Генна Сосонко, заслужений тренер ФІДЕ, гросмейстер, письменник з Голландії
Матч за шахову корону може відбутися і не в Америці
21.05.2016 09:00 1322

Гаррі Каспаров, 13-й чемпіон світу з шахів, вважає його кращим у світі шаховим письменником. Свого часу, в Ленінграді, ще коли він був майстром спорту, його послугами як тренера користувалися Михайло Таль і Віктор Корчной. У 1972 році 29-річним він тихо, без скандалу переїхав до Голландії. Дійсно, кого цікавив рядовий майстер? Але незабаром йому підкорився гросмейстерський ранг, і по праву знайшлося місце в числі кращих шахістів Заходу. З 1992 року він з'явився на письменницькій арені. І впевнено став в перший ряд шахових літераторів - зі своїми чіткою громадянською позицією, енциклопедичними знаннями з різних галузей, тонким гумором.

Поспілкуватися з відомим гросмейстером і шаховим журналістом з Голландії Генадієм Сосонко Укрінформу вдалося в Лондоні на п'ятому Кубку Анатолія Мачульского, чудовому заході, де 12 шахістів грали, а ще майже стільки ж були присутні в якості почесних гостей.

Геннадій Борисович - доброзичлива людина, з якою дуже приємно спілкуватися. Гєнна одразу запропонував перейти на "ти", і я з радістю погодився.

ДОБРОЗИЧЛИВА АТМОСФЕРА НА ТУРНІРІ МАЧУЛЬСЬКОГО

- Генно, ти не перший раз на турнірі Анатолія Мачульського. Чим лондонський відрізняється від чотирьох попередніх, які проходили в Америці?

- В першу чергу, тим, що від Амстердама (де я живу) до Лондона - сорок хвилин літаком. І є двадцять рейсів! А все ж таки експедиція до Нового Світу, тим більше до Каліфорнії - це багатогодинний переліт, зміна кліматичних поясів. А з іншого боку, цей турнір не відрізняється від попередніх нічим, якщо мати на увазі блискучу організацію, прекрасну атмосферу, зустрічі старих друзів. Я б навіть сказав, що цей турнір взагалі відрізняється і доброзичливою атмосферою, і загальним теплим ставленням всіх учасників один до одного, і багатьма цікавими зустрічами, які організовує Анатолій Мачульський.

- А не було бажання самому сісти за шахівницю?

- Це питання, на яке так відразу й не відповіси. Я дуже давно насправді не грав, і оскільки я коментую багато турнірів, і оскільки я стежу за турнірами онлайн, то, чесно кажучи, певне бажання зіграти було. І особливо, коли відбувався аналіз, хотілося теж вставити слово. Навіть не знаю... Можливо, колись і зіграю.

- Коли виступав востаннє?

- Давненько. Років вісім-десять.

У МАТЧІ КАРЛСЕН - КАРЯКІН ВСЕ ВИРІШИТЬСЯ ЗА ШАХІВНИЦЕЮ

- Твоя думка про турнір претендентів, який нещодавно закінчився?

- Можна сказати, що Сергій Карякін переміг абсолютно заслужено, тому що він продемонстрував (на відміну від решти учасників): рішучість, силу волі та натиск незвичайний. Я б ще сказав, що він вибрав зі своїх партій все що міг. Щодо Фабіано Каруане, Анише Гірі, Левоне Ароняне можна сказати, що вони десь не добрали, а про Карякина цього сказати не можна. Дещо здивувала, може, його не така сильна теоретична підготовка, якої я очікував, але ця рішучість, бажання боротися, вони просто вражали. Карякін, дійсно, змужнів. І вважаю, що на Магнуса Карлсена чекає не така й легка прогулянка, як всі думають.

- Колись говорили, що Карпов - це кентавр, за яким стоїть ще і бригада з багатьох тренерів. А нещодавно офіційні особи Росії заявили, що чотирьох тренерів буде недостатньо для матчу на першість світу, а за грошима діло не стане...

- Не думаю, щоб це змінило моє ставлення до матчу. Хоча я і кажу, що в Карлсена не буде такої легкої прогулянки. Але, якщо ти мене запитав би, на кого ти хочеш поставити, я, звичайно, вибрав би Карлсена - це зрозуміло.

- Це на рівних, а якщо взяти три до одного?

Висловлювання Карякіна про "повернення корони в Росію" мають підкріпитися не грошима, а особистою майстерністю

- В такому разі я не брав би одного з них. Не взяв би Карякіна ні за яких обставин. Його висловлювання, мовляв, ми підготуємося, повернемо корону в Росію, не пошкодуємо грошей, живота свого... Але кінець кінцем все вирішують ходи на шаховій дошці. Той факт, що він, граючи добре в Москві, починав партію 1.Кf3, 2.е3, не свідчить про велику теоретичну підготовку. І це не буде вирішувати результат матчу. Як любов не купиш за гроші, так і тут. Звичайно, якщо ти до когось залицяєшся, в тебе ще є мільйон в кишені, який ти можеш витратити на квіти, на прогулянки, на подарунки, у тебе шансів більше. Але ж, все вирішує особиста майстерність, особисте вміння.

- А заяву Карякіна, що він буде грати за Росію, за Крим...

- Так він думає. Ніхто за язик не тягнув. Реакція шахістів на його висловлювання, - частиною здивовування, частиною осуд, - можливо, ще більше розворушила його. Він ще молода людина.

- Але, незважаючи на те, що він молода людина, вже чудово вміє набивати кишені на тому, що "ми повернемо корону в Росію"...

- Це зрозуміло. Але ще раз хочу підкреслити, що ці висловлювання і маневри на шахівниці - це не одне і теж.

- У США Карякін може почуватися невпевнено...

- Я зовсім не впевнений, що матч відбудеться в Америці.

- Так оголосили...

- ФІДЕ оголосила про цей матч ще до турніру претендентів, коли двоє американців - Каруана і Накамура були не меншими фаворитами, ніж майбутній переможець. Тому, коли американець грає з норвежцем в Америці, мені це зрозуміло. А так, чесно кажучи, від того, що ФІДЕ оголосила, що матч буде в США, мені ні холодно, ні жарко, адже ФІДЕ багато оголошувала. Тому хочу трохи почекати, що буде.

Призовий фонд - один мільйон доларів, і ця сума, ніби виглядає величезною, але навіть на матчах Карпов - Каспаров (1986) і Каспаров - Ананд (1995) він був більшим. Але перший поєдинок відбувався вже майже 30 років тому. Я був на тому матчі. Вже не пам'ятаю, який був тоді приз, але точно не менше двох мільйонів. А два мільйони 30 років тому ніяк не можна порівняти з одним мільйоном зараз. Таким чином, приголомшлива цифра один мільйон виглядає досить блідою. А на організацію матчу потрібно ще півмільйона. І все ж не знаю, як знайти спонсора, який віддав би навіть таку суму за матч, в якому грають представники Норвегії і Росії. Якщо ще врахувати ставлення Штатів до Росії... У всякому разі, "Ми хочемо трошки подивитися, будь ласка, як цей матч буде проходити", - жартівливо каже Гєнна з іноземним акцентом.

СИСТЕМА РОЗІГРАШУ ЖІНОЧОЇ КОРОНИ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД КОНГРЕСУ ФІДЕ В БАКУ

- Кілька слів про жіночі шахи. Твоя думка про матч Музичук - Хоу Іфань.

В очах всього шахового світу чемпіонкою все одно буде залишатися Хоу Іфань

- Я вже говорив раніше, що Хоу Іфань була очевидною фавориткою, а в очах багатьох вона і була чемпіонкою світу, хоча Марія Музичук офіційно мала це звання. Взагалі, нічого несподіваного, сенсаційного не сталося. І навіть якщо у Кубку світу, від якого Хоу Іфань відмовилася, хтось стане чемпіонкою світу: та ж Марія або її сестра, або інша шахістка, звідки б вона не була, все одно: в очах всього шахового світу чемпіонкою залишиться Хоу Іфань: і за грою, і за коефіцієнтом, і за всім, що вона має. Я не вважаю, що ця система розіграшу корони в жіночих шахах, є правильною.

- Це взагалі божевілля... Хоу Іфань запропонувала альтернативну систему...

- Так її навіть не розглядали.

- Юдіт Полгар ніхто не вважав чемпіонкою світу...

- Хоча всі розуміли, що вона сильна... Тут я бачу таку різницю. Юдіт того часу перевершувала нинішню Хоу Іфань. Угорська шахістка входила в число десяти найсильніших людей світу. А китаянка... Та не тільки в цьому я бачу різницю. Все ж Юдіт представляла себе саму, а Хоу Іфань - представниця комуністичного Китаю. І якщо там важливо звання, і їй там скажуть: "Фанєчка, будьте люб'язні, зіграти", то я не виключаю, що вона зіграє. "Ну, виграй ще". Втім, не виключаю також, що свою заяву вона узгодила у вищих ешелонах влади.

- Скоріш за все...

- Треба почекати Конгрес ФІДЕ в Баку. Тому що зараз неясне питання з президентом ФІДЕ, і саме в Баку воно буде вирішуватися. І від вирішення цього питання залежить дуже багато. Якщо уявити, що прийде інший президент, можливо, ми почуємо інші голоси інші "скрипки".

- Твій прогноз на чоловічу Олімпіаду, яка пройде у вересні в Азербайджані.

- Росія - фаворит. Китай, Україна - теж можуть виграти, але для цього треба щастя мати. США ніяк не можна скидати з рахунків. А от Вірменія навряд чи поїде в Баку. Враховуючи політичну ситуацію: сотні убитих з обох сторін. Я здивуюся, якщо Вірменія поїде.

ЛІТЕРАТУРНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ЗАЙНЯВСЯ, КОЛИ НЕ СТАЛО МИХАЙЛА ТАЛЯ

- Коли ти почав літературну діяльність?

- Досить давно. Я почав писати, коли приїхав до Голландії. Це був 1972 рік. Я став писати звіти про турнірах, теоретичні статті, але це не літературна діяльність, яку ти маєш на увазі. Її я почав в 1992 році, коли помер мій добрий друг, колега і дуже близька мені людина - Михайло Нєхєм'євич Таль. І тоді мені сказали в журналі New in Chess: "Саме ти повинен про нього написати. І коли стаття про Мішу вийшла (майже чверть століття тому), це був якийсь зсув. Досі пам'ятаю свій настрій, коли я писав перший текст. Це був текст про Мішу Таля.

- З того часу про того ж Михайла Таля вийшло ще кілька твоїх статей.

- Це правда. Нещодавно я перечитав свою першу роботу і помітив у ній чисто технічні, стилістичні огріхи, цей абзац треба було переставити, це слово замінити. Тобто зараз вже з'явилася якась кладка, але такого почуття, яке було тоді, вже немає.

ВАСИЛЮ, У ВАС З'ЯВИЛОСЯ СИВЕ ВОЛОССЯ?

- Що можна сказати про нинішніх українських шахістів: Руслана Пономарьова, Павла Ельянова, Василя Иванчука.

Для командного чемпіонату збірна України виглядає дуже потужною

- Нещодавно я бачив Руслана. Він живе в Більбао. Одружений. Не знаю, чи буває він в Києві. Йому зараз 32 роки, таке враження, що він пройшов свій пік. Незважаючи на такий молодий вік. Важко змагатися з такими молодими шахістами, які, наприклад, грали в турнірі претендентів. Я вже не кажу про Гірі, якому 21 рік. А навіть з Каруаною - 23, Накамурою - 26. Думаю, що Пономарьов залишається сильним гросмейстером, але йому ж нема де грати. Він змушений виступати в дуже сильних "швейцарках", де треба ламати гру, штучно грати на виграш. Хоча Руслан - шахіст високого класу, але якщо він отримає друге дихання, вийде в турнір претендентів, знову буде боротися за шахову корону, це буде дивно. І ще тому, що він живе в Більбао. Ти бував там?

- Жодного разу не був в Іспанії.

- У Більбао, знаєш, там хороше життя. А, як говорив Олександр Казимирович Толуш, для того, щоб добре грати в шахи, треба бути голодним, бідним і злим.

Це ж стосується і Павла Ельянова. У нього був прекрасний шанс в Баку на Кубку світу. Чи вдасться йому повторити той успіх - важко сказати. Він - гросмейстер екстра. Проте в ролі чемпіона світу я, зізнаюся, його не бачу і буду здивований, якщо він зробить такий ривок. І не тому, що він працює тренером то з одним, то з іншим. Це - нормальне професійне життя. Але щоб замахнутися на найвищі вершини... я це бачу малоймовірним.

Василь Іванчук. Ми розуміємо, що це видатний гросмейстер. Я не люблю розкидатися словом "геній", яке, як і все на світі, обміліо і девальвувало, але він, звичайно, неординарний талант. Якщо взяти навіть учасників турніру претендентів, навіть Карякіна - переможця, навіть будь-кого, зробити їм трепанацію черепа і порівняти з черепом Іванчука, і дати на аналіз, скільки клітин мозку зайняті кіньми, слонами, дебютним ідеями, мітельшпільними ідеями, мені здається, що Василь Михайлович переможе з великою перевагою. Але, на жаль, ми бачимо, що час безжальний для кожного. Йому вже 47 років, і хоча він для кожного турніру є великим надбанням, але з точки зору боротьби за першість світу, його шанси теж здаються малоймовірними. Десь найкращі роки пройшли, а з роками нервова система аж ніяк не зміцнюється, зношується. А у нього навіть у кращі часи були проблеми з нервовою системою. Але, коли тобі 22 або 25 років, це одна справа, а коли тобі 46-47, ми дивимося на нього і бачимо, що у Василя вже є сиве волосся, і чимало. Втім, для командного чемпіонату збірна України виглядає дуже потужною, адже четвертий і п'ятий шахіст, хто б він не був: і Юрій Криворучко, і Антон Коробов і Олександр Моїсеєнко, Олександр Арещенко та Захар Єфименко можуть набити багато очок. Але повторюю, для перемоги потрібно - спортивне щастя...

Петро Марусенко, міжнародний майстер ФІДЕ тренер.

Фото: chess-news.ru, schaakclubenpassant.nl, chessvibes.com

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-