Від Франції-1960 до Франції-2016: Фінальне

Від Франції-1960 до Франції-2016: Фінальне "срібло" збірної Лобановського

Аналітика
Укрінформ
Укрінформ продовжує згадувати історичні віхи чемпіонатів Європи з футболу. Цього разу - ФРН-1988.

Фінальний турнір VIII чемпіонату Європи з футболу в 1988 році приймала Федеративна Республіка Німеччина. Переможцем стала збірна Голландії, яка виграла у фіналі у команди СРСР - 2:0.

У символічній збірній Євро-1988 уперше не знайшлося місця жодному з команди-фіналіста - збірної СРСР, яку очолював легендарний український тренер Валерій Лобановський. А під його керівництвом, між іншим, тоді грали такі зірки європейського футболу як Віктор Чанов, Олег Кузнєцов, Василь Рац, Геннадій Литовченко, Олег Протасов, володар "Золотого м'яча"-1986 Ігор Бєланов… 

СИМВОЛІЧНА ЗБІРНА-1988

Воротар: Ханс ван Брекелен (Голландія; 04.10.1956) - у вирішальному матчі чемпіонату Європи зі збірною СРСР в Мюнхені парирував 11-метровий Ігоря Бєланова. На першості Старого Світу чотири роки по тому голкіпер був вже не таким успішним. У півфіналі з датчанами - в своєму 73-му і останньому матчі за збірну - він не врятував голландців від поразки в серії пенальті.

Захисники: Джузеппе Бергомі (Італія; 22.12.1963) - в ранзі капітана допоміг "Скуадрі Адзуррі" дістатися до півфіналу. Після домашнього мундіалю 1990 року Бергомі протягом шести років не призивався до збірної. Несподіване повернення сталося напередодні чемпіонату світу-1998. Після завершення кар'єри він став футбольним експертом на телебаченні;

Рональд Куман (Голландія; 21.03.1963) - був не тільки надійним у обороні, але також часто відзначався голами і мав славу майстра штрафних ударів. Важливу роль в тріумфі збірної Голландії зіграв його точний удар у півфінальній зустрічі з командою ФРН;

Франк Райкаард (Голландія; 30.09.1962) - двічі - в 1988 і 1992 роках - приїжджав на чемпіонат Європи футболістом, а в 2000-му завітав на Євро вже в ролі тренера. Якщо в переможному 1988-му високорослий Райкаард виступав на позиції захисника, то через чотири роки грав уже в середній лінії;

Паоло Мальдіні (Італія; 26.06.1968) - один з найвизначніших футболістів в історії, провів понад тисячу матчів за клуб "Мілан" і збірну. На рахунку Мальдіні 126 поєдинків у складі збірної Італії, за яку він виступав з 1988 по 2002 рік. Син колишнього футболіста "Скуадри адзурри" Чезаре Мальдіні відзначався у фінальних стадіях усіх чемпіонатів для збірних - від ЧЄ-1988 до ЧС-2002.

Півзахисники: Джузеппе Джанніні (Італія; 20.08.1964) - у 1988 році змусив говорити про себе в захоплених тонах. Блиснувши в серії А з "Ромою", за яку він забив 11 м'ячів за сезон, хавбек дебютував на чемпіонаті Європи під 10 номером. Гра півзахисника в ФРН залишила приємні враження, а особливо Джанніні вдався матч з данцями, яких італійці перемогли з рахунком 2:0. Всього на його рахунку 47 матчів за "Скуадру Адзурру". У 1996 році повісив бутси на цвях, так і не ставши чемпіоном світу або Європи;

Лотар Маттеус (ФРН; 21.03.1961) - на домашній першості континенту кращий гравець ФРН 1988 року відкрив рахунок у півфінальному матчі з голландцями, але ті в результаті здобули вольову перемогу. Через два роки був визнаний кращим гравцем Європи - в ролі капітана привів німців до перемоги на чемпіонаті світу-1990;

Ян Ваутерс (Голландія; 17.07.1960) - пік його кар'єри припав саме на чемпіонат Європи-1988, коли він став одним із семи футболістів, які повністю відіграли на турнірі всі п'ять матчів;

Рууд Гулліт (Голландія; 01.09.1962) - був капітаном збірної на ЧЄ-1988, коли "помаранчеві" завоювали перший трофей на міжнародній арені. У фінальному матчі проти команди СРСР кращий гравцем Європи 1987 року відкрив рахунок ударом головою.

Нападаючі: Джанлука Віаллі (Італія; 19.07.1964) - у вирішальному відбірковому матчі ЧЄ-1988 зі шведами оформив дубль, утвердившись в якості головного молодого таланту збірної Італії. У фінальному турнірі він був лідером атак "Скуадри адзурри". Віаллі відмінно провів груповий етап, забив іспанцям, але не реалізував кілька хороших моментів у півфінальній зустрічі зі збірною СРСР (0:2);

Марко ванн Бастен (Голландія; 31.10.1964) - навічно залишиться в пам'яті вболівальників завдяки удару з льоту у фіналі ЧЄ-88 проти збірної СРСР. Той гол став для голландця п'ятим на турнірі: раніше він відзначився хет-триком у ворота збірної Англії і переможним м'ячем у півфінальному поєдинку з командою ФРН. Голландець став кращим бомбардиром чемпіонату і незабаром удостоївся свого першого "Золотого м'яча" із трьох.

*************

Чемпіони Європи французи не вийшли до фінальної стадії, тому, на думку експертів, головними суперниками збірної ФРН були італійці. "Скуадра адзурра" розійшлася миром з господарями (1:1) в першому матчі групи 1, а потім здолала Данію й Іспанію. Правда, італійці посіли лише друге місце в квартеті, поступившись німцям за різницею забитих і пропущених м'ячів.

Збірна Англії вдало провела відбірковий цикл ЧЄ-1988, проте в стартовому матчі групи 2 поступилася з мінімальним рахунком ірландцям, яких тренував Джек Чарльтон. Обидві команди так і не змогли вийти з групи - в 1/2 фіналу пробилися збірні СРСР і Голландії. Ірландцям не вистачило всього 8 хвилин, щоб утримати нульову нічию з "помаранчевими", яка б принесла їм путівку у півфінал.

Головними зірками збірної Голландії були представники "Мілана" Франк Райкаард, Рууд Гулліт і Марко ван Бастен, а переможний м'яч у ворота ірландців за допомогою рикошету забив Вім Кіфт. У стартовому поєдинку групи голландці поступилися СРСР з рахунком 0:1 (м'яч забив Василь Рац), але потім здолали англійців - 3:1, причому ван Бастен відзначився тричі.

Перемоги над Англією з тим же результатом домоглася і збірна СРСР, яка в 1/2 фіналу залишила за бортом італійців - 2:0 - по голу забили київські динамівці Олег Протасов та Геннадій Литовченко. В іншому півфіналі в Гамбургу відбулася сенсація - голландці вперше за 32 роки здолали німців, хоча рахунок з пенальті відкрив Лотар Маттеус. Однак Рональд Куман реалізував 11-метровий і відновив паритет, а потім відзначився ван Бастен.

У фіналі Гулліт завдав точного удару з "другого поверху" і відкрив рахунок, після чого був забитий гол-шедевр. Отримавши м'яч від Арнольда Мюрена на правому краю штрафного майданчика, ван Бастен завдав дивовижний по красі удар з льоту, вразивши дальній кут воріт Ріната Дасаєва. Кіпер "помаранчевих" Ханс ван Брекелен відбив пенальті Бєланова, проте героєм матчу став не він, а ван Бастен. Кожен хлопчисько, який бачив той епізод, напевно мріяв бути схожим на форварда збірної Голландії.

За матеріалами uefa.com

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-