Підземна Тернопільщина: в пошуках гіпсових кристалів та перлин

Підземна Тернопільщина: в пошуках гіпсових кристалів та перлин

Фото
2072
Укрінформ
Прогулятися сотнями кілометрів темних вузьких печерних тунелей можна в Тернопільській області.

Добірку з восьми підземних чудес Тернопільщини підготувала місцева агенція новин "Галас"

"Окрім замків та фортець, яких на Тернопільщині найбільше в Україні, наш край славиться найстаршими та найкрасивішими печерами. Деякі з них навіть внесені в Книгу рекордів Гіннесса", - йдеться в публікації.

Зокрема, мандрівники мають змогу відвідати печери Оптимістична, Вертеба, Кришталева, Перлина, Млинки, Угринська, Озерна, Кременецькі гори.

Читайте також: Тернопілля шукатиме нові 7 чудес

Зазначається, що сьогодні вони всі відкриті для туристів. В середньому за екскурсію з людини доведеться викласти від 80 до 120 гривень. Тривалі перебування (кількаденні квести та досліди з археологами) обійдуться в 800-2200 гривень.

Дістатися з Тернополя можна будь-яким автобусом, що їде в район. В усі населені пункти, де розміщено печери, крім Угриня, є прямі рейси. В Угринь можна доїхати з Чорткова або смт Заводське.

Печера Оптимістична

Фото: we.org.ua

Поблизу села Королівка, що на Борщівщині, розташована печера, яку внесли в Книгу рекордів Гіннесса як одну із найдовших гіпсових печер в усьому світі. Її вік – понад 14 мільйонів років, а довжина — більше 230 кілометрів.

Печера приваблює туристів не лише своїми габаритами, але й колористикою — різноколірні гіпсові кристали відтіняють жовтими та рожевими барвами. Уся печера складається з гротів, переходів та озер, площа найбільшого з яких – 82 «квадрати». Тут навіть є питна вода.

Читайте також: Туристів кличуть зануритися в найбільше підземне озеро України

Зазначається, що в печері створено серію скульптур із глини. Це перший в Україні підземний музей.

Крім того, в квітні 2017 року спелеологи відкрили тут велике підземне озеро, куди кличуть купатися туристів.

Печера Вертеба

Фото: Богдан Репетило
Фото: Богдан Репетило

Серія алебастрових печер, з’єднаних між собою, розміщена знову ж таки на Борщівщині, але вже поблизу села Більче-Золоте. Її особливістю є те, що колись тут, під землею, були тимчасові поселення людей. Деякі знайдені речі датуються ще 4-3 тисячоліттям до нашої ери.

Загальна довжина ходів Вертеби перевищує позначку в 134 кілометри.

Свого часу печера дала прихисток воякам УПА. Про це свідчать кілька знайдених документів, датованих 40-ми роками минулого століття, й друкарські машинки.

Печера Кришталева

Крім того, на Борщівщині, в селі Кривче, розташовується одна з найстарших та найдовших гіпсових печер світу. Її вік становить понад 20 мільйонів років.

Зсередини можна побачити неймовірні візерунки й безліч кристалів. Усі вони при потраплянні світла грають неймовірними барвами.

Печеру відкрив майбутній сотник УСС Вадим Гутковський, який потім написав пісню «Гей, ви, стрільці січовії». На момент відкриття він працював інженером.

Печера Перлина

Фото: ecomedia.com.ua
Фото: ecomedia.com.ua

У Гусятинському районі поблизу села Крутилів розміщена єдина на Поділлі вертикальна печера. Її унікальність полягає в тому, що колись тут знайшли перлини — кільканадцять ванночок, у кожній з яких – по 12-18 перлин із кальциту.

Зазначається, що на утворення однієї такої перлини необхідно понад сто років. Деякі з них – діаметром понад 18 міліметрів – утворювалися більш ніж тисячу років.

Печера має 27 метрів у глибину і майже повністю заселена кажанами.

Біля печери збудовано арку, що робить її схожою на дім дивовижних істот. Щоб спуститися всередину, необхідно мати спеціально спорядження й дозвіл, оскільки печера розміщена на території заповідника «Медобори».

Печера Млинки

Фото: ternograd.te.ua
Фото: ternograd.te.ua

Поблизу села Залісся, що на Чортківщині, причаїлася печера Млинки. Ще з давніх-давен з неї добували гіпс. Назва походить від слова «млин», у якому люди промивали гіпсову породу, очищаючи її від домішків.

Попри невеликі розміри (але в Україні це найдовша горизонтальна гіпсова печера — близько 40 кілометрів), Млинки славляться неймовірним колоритом і виглядом. Вторинний гіпс грає різними барвами, що робить його схожим на кришталь і мармур.

Печера Угринська

Фото: tourclub.com.ua
Фото: tourclub.com.ua

Розташована недалеко від села Угринь, що в Чортківському районі , за два кілометри від печери Млинки. Довжина підземного ходу становить два кілометри.

На початку минуло століття тут видобували гіпс, проте після війни закинули промислову справу.

Сьогодні Угринська печера становить колоритний лабіринт, який щороку відвідує кілька тисяч туристів з усього світу.

Печера Озерна

Фото: general_kosmosa.livejournal.com
Фото: general_kosmosa.livejournal.com

Розташована лише за кілька кілометрів від Оптимістичної — в селі Стрілківці на Борщівщині. Її особливість – понад 20 підземних озер.

Загальна протяжність печери становить 120 кілометрів. Умовно її поділяють на кілька частин: ближні й дальні кімнати, в яких, окрім озер, знайдено сотні кісток доісторичних тварин.

Печера «Кременецькі гори»

Фото: poglyad.te.ua
Фото: poglyad.te.ua

У Кременецькому кряжі (м. Кременець) в урочищі «Дівочі скелі» є низка невеликих печер, утворених в оолітових вапняках сарматського ярусу неогенової системи.

На вид це невеликі кімнати, з’єднані між собою вузькими переходами. У деяких печерах археологи ще на початку минулого століття виявили кістки древніх тварин: печерного та бурого ведмедів, песця, північного оленя, лемінга тощо.

Фото на обкладинці: ua.igotoworld.com

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-