NASA розкрило

NASA розкрило "обман" кілець Сатурна

2303
Укрінформ
Вчені НАСА з'ясували, що масивність кілець Сатурна - оптична ілюзія і насправді вони містять втричі менше матерії, ніж вважалося раніше.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Icarus, передає РИА Новости.

Філ Ніколсон (Phil Nicholson) з Корнельського університету в Ітаці (США) і його колеги, вивчаючи дані, зібрані зондом "Кассіні" під час прольотів повз кілець і атмосфери планети-гіганта, вперше точно "зважили" кільця Сатурна і з'ясували, що його центральне і, як здавалося, найважче кільце містить набагато менше газу і пилу, ніж вважалося.

Як розповідають науковці, маса кілець Сатурна цікавить планетологів ще з початку 19 століття, так як їх точна вага може розповісти про те, як і коли вони виникли і скільки років ще проіснують, враховуючи те, що планета-гігант поступово "всмоктує" пил і частинки льоду.

Коли через систему Сатурна пролетів "Вояджер" і коли туди прибув "Кассіні", вчені оцінили масу кілець, спираючись на розміри частинок пилу і космічних "булижників" у них і на те, наскільки прозорими були ці кільця.

Друге кільце Сатурна, так зване кільце Б, є найяскравышим і найважчим з них. Його велика маса, що вирахувана за допомогою подібних припущень, говорила про те, що дане кільце сформувалося кілька мільярдів років тому, імовірно разом із самим Сатурном. Ніколсон і його колеги перевірили ці розрахунки, скориставшись тим, що зонд "Кассіні" періодично пролітає повз центральну частину цього кільця.

Під час кожного з таких прольотів вчені спрямовували камеру VIMS на яскраву зірку Гакрукс (гамма Південного Хреста), і стежили за тим, як матерія диска з пилу і газу затуляла світло цього подвійного світила. Ці заслони, як пояснюють вчені, розкривали те, як супутники Сатурна "вигинали" кільце Б в різні боки під час зближення з планетою-гігантом і її кільцями.

Подібний прийом дозволив вченим точно оцінити товщину кільця Б, виміряти розміри частинок у ньому і підрахувати його масу, яка виявилася, всупереч очікуванням вчених, приблизно втричі меншою за найскромніші оцінки в минулі роки – воно містить у собі не в 10 разів більше пилу, ніж сусіднє кільце А, а лише в 2-3 рази більше.

Це означає, що кільце Б, а потенційно і всі інші кільця Сатурна, набагато молодші, ніж ми вважали – вони мали сформуватися не мільярди, а сотні мільйонів років тому.

Відповідно, це відкриття змінює уявлення про те, як могла сформуватися система кілець Сатурна – їх прабатьком, швидше за все, був зруйнований супутник "володаря кілець", знищений під дією приливних сил, а не первинна матерія Сонячної системи, як вважали деякі вчені. Ніколсон і його колеги планують підтвердити ці розрахунки і перевірити деякі з нових гіпотез у ході останніх прольотів повз Сатурн, які "Кассіні" здійснить в 2017 році.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-