Конституцію Пилипа Орлика експонуватимуть до 14 листопада у Софійському соборі

Конституцію Пилипа Орлика експонуватимуть до 14 листопада у Софійському соборі

Фото
Укрінформ
Доправлений в Україну оригінал Конституції Пилипа Орлика експонуватиметься з 16 серпня до 14 листопада 2021 року в Софійському соборі в Києві.

Про це повідомляє Офіс Президента, передає Укрінформ.

"З ініціативи Президента Володимира Зеленського в Україну доправлено оригінал Конституції Пилипа Орлика для тимчасового експонування в межах святкування 30-ї річниці незалежності. Всі охочі матимуть змогу побачити цей історичний документ з 16 серпня до 14 листопада 2021 року в Софійському соборі в Києві", - йдеться у повідомленні.

В ОП наголосили, що Конституція Пилипа Орлика (1710) прибула в Україну вперше за 311 років від часу свого створення. Відповідне завдання Зеленський поставив міністру закордонних справ Дмитру Кулебі.

"Переговори тривали багато місяців, адже шведська сторона була готова надавати лише копії документа. Але завдяки наполегливій роботі МЗС, посольства України в Королівстві Швеція, Міністерства культури Національний архів Швеції погодився надати в позику оригінал латиномовної версії Конституції Пилипа Орлика", - зауважили в ОП.

Читайте також: Усе, чого ви не знали про Конституцію Пилипа Орлика

Як наголошується, цей документ вважається однією з перших конституцій Європи і фактично проголошував в Україні незалежну республіку з протекторатом шведського короля замість підданства царю, що було великим кроком уперед у політичній думці того часу.

"Хоча реальної сили Конституція Пилипа Орлика так і не набула, оскільки складалася на чужині, а її творці не мали змоги повернутися на батьківщину, але в історії вона залишилася як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки", - зауважили в Офісі Президента.

Там також наголосили, що прибуття документа, який вперше проголошував українську незалежність, на територію незалежної та суверенної України стало ще одним кроком у відновленні історичної тяглості України від часів Русі, Козацької держави, Української Народної Республіки й донині. "Сучасна Україна втілює прагнення та мрії всіх минулих поколінь борців за незалежність", - заявили в ОП.

Читайте також: Конституція Пилипа Орлика. Повернення через 311 років

Перша українська Конституція була ухвалена на зборах козацтва біля містечка Тягиня на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року. Вона містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. Конституція Пилипа Орлика була укладена у двох примірниках: українською та латинською мовами та має дві староукраїнські редакції. Оригінал, написаний рукою Пилипа Орлика, зберігається в Національному архіві Швеції у Стокгольмі.

Як повідомлялося, 2 серпня Президент Володимир Зеленський повідомив, що оригінал Конституції Пилипа Орлика вперше привезуть в Україну 16 серпня з нагоди святкування 30-річчя Незалежності.

11 серпня стало відомо, що на Київській митниці завершили формальності з оформлення Конституції Пилипа Орлика та Гетьманської булави, раритети прямують до місця експонування у Софійському соборі у Києві.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-