Від Франції до Франції: Збірна Іспанії відмовилася їхати в СРСР

Укрінформ згадує історичні віхи чемпіонатів Європи з футболу. Сьогодні - Париж-1960

Напередодні старту XV чемпіонату Європи з футболу, який пройде у Франції з 10 червня по 10 липня, Укрінформ згадує історичні віхи і символічні збірні попередніх чотирнадцяти континентальних першостей.

Фінальний турнір першого чемпіонату Європи з футболу (Кубок європейських націй) у 1960 році проходив у Франції за участю чотирьох команд. Чемпіоном стала збірна СРСР, яка обіграла у фіналі на поле "Парк де Пренс" в Парижі збірну Югославії у додатковий час - 2:1.

За підсумками континентальної першості в символічну збірну Євро-1960 увійшли представники трьох країн.

Воротар: Лев Яшин (СРСР; 22.10.1929 - 20.03.1990). Блискуче зіграв у вирішальному матчі. Багато в чому завдяки його зусиллям збірна СРСР виграла "золото". Названий кращим гравцем і кращим воротарем чемпіонату Європи. Згодом був визнаний кращим воротарем XX століття. Єдиний голкіпер в історії, який отримував "Золотий м'яч".

Захисники: Володимир Дуркович (Югославія; 06.11.1937 - 22.06.1972) і Ладислав Новак (Чехословаччина; 05.12.1931 - 21.03.2011) - один з кращих лівих захисників Європи 1950-1960-х років.

Півзахисники: Ігор Нетто (СРСР;  09.01.1930 - 30.03.1999) - відрізнявся на полі високою майстерністю володіння м'ячем, умінням бачити поле і передбачати події; легендарний Йозеф Масопуст (Чехословаччина; 09.02.1931 - 29.06.2015) і кращий бомбардир чемпіонату Європи Валентин Іванов (СРСР; 9.11.1934 - 08.11.2011).

Нападаючі: Мілан Галич (Югославія; 08.03.1938 - 13.09.2014) - автор першого гола у фіналі Євро-1960; Слава Метревелі (СРСР; 30.05.1936 - 07.01.1998) - зрівняв рахунок у фіналі, Віктор Понєдєльнік (СРСР; 22.05.1937) - автор "золотого гола" збірної СРСР у фіналі, Драгослав Шекуларац (Югославія; 30.11.1937), а також Бора Костич (Югославія; 14.06.1930 - 10.01.2011) - забив Яшину з 35 метрів за рік до Євро-1960 у грі "Црвена Звезда" - "Динамо" (Москва), яку "червоно-білі" виграли з рахунком 4:1.

********

Чемпіонат Європи-1960 проходив за олімпійською системою. Загалом взяли участь 17 команд. Відмовилися грати команди 13 країн, серед яких були збірні Англії, Бельгії, ФРН, Італії, Голландії, Швеції. Головним їхнім аргументом послужила надмірна завантаженість футболістів в клубах. Гравці Іспанії з політичних мотивів відмовилися їхати в СРСР на матч 1/4 фіналу і збірну зняли з турніру.

Таким чином, у фінал чотирьох пробилися три східноєвропейські команди: СРСР, Югославія і Чехословаччина. Четвертою стала господарка чемпіонату збірна Франції.

У півфіналах збірна СРСР розгромила чехословаків - 3:0, а футболісти Югославії у впертій боротьбі здолали французів - 5:4. У матчі за 3-тє місце Чехословаччина взяла гору над Францією - 2:0.

У фіналі збірна Югославії першою відкрила рахунок, але легендарний грузинський нападаючий збірної СРСР Слава Метревелі зрівняв рахунок на 49 хвилині. Основний час так і закінчився внічию, а в додатковий Віктор Понєдєльнік забив переможний м'яч за 7 хвилин до кінця овертайму.