У справі блокування і підглядання – Росія доганяє Китай

У справі блокування і підглядання – Росія доганяє Китай

Укрінформ
Путін поставив підпис - під заборону потрапили і засоби обходити блокування інтернет-ресурсів, і право на анонімність

31 липня президент Росії Володимир Путін підписав пакет змін до законів, що суттєво “б’ють” по користувачам інтернету. По-перше, тепер в Росії заборонені анонімайзери та VPN-сервіси, за допомогою яких можна було відвідувати сайти з обмеженим доступом.  По-друге, зміни стосувались анонімності в месенджерах — відтепер усі акаунти мають бути “прив’язані” до телефонних номерів і інформація про користувача може бути надана спецслужбам.

Остаточна тотальна заборона Росією доступу до «неправильних» інтернет-ресурсів — останній цвях в труні свободи слова. Порівнюючи цю ситуацію із забороною російських ресурсів Яндекс, Вконтактє і Однокласники в Україні, бачимо, що у нас метою було лише обмеження впливу російської пропаганди, без, до речі, блокування можливості обходу цієї заборони. В Росії — заборонені джерела неупередженої інформації є давно, а блокування можливості цю заборону обійти – це ні що інше, як радикальне обмеження самої можливості опозиційного мислення. В Україні — захист, в Росії — агресія. Чому так? Ще раз повторюємо: у нас залишились способи обійти обмеження, а в Росії — практично ні.

І наостанок, у нас, в Україні,  обмеження тимчасове, на 3 роки. А там, скоріш за все, його вже, поки Путін в Кремлі, не скасують.

Заборонили (не) все?

Анонімайзери, проксі-сервери та VPN-сервіси — найпопулярніші інструменти для відвідування сайтів з обмеженим доступом. Анонімайзери та проксі — безкоштовні,  VPN-сервіси — недорогі. Для прикладу, на популярному сайті ZenMate, що розповсюджує цю “обманку”, підписка коштує не дорожче 9 доларів.

Після заборони деяких соціальних мереж, незалежних інтернет-видань та інших сайтів в Росії, стався тимчасовий сплеск популярності засобів обходу. Це був чи не єдиний вихід дізнатися світові новини з першоджерела, а не перекручені путінською пропагандою. Але цей канал існуватиме вже недовго — з 1 листопада найпопулярніші  сайти остаточно стануть забороненими.

Основна ідея більшості “обманок” - заміна геолокації. Наприклад, VPN-сервіс саме на цьому й побудований - змінює  твоє місцезнаходження на таке, де не діють ані обмеження на сайт, ані жодні заборони щодо анонімності.

Невже блокування обійти неможливо?

За інформацією російського сайту Comss, безпосередньо займатись пошуком, блокуванням анонімайзерів, проксі та VPN і відслідковувати порушників будуть ФСБ та МВС. Також вони муситимуть вносити інформацію про заборонені сайти в базу Роскомнадзору та повідомляти власникам браузерів та пошуковиків про підозри.

Крім того, тепер ФСБ і МВС зможуть надіслати запит власникам месенджерів і отримувати інформацію стосовно того чи іншого акаунту — його власника, його мобільний номер, навіть геолокацію (де він знаходиться).

Який буде реальний алгоритм обмеження доступу до “обманок” - поки що ніхто не знає. З анонімайзерами ситуація зрозуміла — це звичайний сайт, який просто буде заблокований браузером або інтернет-провайдером. А ось з VPN буде складніше: цей сервіс використовується не лише для доступу на якийсь заборонений сайт, а й приватними та державними підприємствами - задля збереження своїх даних. Заблокувати усі приватні мережі неможливо.

Крім того, VPN  сервіс платний. А відтак, на думку російського порталу Медуза,  Роскомнадзор заблокує перші 10-20 посилань, що “видає” пошуковик у відповідь на запит “Купити VPN”. Схоже на те, що це буде «вічний двигун», замість заблокованих ресурсів створюватимуться все нові й нові сайти, які знову блокуватимуться згідно рішень відповідальних за це державних структур – ФСБ, МВС тощо. Але повністю заблокувати VPN навряд чи вийде. 

Про анонімність і не мрійте!

Відтепер законодавством РФ заборонена анонімність користувача в соцмережах і на форумах. Яким чином ця норма контролюватиметься? Інформація від адміністратора соцмережі буде надана ФСБ лише за першою вимогою. І рішення суду не потрібне! Наприклад, за публікацію посту стосовно законної приналежності Криму до України, згідно з сучасним російським законодавством, можна потрапити за грати. Публікація посту прирівнюється до публічного висловлювання, а це, в свою чергу, передбачає кримінальну відповідальність.  Бо ж був випадок, коли громадянин в соцмережі Вконтактє розкритикував купання на Водохрещу, за що був засуджений до 1 року в колонії. Кажуть, образив почуття вірян.

Власники месенджерів, соціальних мереж тощо тепер зобов’язані передавати особисті дані на вимогу спецслужб. Після підриву метро в Санкт-Петербурзі влада активно обговорювала заборону месенджерів, мовляв, там терористи обговорюють майбутні атаки. І їх таки заборонили! Не всі, звісно, російський Телеграм залишили, як і Viber. Але відтепер власник месенджера зобов’язаний прив’язувати номери телефонів до акаунтів. Навіщо? Відслідковувати і карати всіх, хто «не сподобається».

Китай з обмеженнями живе уже багато років

Коли в середині 90-х років Всесвітня Мережа почала свій наступ на країни і континенти це, звісно, не обрадувало тоталітарні чи авторитарні режими.  Можна сказати, що вони пережили шок, але досить швидко ті з них, хто був непогано технологічно і фінансово забезпечені, оговтались і перейшли в контрнаступ. Наприклад, в Китаї ще з 2003 року існує “Великий китайський файрвол” -  фільтр інформації. Тобто вона надходить з міжнародних мереж, фільтрується, і після  лише “очистки” передається провайдерам.

Що блокують? Усі канали зарубіжної інформації. Китайським ЗМІ не можна на них посилатись. В першу чергу блокують соціальні мережі - Facebook і Twitter. Також блокують всі сервіси, що дозволяють зберігати інформацію у віддаленому доступі. Зокрема, Google Play — коли його заблокували, автоматично полетіли всі “гуглівські” додатки.

Яким чином блокують? Вищезгаданий файрвол відстежує ключові слова і автоматично “відсіює” їх. Провайдери отримують вже відфільтровані дані.

Але в Китаї як раз і розквітає активно ринок VPN-сервісів, мабуть, покарання за це по китайських мірках достатньо м’яке. Тобто державні органи періодично блокують такі ресурси, але на їх місці  з’являються все нові і нові сайти, що продають VPN. За даними провайдерів, кожен десятий мешканець Китаю користується цими сервісами.

Власне, це і дає нам можливість прогнозувати, що в Росії буде те саме.

Віталій Рябошапка, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-