки їх проведення зазвичай плануються за кілька років, тому деякого збігу часу їх проведення (російсько-білоруських «Запад-2017» та багатонаціональних навчань «Аврора-2017», в яких буде брати участь і Фінляндія – ред.) не завжди вдається уникнути. З найкращими побажаннями...».

Фото: @maavoimat
Фото: @maavoimat

Дивуватися такій відповіді не варто. Фінляндія – країна постімперська, але не пострадянська. Свою війну у 1939-1940 і 1941-1945 вона не програла, а значить, виграла, незважаючи на післявоєнну «фінляндизацію», вельми далеку від капітуляції у східно-європейських країнах соцтабору. До того ж Фінляндія (як і Швеція, де проходять багатонаціональні навчання «Аврора-2017») – не член НАТО.

На мій погляд, справжньою відповіддю Гельсінкі на навчання «Запад-2017» стала презентація минулого тижня (яка збіглася, зрозуміло, теж абсолютно випадково) Hybrid CoE – Європейського центру по боротьбі з гібридною загрозою.

Hybrid CoE (у ньому представлені 12 країн: Британія, США, Франція, Естонія, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Фінляндія, Іспанія, Німеччина, Швеція) буде проводити дослідження гібридної загрози, а також розвивати мережу експертів і здійснювати навчання фахівців.

Раніше в Балтії вже були відкриті інші центри передового досвіду (Center of Excellence), що роблять свій внесок у зусилля ЄС, НАТО по боротьбі з різноманітними гібридними загрозами. Серед них CCD CoE – Центр по спільній кібербезпеці у Талліні (відкритий у 2008 році, на наступний рік після російських кібератак під час подій навколо «Бронзового солдата»); EnSec CoE – Центр з енергетичної безпеки у Вільнюсі (2013); StratCom CoE – Центр із стратегічних комунікацій в Ризі (2014). Гельсінський центр по боротьбі з гібридною загрозою надав логічну завершеність балтійській мережі CoE.

А про пріоритети в сенсі гібридних загроз там само, в Гельсінкі на симпозіумі-презентації Hybrid CoE чітко сказав заступник генсека НАТО Арндт Фрейтаг фон Лорінгхофен: «Росія – одна з головних країн, за якою ми спостерігаємо. Як приклади можна навести анексію Криму, події на сході України та кібератаки проти Демократичної партії США. Росія є одним з головних джерел небезпеки, але не єдиним».

«ЗАПАД-2017» У ЛАНЦЮЖКУ ПОДІЙ

Йдемо далі... Естонські відомства на запит Укрінформу не відповіли. В даний момент це теж очікувано. З липня і до кінця року Естонія є головою ЄС. У країні відбуваються постійні зустрічі, саміти, переговори на вищому рівні. Всі відомства, у тому числі МЗС і міноборони, працюють з підвищеним напругою. Але, що ще більш важливо, в таких умовах Естонія, як голова Євросоюзу, говорить не тільки від себе. А значить, іноді воліє промовчати в розрахунку на дипломатичну тямущість. (До того ж, звернемо увагу, що у планах «Заходу-2017» по відношенню до нинішнього голови ЄС проявлена певна ввічливість, і до її кордонів сценарій навчань доведений не був).

У той же час відповідь відомств Латвії та Литви була максимально докладною та інформативною, що також природно, з урахуванням описаного раніше сценарію російсько-білоруських навчань. Дещо розрізняючись у фактажі та наведених прикладах, вони показують однаковий методологічний підхід до оцінки викликів «Заходу-2017».

Згадавши право кожної країни на проведення військових навчань, Латвія і Литва нагадали, що при цьому тривогу викликають ті умови, фон, на якому буде проходити навчання. «Спільний стратегічний захід «Запад-2017», що проводиться Росією та Білоруссю, не можна розглядати у відриві від нинішньої загальної ситуації в сфері безпеки і в світлі дій Росії з часу відомих подій в Україні» (МЗС Латвії).

«Навчання «Запад-2017» вписуються в модель, яку ми спостерігаємо протягом деякого часу: все більш і більш агресивна Росія, яка значно збільшує свій військовий бюджет і свою військову присутність. Ми спостерігаємо значну військову міць Росії, у тому числі в Балтії і Чорному морі, Середземномор'ї, а також у Північноатлантичному регіоні. Більше того, Росія використовувала військові сили проти своїх сусідів, таких як Україна і Грузія. Таким чином, ці навчання мають військову мету, але вони також дають чіткий сигнал. Відсутність прозорості та двозначність щодо можливого агресивного сценарію також знижують передбачуваність і підсилюють обґрунтовані побоювання сусідів Росії. Тому цього року ми приділяємо особливу увагу «Заходу-2017» (МЗС Литви).

НЕДОСТАТНЯ ВІДКРИТІСТЬ І ПРЯМИЙ ОБМАН

Про недостатню транспарентність навчань, що починаються і невідповідність їхнього інформаційного забезпечення принципам Віденського документа ОБСЄ (міжнародна угода держав-учасниць Організації з безпеки і співробітництва в Європі, у якій прописується реалізація заходів довіри та безпеки в регіоні) ще наприкінці червня говорив Генсек НАТО Йєнс Столтенберг. Тоді ж він зажадав зробити маневри максимально відкритими, відповідно до положень Віденського документа. Однак віз і нині там.

У зв'язку з чим МЗС Латвії нагадує Росії: «Вкрай важливо, щоб ці навчання проводилися згідно з міжнародними зобов'язаннями, зокрема Віденським документом... Ми також закликаємо Росію повністю дотримуватися існуючих механізмів прозорості та зміцнення довіри і передової практики, що викладені у Віденському документі».

Про те саме говорить і Литовський МЗС: «Ми закликаємо Росію виконати свої зобов'язання за Віденським документом ОБСЄ. Коли на наших кордонах значно збільшується військова активність, особливо важливими є передбачуваність і прозорість, щоб зменшити ризики і не залишити місця для будь-яких прорахунків, неправильних тлумачень або інцидентів».

Підстави для такого занепокоєння є, і вони більш ніж вагомі: «Ми як і раніше стурбовані тим, що Росія не щира у питанні одних з найбільших військових навчань. З моменту закінчення «холодної війни» Росія ніколи не надавала доступ на навчання спостерігачам, як це передбачено Віденським документом ОБСЄ (про заходи зміцнення довіри та безпеки, прийнятий 30 листопада 2011 року – ред.). Ми відзначаємо вибіркове виконання вимог контролю над озброєннями, виконання тільки букви, але не духу відкритості відповідно до Віденського документа 2011 року (VD11). У нас є всі підстави вважати, що офіційно оголошена кількість 12700 осіб, які беруть участь у навчанні, було штучно применшеною, щоб уникнути обов'язкового спостереження згідно з VD11, і реальна кількість буде набагато вищою. Так вже було під час навчань «Запад-2009» і «Запад-2013». (МЗС Литви).

Втім, Латвія знаходить і деякі позитивні зрушення в інформаційному співробітництві: «Білорусь направила запрошення двом латвійським спостерігачам відвідати цей захід. Ми високо оцінюємо рішення Білорусі запросити військових спостерігачів, і ми сподіваємося, що їм будуть надані повні можливості для оцінки навчань. Російська сторона запросила латвійського військового аташе спостерігати за виступом на місцях на заключному етапі» (МЗС).

ЗАГРОЗИ ТА ВІДПОВІДІ НА НИХ

Балтійські країни постійно підкреслюють, що цього року вони «приділяють особливу увагу «Заходу-2017»: «Разом з іншими союзниками по НАТО ми уважно стежимо за ситуацією в сфері безпеки в регіоні. Збройні сили Литви постійно працюють з союзниками для забезпечення безпеки нашої країни і регіону, включаючи будь-які можливі інциденти або провокації. Разом з нашими союзниками ми будемо проявляти пильність, настороженість і готовність реагувати, якщо буде така необхідність» (МЗС Литви).

При цьому латвійське міноборони зафіксувало, що ще в середині серпня Росія посилила військові дії своїх збройних сил поблизу кордону з Латвією. Це означає, що Росія вступила в активний, місячний період військової підготовки до «Заходу-2017», а підрозділи російських збройних сил переміщаються на свої навчальні майданчики». Також підкреслюються причини, через які було посилене спостереження за діями РФ: «Після анексії Криму та агресії Росії в Україні до 2014 року Збройні сили Латвії активізували моніторинг національних кордонів і обмін життєво важливими стратегічними, тактичними й оперативними даними з союзними військами».

А на підставі наявного досвіду Латвійський МЗС конкретизує види можливих небезпек: «Під час навчань «Запад-2017» ми не можемо виключати дій, пов'язаних з гібридними погрозами, спрямованими проти країн Балтії, включаючи агресивну пропаганду і фейкові новини, маніпуляції громадською думкою, кібератаки та інше». Як підсумок: «Збройні сили Латвії продовжать ретельний моніторинг національного кордону і готові належним чином реагувати на будь-які можливі інциденти» (Міноборони).

При всьому цьому Латвія підкреслює, що вона не впадає в зайвий алармізм і не переоцінює вихідну небезпеку: «Очікуваний масштаб навчань, їхні сценарії та близькість до наших кордонів викликають певне напруження; тим не менш, ми не розцінюємо «Запад-2017» як пряму військову загрозу» (МЗС). «Міністерство оборони хотіло би підкреслити, що в даний момент немає прямої військової загрози для Латвії».

ЄВРОАТЛАНТИЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЯК ОСНОВА БЕЗПЕКИ

Зрозуміло, основою безпеки балтійських країн є євроатлантичне співробітництво. «Разом з нашими союзниками ми будемо проявляти пильність, настороженість і готовність реагувати, якщо буде така необхідність» (МЗС Литви).

Латвійське міноборони нагадує про конкретні параметри та показники співпраці: «Зараз в Латвії налічується понад 1000 представників союзних військ. На саміті НАТО у Варшаві в липні 2016 року глави держав і урядів домовилися розгорнути багатонаціональні батальйони в Естонії, Латвії, Литві та Польщі. Наявність у Латвії натівського батальйону розширеного передового базування (enhanced Forward Presence – eFP) відповідає угоді країн, союзників по НАТО у зміцненні політики колективної оборони та стримування в Балтійському регіоні. Батальйон НАТО eFP в Латвії очолюється Канадою. Зараз багатонаціональний батальйон укомплектований також Албанією, Італією, Польщею, Словенією та Іспанією, загалом – близько 1150 солдатів. Керований Канадою військовий підрозділ тепер є цілком боєздатним. Присутність в Латвії очолюваного канадцями батальйону eFP є яскравою демонстрацією солідарності, рішучості та здатності союзників захищати населення і територію Латвії від будь-якої можливої агресії».

Не можна також забувати про важливу роль, яку відіграють у підтримці балансу безпеки в Європі США: «Після незаконної анексії Криму Росією та військової агресії в Східній Україні навесні 2014 року Збройні сили США почали операцію Atlantic Resolve/Атлантичне врегулювання (відповідь на дії Росії в Україні, фінансується в рамках штатівської Європейської ініціативи зі страхування, бюджет якої до 2017 року виріс з початкового $1 млрд до $3,4 млрд, а у травні 2017-го президент США Трамп запропонував додати ще $1,4 млрд – ред.), підтвердивши тим самим свою прихильність зміцненню колективної оборони НАТО і готовності сприяти миру та стабільності країн Балтії та Польщі. Зараз Збройні сили США в Латвії розгорнули близько 200 солдатів і чотири вертольоти армії США UH-60 Blackhawk» (МО Латвії). Підводячи підсумок, Національні збройні сили готові виконувати свої обов'язки та захищати країну від будь-яких можливих загроз. У той же час Латвія є державою-членом НАТО – найпотужнішого воєнного альянсу в світі, який розробив конкретні механізми співпраці та процедури для запобігання будь-якій агресії і проводить регулярні військові навчання».

А МЗС Литви дипломатично, і знову ж таки без алармістського перетискання, нагадує, які саме навчання союзників заплановані на даний момент: «НАТО, як таке, не планує будь-яких великих навчань під час проведення «Запад-2017», але в Європі у вересні відбудуться два значних навчання: польські «Дракон-2017» і шведські «Аврора-2017». Ці заплановані тривалі навчання шанують і дотримуються як букви, так і духу Віденського документа».

І тут, ніби замикаючи коло, ми повернулися до тональності й фактажу МЗС Фінляндії. Що по-своєму теж дуже показово. При всіх складнощах демократичного прийняття та узгодження рішень (особливо в умовах системної роботи РФ по хаотизації світоустрою), якийсь інтегральний Захід все ж залишається досить згуртованим, щоб відповідати на загрози миру.

У тому числі й такі, як білорусько-російські навчання «Запад-2017» – нетранспарентні, з неясними цілями та провокаційними сценаріями.

Олег Кудрін, Рига.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-