31 липня. Пам'ятні дати

31 липня. Пам'ятні дати

Укрінформ
Цього дня, у 1924 році, польский сейм заборонив вживати українську мову в державних та самоуправних установах Західної України

По закінченні Першої світової війни західноукраїнські землі були окуповані Польщею. І майже відразу тут почали примусово насаджувати польську мову та культуру. Згодом була введена нова назва для Західної України – «Малопольська Всходня», а такі поняття, як «українець», «український» і взагалі все, що нагадувало про українську приналежність, було заборонено.

Ухвалений сеймом 31 липня 1924 року закон «Про деякі постанови в організації шкільництва» запровадив так звану «утраквістичну» (двомовну) школу, в якій викладання поступово переходило на польську.

Утраквістична школа у Галичі
Утраквістична школа у Галичі

За статистикою, у 1924 році в Східній Галичині налічувалось 2151 українська школа, а вже у 1930 їх залишилось лише 716, у 1937 році – 352. Не всі українці могли отримати і вищу освіту. Зокрема, у Львівському університеті навчалися лише ті, хто відслужив у польській армії і дав присягу на вірність Польщі.

Разом із законом про освіту польський сейм прийняв закони «Про мову урядування державної і місцевої адміністрації» та «Про мову урядування судів, прокурорських органів та нотаріату», якими по суті було усунено українську мову з усіх державних і самоуправних установ Західної України.

Події дня

Голова Ради міністрів Української держави Федір Лизогуб і гетьман Павло Скоропадський
Голова Ради міністрів Української держави Федір Лизогуб і гетьман Павло Скоропадський

Цього дня у 1918 році Рада міністрів Української держави ухвалила закон про заснування в Київському, Одеському та Харківському університетах кафедр української мови, української літератури, української історії та українського права, кафедр української мови та української історії в Ніжинському історико-філологічному інституті.

У цей день народилися

в Україні…

Ігор Іванов (1986-2014) – правник, десятник одеського осередку «Правого сектора». Загинув від тяжкого поранення, отриманого у зіткненні з проросійськими бойовиками в Одесі 2 травня 2014 року.

Народився в Білгороді-Дністровському на Одещині, строкову службу проходив у повітряно-десантних військах. Закінчив Юридичну академію.

Під час Революції Гідності долучився до лав Правого сектору в Одесі. Був призначений десятником (командиром підрозділу). Їздив до столиці у найскладніші дні 18-20 лютого.

Коли найманці Кремля 2 травня 2014 року вчинили масові заворушення в центрі Одеси, спроба створити тут ще один проросійський центр провалилась завдяки таким патріотам як Ігор Іванов.

Під час Маршу Єдності він отримав поранення в живіт кулею 5,45 з автомата Калашникова. Помер у лікарні того ж дня від великої втрати крові.

Микола Холодний
Микола Холодний

Микола Холодний (1939-2006) – поет-шістдесятник, публіцист, перекладач.

Народився на хуторі Ягідному в Чернігівської області. Батько після війни з Японією 1945 р. не захотів повертатися в колгоспне кріпацтво, залишився в Сибіру разом із розкуркуленими висланими родичами.

Микола з дитинства так ненавидів Сталіна, що якось написав і кинув у шкільному коридорі листівку: «Сьогодні помер Сталін. Усі люди моляться Богу».

У 1961 р. закінчив школу робітничої молоді, вступив на філфак Київського університету. Познайомився там з Іваном Дзюбою. З 1962 р. бере участь у роботі Клубу творчої молоді «Сучасник».

Вірші Холодного поширюються в самвидаві, де за популярністю конкурують з творами Василя Симоненка. Втім, поезія Холодного зовсім інакша, крім потужного патріотичного пафосу їй притаманна гірка іронія, алегоричність.

 У 1966 році за читання віршів «Монолог Франка» та «Собаки» біля пам’ятника Івану Франку в день 50-річчя його смерті Микола Холодний був заарештований на 15 діб.

Спроба поета видати вірші в Україні закінчується провалом, а от за кордоном – у США, Канаді, Чехословаччині – його публікують без жодних на те зусиль автора.

У 1972 році його було знову заарештовано. Цього разу за звинуваченням у проведенні антирадянської агітації і пропаганди, а саме – за збірку віршів «Крик з могили», що вийшла за кордоном. Потім був покаянний лист Холодного у газеті «Літературна Україна», в якому він відрікався від своїх «політично хибних віршів», звільнення, роки поневірянь по містах України, психіатрична лікарня, куди його запроторили за те, що він знищив статуетку Леніна…

1993 року врешті виходить перша в Україні збірка віршів Холодного «Дорога до матері». Чотири рази його творчість висувають на здобуття Шевченківської премії, але жодного разу не присуджують.

Помер Микола Холодний весною 2006 року – за нез’ясованих обставин.

Більше дізнатися про Миколу Холодного: http://litakcent.com/2009/12/17/peklo-holodnoho/,

Читати вірші: http://maysterni.com/user.php?id=6105&t=1&sf=1

…і у світі

Луї де Фюнес (1914–1983), французький комедійний актор. Знімався у фільмах: «Велика прогулянка», «Жандарм із Сан-Тропе», «Тато, мама, служниця і я», «Диявол і десять заповідей», «Роззява», «Скупий», «Фантомас» та ін. Найкращий комедійний поліцейський походив із стародавнього аристократичного португальського роду. Його повне ім’я –Луї Жермен Давід де Фюнес де Галарса.

Справжня слава прийшла до Луї пізно – у 49 років. До того він зіграв сотні епізодичних ролей, але ніхто по-справжньому не міг оцінити його таланту: одні вважали, що він переграє, а інші, навпаки, звинувачували у невиразності.

Джоан Роулінг (1965), англійська письменниця, авторка семи книг про Гаррі Поттера. Лауреат премії принца Астурійського (2003), кавалер французького ордена Почесного легіону (2009). Книжки про Поттера перекладені 65 мовами світу (зокрема й українською) й видані мільйонними накладами.

Саму авторку «Гаррі Поттера» час від часу називають то найавторитетнішою, то найбагатшою жінкою Британії, ретельно підраховуючи її статки. Щоправда, Роулінг досить скептично ставиться до подібних рейтингів і чимало коштів перераховує на благочинність, адже є фундаторкою декількох фондів, які опікуються дітьми-сиротами, неповними сім’ями та хворими на розсіяний склероз.

Останнім часом Джоан Роулінг намагається відійти від казкової тематики, пишучи цілком дорослі романи («Поклик зозулі», «Несподівана вакансія»), але в історії літератури, безсумнівно, вона залишиться саме як авторка неповторної й дивовижної казкової епопеї про Гаррі Поттера.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-