Вчені знайшли збудник менінгіту, що виробляє електрику

Вчені знайшли збудник менінгіту, що виробляє електрику

Укрінформ
Вчені зі Швеції та США виявили, що бактерія фекальний ентерокок (Enterococcus faecalis) здатна виробляти електрику.

Як повідомляє Naked Science, роботи дослідників з Лундського університету (Швеція) та Каліфорнійського університету в Берклі (США), які діяли незалежно один від одного, опубліковані в журналах Biochemistry і Nature.

Фекальний ентерокок — грампозитивна бактерія, що мешкає у мікрофлорі травного тракту людини, великої рогатої худоби, собак та інших тварин. У той же час вона збудник менінгіту і різних інфекцій, у тому числі сечовивідних шляхів та органів малого тазу. Тепер же вчені знайшли в неї незвичайну властивість — здатність до електрохімії.

Ця бактерія виробляє електрику шляхом позаклітинного переносу електронів (вторинного поліетилену) — у спосіб, при якому ентерокок передає електрони в зовнішнє середовище. Вчені показали процес в експерименті, помістивши клітини E. faecalis на електрод. Ті передавали електрони при посередництві молекул хінона.

Між тим вчені з Каліфорнійського університету в Берклі знайшли відразу кілька подібних бактерій в кишечнику, де E. faecalis — лише одна з них. До числа інших відносяться: лістерії (Listeria monocytogenes) та лактобактерії (Lactobacilli), залучені в процес ферментації йогуртів.

Читайте також: У Центральній Африці лютує холера - ООН

Професор Ден Кравець (Dan Portnoy), який брав участь у другому дослідженні, пояснив, до чого можуть привести ці відкриття:

«Той факт, що багато бактерій — будь то патогени, пробіотики або ті, що залучені в наш мікробіом, — виробляють електрику, а ми цього не помічали — неймовірний. В результаті отримана інформація допоможе нам зрозуміти, як ці бактерії заражають нас або, навпаки, допомагають підтримувати здоровий стан».

Дослідники з обох груп також зазначили, що відкриття допоможе у виробництві нових антибіотиків, спрямованих проти кишкових інфекцій, і сприятиме пошуку способів боротьби з раком товстої кишки.

Раніше біологи вивчали схожі організми — електролитоавтотрофы, безпосередньо поглинають електрони, які мешкають в жерлах глибоководних гідротермальних джерел. Виявилося, ці бактерії «дихають» електронами завдяки «нанопроводам».

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-