В Україні вийшло факсимільне видання Лавришівського Євангелія XIV ст.

В Україні вийшло факсимільне видання Лавришівського Євангелія XIV ст.

Фото
Укрінформ
Унікальне факсимільне видання Лавришівського Євангелія XIV століття, оригінал якого зберігається у польському Кракові, вийшло у видавництві "Горобець".

Про це розповіла на презентації в Укрінформі директор видавництва Ганна Горобець.

"Сьогодні ми презентуємо видання рукописної книги "Лавришівське Євангеліє" XIV століття, орігінал якої зберігається в Національній бібліотеці Кракова, у зібранні Бібліотеки князів Чарторийських. Видання пов'язують не лише з Україною, а й з Білоруссю, де воно зберігалось певний час і отримало звідти назву - Лавришівське Євангеліє. Створення Євангелія пов'язують зі становленям Великого князівства Литовського, коли українська мова була взята за основу як ділової, так і писемної мови Великого князівства", - сказала Горобець.

В Укрінформі відбулася презентація рукописної книги "Лавришівське Євангеліє XIV століття" / Фото: Олена Худякова, Укрінформ

За її словами, українські науковці і видавці з 2016 року працювали над підготовкою видання, вели перемовини з польскою стороною.

"Ні для кого не є таємницею, що від спадщини Київської Русі залишилось 1% рукописів, і вони переважно зберігаються поза межами України. Ці пам'ятки стали перлинами книжкових зібрань Австрії, Франції, Італії, Білорусі, Росії і вони часто недоступні", - зауважила видавець.

Читайте також: Лауреатами премії “Українська книжка року” стали три письменники

Видання містить наукові дослідження, проведені вченими України та Польщі, які пов'язують створення цього пергаментного кодексу, що отримав нове життя в Лавришівському монастирі (Білорусь) і від якого здобув свою назву, зі становленням православ'я та литовсько-руської писемності Великого князівства Литовського, що розвивалася за галицько-волинською писемною традицією.

Видавництво «Горобець» 2009 року започаткувало проект «Повертаємо в Україну культурну спадщину», покликаний шляхом видань факсимільного типу зробити доступними для науковців та всіх, хто цікавиться історією, культурою та мовою нашої держави, середньовічні рукописні пам'ятки, що знаходяться поза межами України. У межах цього проекту раніше були видані Луцьке Євангеліє XIV століття, Холмське Євангеліє XIV століття, оригінали яких зберігаються в Росії, Луцький Псалтир 1384 року, оригінал якої - в Італії.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-