Під Радою зібрався мітинг на підтримку закону про мову

Під Радою зібрався мітинг на підтримку закону про мову

Фото, відео
1860
Ukrinform
Активісти вранці 4 жовтня влаштували біля будівлі Ради, інформаційний перформанс, закликаючи депутатів підтримати законопроект №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Ми інформуємо депутатів про те, що вимагаємо прийняття законопроекту 5670-д, який розроблено спільно з громадськістю і є найґрунтовнішим з усіх, які винесені сьогодні на голосування в Раді. Учора на комітеті він був доопрацьований - у нього були внесені деякі корективи: на жаль, була зменшена частка української мови на телебаченні (з 90% до 75%), але загалом він лишається таким, яким передбачені реальні механізми захисту державної мови", - зазначив у коментарі Укрінформу активіст громадянського руху "Відсіч" Максим Ковбик.

Водночас обабіч дороги активісти, поділившись на кілька груп, проводять невеличкі театралізовані перформанси. Зокрема, чоловіки у білих масках із написом на чолі "Лесюк" на табличкою на грудях "Депутат Лесюк - автор №5556" тримають у руках картонну пилку з написом 5556, леза якої пофарбовані у червоний колір. Нею "лесюки" нібито розпилюють українську мову - її зображують активістки у "закривавлених" вишиванках та з табличками "Мене врятує лише 5670-д" у руках.

"У цих перформансах ми демонструємо згубний вплив іншого законопроекту, запропонованого депутатом Лесюком, який на відміну від законопроекту, розробленого громадськістю, становить загрози та не містить реальних захистів української мови", - уточнив представник руху "Відсіч".

Ситуація під час проведення акції загалом спокійна: правопорядок по перименту будівлі Ради та вздовж вулиці Грушевського забезпечують близько півтори сотні поліцейських. Водночас доступ на площу Конституції обмежено - аж до пам'ятника Ватутіну встановлено залізну огорожу, а на територію правоохоронці пропускають лише за посвідченнями і перепустками.

Активісти закликають ВР підтримати законопроект про мову / Фото: Євген Любімов, Укрінформ

Читайте також: Експертна група закликала Раду підтримати законопроект про українську мову

Як повідомлялося, на розгляд ВР у четвер винесено чотири альтернативні законопроекти про мови (№№5556, 5669, 5670 та 5670-д).

Конституційний суд України 28 лютого 2018 року визнав неконституційним закон "Про основи державної мовної політики" від 3 липня 2012 року (так званий закон Колесніченка-Ківалова) через порушення народними депутатами процедури його ухвалення. Закон, зокрема, передбачав можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність національних меншин перевищує 10%.

Загалом у парламенті зареєстровано п'ять законопроектів про мову. Зокрема, 9 червня 2017 року був зареєстрований законопроект 5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної", підписи під яким поставили 76 нардепів. Законопроект підтримали віце-прем'єр-міністр Павло Розенко, віце-прем'єр-міністр В'ячеслав Кириленко, міністр культури Євген Нищук, Голова Верховної Ради Андрій Парубій.

Читайте також: Українці знають російську, бо були під окупацією - Супрун

Законопроект 5670-д пропонує запровадити Національну комісію зі стандартів державної мови, і серед її повноважень є не лише затвердження стандартів державної мови. Їй також віддано затвердження правопису, термінології, транскрибування і транслітерацію. Вона ж визначає вимоги до рівня володіння державною мовою. До сфери її відповідальності входять також посібники та підручники, методика та порядок перевірки рівня володіння мовою. Вона ж затверджує зразок сертифікату про рівень знання державної мови.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>