Ющенко каже, що Варфоломій був готовий надати Томос іще 10 років тому

Ющенко каже, що Варфоломій був готовий надати Томос іще 10 років тому

Укрінформ
Вселенський патріарх Варфоломій I у 2008 році був готовий надати Томос про автокефалію Українській православній церкві, але цьому завадив тодішній патріарх РПЦ Алексій II.

Про це повідомив третій президент України Віктор Ющенко в інтерв’ю “Громадському”.

За його словами, під час візиту Варфоломія до Києва у липні 2008 року він домовився підготувати «дорожню карту» для надання автокефалії.

«Процедурна частина, як вона в фіналі виглядала, виходила з того, що кожний владика Автокефальної церкви, Української православної церкви Київського патріархату, пише петицію на ім'я Константинопольського патріарха з приводу його підтримки і бажання утворення єдиної української помісної церкви», - сказав Ющенко.

Водночас Ющенко заявив, що отримати томос 10 років тому завадив тодішній патріарх РПЦ Алексій II, який терміново прилетів до Києва, незважаючи на те, що не мав запрошення. Алексій запросив Варфоломія на обід, під час якого і вирішилась доля Томосу для України, зазначив екс-президент.

Читайте також: На Соборі УПЦ МП у Києві помітили митрополита з Криму, який вітав Аксьонова

«Базова домовленість, яка була досягнута, - це те, що вони повертаються до церковного спілкування, і в межах цього церковного спілкування російська церква підтримує ініціативу Константинопольського патріарха щодо скликання світового собору. В розмін на що? Можна я поставлю три крапки?», - сказав Ющенко. Він додав, що Московська церква погодилася, що патріарх РПЦ бере участь у церковній нараді, яка визначає порядок дня собору.

Як повідомлялося, у 1996 році після надання автокефалії естонській православній церкві РПЦ припинила спілкування з Вселенським патріархом. Водночас Варфоломій працював над скликанням Всеправославного собору, у якому РПЦ відмовлялась брати участь. Зрештою собор відбувся у 2016 році на Криті, однак представники РПЦ не взяли у ньому участь, а згодом не визнали його рішення.

11 жовтня 2018 року Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви Макарія. 15 жовтня синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-