
У Києві пройшли урочистості з нагоди 90-річчя патріарха Філарета
Привітати його з ювілеєм прийшло керівництво держави, єпископат та духовенство з усієї України, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Я хочу у цей день подякувати вам за багатолітню невтомну й принципову боротьбу за автокефалію Православної церкви України. Переконаний, що створення єдиної помісної православної церкви та отримання Томосу про автокефалію були б неможливими без вашої багатолітньої праці", - сказав Голова Верховної Ради Андрій Парубій.
Він зазначив, що щиро захоплюється невичерпною енергією патріарха Філарета, його щоденною титанічною працею.
"За історію існування православної церкви на українських землях жоден архієрей не займав київську кафедру так довго, як Ви. Вбачаю в цьому ніщо інше, як глибокий Господній замисел", - сказав Парубій. “Важко уявити перемогу України, коли в українських церквах моляться не українською мовою і не за українську армію, а за армію російську. І власне, Ваше служіння і Ваш подвиг призвели до того, що ми маємо українську церкву", - сказав Голова ВР.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман висловив переконання, що патріарха Філарета українці можуть сміливо називати духовним лідером нації. "Через міцну віру, через нашу єдність ми обов’язково здобудемо перемогу. Наші вороги будуть покарані, а Україна процвітатиме, у тому числі завдяки Вашому служінню, завдяки Вашому подвигу, наших воїнів, волонтерів, усіх тих, хто бореться за велику європейську Україну. У той час, коли ми здобули нашу незалежність, Ви боролися та вірили у те, що Україна вистоїть, що у нас буде відновлена духовна справедливість та Україна отримає право на своє помісну православну церкву", - сказав глава уряду.
Предстоятель Православної церкви України Епіфаній, вітаючи почесного патріарха ПЦУ Філарета з 90-річчям, відзначив його зусилля у становленні автокефальної української православної церкви. "Благо церкви Ви поставили вище особистого становища, і саме тому Ви і перемогли. Беззаконні анафеми та відлучення щодо Вас визнані недійсними рішенням Вселенського патріарха. Автокефалія, за яку Ви боролися, отримала благословення церкви-матері Константинопольської, підтвердженням чого став вручений 6 січня Томос", - сказав митрополит Епіфаній.
Він додав, що хоче надалі разом з патріархом Філаретом розбудовувати і зміцнювати Православну церкву України, йти до всеправославного утвердження для ПЦУ майбутнього із статусом патріархату.
Перший президент України Леонід Кравчук висловив велику повагу, шану і захоплення сподвижницьким життям патріарха Філарета.
"Я знаю Вас в час радянсько-партійний, в час незалежності, і скрізь Ви були на передньому рубежі. І скрізь в час великих зламів, великих перетворень Ви казали своє мудре, виважене слово, яке допомагало Україні будувати нове життя", - сказав Кравчук, вітаючи патріарха Філарета.
На урочистостях з вітаннями також виступили предстоятель Української греко-католицької церкви Святослав (Шевчук), третій президент України Віктор Ющенко, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
Як повідомлялося, патріарх Філарет після здобуття Україною незалежності боровся за відновлення української церковної самостійності та за надання автокефалії православній церкві в Україні. До отримання Томосу Філарет очолював Українську православну церкву Київського патріархату. 22 січня Президент Петро Порошенко вручив патріарху Філарету найвищу державну нагороду – звання Герой України та орден Держави. Його нагородили за видатну історичну роль у становленні незалежної Української православної церкви, діяльність, спрямовану на відродження духовності українського народу, піднесення авторитету православ’я, утвердження ідеалів милосердя і міжконфесійної злагоди.