Американські демократи готуються до крутого реваншу

Американські демократи готуються до крутого реваншу

Аналітика
Укрінформ
Новий очільник американських демократів налаштований втілити у реальність найбільші «жахи» Трампа

Минулими вихідними новим главою Демократичної партії США став екс-міністр праці 56-річний Том Перес. Враховуючи складну ситуацію, у якій нині перебувають американські демократи, на нового лідера покладаються великі сподівання. Утім, чи зможе він дійсно змінити хід історії США, перехиливши шальки терезів політичного впливу на бік своєї політичної сили, покажуть наступні вибори. Перші заяви новообраного лідера свідчать про підготовку демократів до реваншу й рішучих змін. То хто ж ця людина, яка вже пообіцяла стати «найгіршим нічним жахом» очільника Білого дому?

ПЕРЕПУСТКИ ДО РАЮ ВИДАЮТЬ БІДНЯКИ

Том Перес народився в 1961 році у родині мігрантів з Домініканської республіки. Його батько Рафаель Антоніо отримав громадянство США після служби в армії та працював лікарем на півночі штату Нью-Йорк. Мати ж майбутнього глави Демократичної партії переїхала до Америки в 1930 році разом зі своїм батьком - послом Домініканської республіки в США, якого після падіння режиму Рафаеля Трухільйо було оголошено на батьківщині ворогом народу. Ці події змусили родину дипломатів залишитися у США назавжди. 

Незважаючи на те, що Перес-старший був мусульманином, Том виріс правовірним католиком, як і його мати. Вже в дорослому віці він часто повторював фразу, почуту в дитинстві від батьків: «Для того, аби потрапити в рай, необхідно мати перепустку від бідняків».

Дитинство та юні роки Тома пройшли у прикордонному американському місті Баффало, поблизу Ніагарського водоспаду. У цьому провінційному середовищі він не раз відчував зверхнє ставлення оточуючих через своє походження. Певно, не в останню чергу через це, він єдиним із п'яти братів та сестер не став на лікарську стезю, а вивчився на правознавця-міжнародника.

ЛЮДИНА СЛОВА У ЗАХИСТІ МЕНШИН

Ще будучи докторантом знаменитого Гарвардського університету, Том Перес почав працювати помічником Генерального прокурора США. Саме цій юридичній сфері він присвятив більшість свого життя і прославився кількома гучними справами.

Наполегливо піднімаючись кар'єрними сходами, в 2009 році Перес був висунутий тодішнім президентом США Бараком Обамою на посаду заступника Генерального прокурора США із цивільних прав. Його кандидатура була упевнено затверджена Сенатом, лише два члени якого висловилися проти.

На новій посаді Перес проявив себе дуже активно, буквально із перших днів розпочавши кампанію по боротьбі з усіма видами дискримінації. «Те, що члени ЛГБТ-спільноти наразі не захищені від дискримінації на робочому місці, є вірогідно, одним із найбільших пропусків нашого цивільного законодавства», - сказав він під час свого першого ж сенатського слухання в новій іпостасі. 

Сказав - зробив. У перший же рік роботи Переса Генпрокуратура виявила кілька інцидентів дискримінації учнів за сексуальною ознакою в різних штатах. Після їх детального розслідування шкільні ради були зобов'язані розробити нові правила, аби унеможливити дискримінацію. Вже тоді діяльність Переса викликала резонанс у американському суспільстві та інтерес до його особи. 

Іншою темою, яка представляла для Переса особливий інтерес, було перевищення повноважень працівниками правоохоронних органів та дискримінація з їх боку представників різних меншин. Саме Перес був відповідальним за гучне розслідування вбивства полісменом чорношкірого юнака Трейвона Мартіна в 2012 році у Флориді. Ця справа відновила в американському суспільстві суперечки навколо расизму, розповсюдження вогнепальної зброї, ролі поліції у громадському житті країни та ще більше посилила авторитет нинішнього очільника демократів.

Том Перес був також одним із головних противників так званого «закону про посвідку виборця» в Південній Кароліні та інших штатах, відстоюючи право мігрантів на участь у голосуванні. Хоча Верховний суд США урешті відхилив більшість вимог Переса, правозахисна робота в Генпрокуратурі зробила його відомим та принесла великий кредит довіри серед населення, особливо різноманітних меншин. 

НАДІЙНИЙ ПРОВІДНИК ДЛЯ ВІДРОДЖЕННЯ ПАРТІЇ

Свої відносини із Демократичною партією США Перес розпочав більше 15 років тому і з того часу став одним із найпомітніших її членів. Почавши із посади помічника сенатора-демократа від Массачусетса Теда Кеннеді, у 2013-ому він був призначений на посаду міністра праці США, яку обіймав аж до інавгурації Дональда Трампа в січні 2017-ого.

Управління ж Демократичною партією він прийняв у дуже складний для неї період, коли вона втратила дуже багато влади і підтримки, адже наразі республіканці не лише утримують пост президента США, але й контролюють обидві палати парламенту і дві третини законодавчих органів штатів. Викликає занепокоєння і атмосфера, що нині панує в партії, більшість членів якої досі  не оговталися від програшу на виборах і викриттів, спричинених зломом російськими хакерами поштових скриньок в розпал президентської кампанії.

При чому на подолання наслідків катастрофічних для партії останніх років залишилося не так вже й багато часу, адже наступні проміжні вибору до Конгресу відбудуться вже в листопаді 2018-го.

Саме пошуку методів укріплення партійних організацій на місцях та збільшенню підтримки американців присвятив Перес свою виборчу програму. Він також обіцяв приділяти значно більше уваги «малим донорам» партії, відвернувши чинний фокус уваги від корпоративних вливань.

Також Пересу доведеться боротися і з розколом в рядах демократів, адже більшість активних партійців наразі розділені на два умовні табори «традиціоналістів» та «модерністів». Близький до Барака Обами, Гіларі Клінтон та Джо Байдена Перес, який має підтримку старого «ядра» демократів, представляє інтереси та уособлює бачення майбутнього партії, притаманного усталеному істеблішменту. Його опонентом на лідерство у партії був  Кейт Еллісон із Міннессоти, який відноситься до умовної групи «модерністів», очолюваних впливовим сенатором Берні Сандерсом. Аби здолати цей розкол або бодай не дати йому піти далі, Перес одразу після обрання призначив Еллісона своїм заступником. Дуже мудрий крок з його боку, який щоправда, може виявитися недостатнім при відсутності суттєвих реформ усередині партії. Утім, пріоритетним завданням Переса на новій посаді буде протидія Трампу.

ПЕРЕС ЯК ПРОЯВ НОНТРАМПІЗМУ

Син іммігрантів Том Перес, який що є сил захищає права різноманітних меншин, у багатьох аспектах - антипод Дональда Трампа. І саме на це, вірогідно, робили ставку його однопартійці під час суботніх виборів. 

«Не раджу надто розслаблятися. Еллісон, я та об'єднані демократи усієї країни стануть твоїм найгіршим нічним жахом», - звернувся Перес до Трампа одразу після обрання. При чому він не став довго чекати для втілення своїх погроз та вже закликав почати розслідування вірогідних фальсифікацій під час останніх президентських виборів у США. «Нам треба дізнатися, чи не були ці вибори сфальсифіковані Дональдом Трампом та його другом Володимиром Путіним», - заявив Перес в інтерв'ю CNN. 

До речі, свого негативного ставлення ні до Путіна, ні до Трампа Перес не приховує. Після того, як у медіа просочилася інформація про тісний зв'язок між новим керівництвом Білого дому та Кремлем, він саркастично запропонував Трампу «дати Путіну місце у своїй адміністрації, адже він й так вже отримав місце за столом перемовин».

Пересу також належить ідея створення у центральному апараті Демократичної партії посади спеціаліста з кібербезпеки, який би доповідав про загрози у цій сфері безпосередньо вищому партійному керівництву. Такий крок дозволить мінімізувати ризик нових скандалів із кіберзламом, подібних до того, що спричинив відставку попередньої голови Демократичної партії Деббі Васерман-Шульц у липні минулого року. Як відомо, тоді російські хакери оприлюднили чутливе внутрішньопартійне листування, яке боляче вдарило і по рейтингах кандидата у президенти Гіларі Клінтон. 

Загалом, Том Перес чітко сформував своє головне завдання на чолі демократів: не допустити переобрання Трампа, а ще краще - добитися його імпічменту. 

«Колись дослідники вивчатимуть цей період історії Америки. Вони спитають усіх нас: де ви були в 2017 році, коли ми мали найгіршого президента в історії США? Ми зможемо відповісти, що Демократична партія очолила спротив і обмежила того президента лише одним терміном», - виголосив Перес у своїй переможній промові.

Слід визнати, що з часу приходу до влади Трампа електоральна ситуація для Демократів покращується, адже суперечливі міграційні укази нового президента США мобілізували протестний (тобто демократичний) електорат. Навіть саме походження нового лідера Демократичної партії уособлює те, що може в майбутньому стати головним джерелом партійної сили: популярність у різноманітних меншинах. І перший в історії латиноамериканець біля штурвалу Демократичної партії чи не найкраще відображає це політкоректне прагнення.

Максим Наливайко, Оттава

Перше фото: Gage Skidmore / Flickr.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-