МОЗ переведе медичні дослідження на грантову основу

МОЗ переведе медичні дослідження на грантову основу

Укрінформ
У 2019 році відбудеться перехід до принципово нового фінансування медичної науки в Україні. Замість фінансування ставок, буде здійснюватися цільове фінансування інноваційних наукових проектів.

Про це повідомляється на сайті Міністерства охорони здоров'я.

"З метою переходу на нову систему фінансування установи та заклади, що знаходяться у підпорядкуванні МОЗ України, до 31 серпня проведуть реорганізацію. Відбір та фінансування наукових проектів здійснюватиме Національний фонд досліджень - незалежний цільовий державний фонд, основною метою якого є підтримка наукових досліджень та розробок", - йдеться у повідомленні.

У МОЗ зазначили, що передача таких повноважень фонду унеможливить корупцію під час процесу відбору проектів наукових досліджень; забезпечить незалежну експертизу грантових заявок (peer review) за участю вчених з усього світу; сприятиме відбору найякісніших проектів, що сприятимуть росту медичного наукового потенціалу України; а також додаткові можливості фінансування для медичних наукових установ.

Крім грошей, що будуть передані від МОЗ України для медичної науки, фонд також має окреме фінансування загалом на наукові розробки. Установи і заклади, що зараз знаходяться у сфері управління МОЗ України, зможуть подавати проекти до фонду та на конкурентних засадах здобувати додаткові кошти на свої наукові медичні дослідження.

Крім того, реорганізація науково-дослідних закладів медичної науки дозволить їхнім колективам науковців брати участь у конкурсах на фінансування за конкурентним грантовим принципом не лише від Національного фонду досліджень, але і від міжнародних фондів і організацій.

До 19 березня 2019 року заклади мають надіслати до МОЗ України пропозиції щодо реорганізації.

Читайте також: В Україні створять незалежну агенцію для оцінки ефективності ліків

До 31 серпня 2019 року заклади мають повністю завершити процес реорганізації. Це також час для налагодження співробітництва як з українськими, так і закордонними установами/організаціями та бізнесом.

Влітку 2019 року відбудеться конкурс вже за новими умовами для фінансування науково-дослідних робіт з вересня по грудень 2019 року.

Влітку 2019 року також відбудеться конкурс на фінансування дослідницьких проектів на 2020 рік.

Також установи можуть подавати заявки на грантове фінансування до міжнародних організацій, а молоді вчені додатково можуть подати заявки до Фонду Президента України з підтримки освітніх та наукових програм для молоді (у 2019 році на ці цілі передбачено 1 млрд гривень).

У МОЗ зазначили, що наразі існує 37 установ, що знаходяться в сфері управління МОЗ України, з них 20 науково-дослідних установ, 14 закладів вищої освіти та 3 заклади післядипломної освіти, що отримують кошти для проведення наукових досліджень. Відповідно до штатного розпису МОЗ України фінансує приблизно 829 ставок за бюджетною програмою 2301020. Така система не стимулює науковців до здійснення інноваційних відкриттів та є неефективною.

За світовим рейтингом якості досліджень в медичній науці за 2017 рік Україна на 65 місці з 226 країн, на 64 місці Болгарія, а на 66 - Гана. В України за 2017 рік 889 медичних наукових публікацій та індекс Гірша 135, в той час як сусідня Польща з принципом грантового фінансування на 21 місці і з індексом Гірша 356. Індекс Гірша - це показник цитованості наукових публікацій, який свідчить про впливовість та авторитетність автора та його наукової праці відповідно.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-