Рейтинг Києва: складові несправедливості

Рейтинг Києва: складові несправедливості

Аналітика
Укрінформ
У будь-яких рейтингах сіл, міст, країн суб’єктивізму хоч відбавляй. Але ж кожному зацікавленому інвестору це не поясниш

Чергове зовнішнє незалежне оцінювання комфортності проживання від авторитетної медіа-групи The Economist українська столиця “завалила” – через відгомін війни на Донбасі. Цього року Київ на 118-му місці із 140 рейтингованих міст світу – із загальним балом 56 із 100 можливих. І хоч наша столиця від минулорічного рейтингу піднялась одразу на 13 сходинок, та за найбільш важливим критерієм “безпекова стабільність” воно, як і минулого року, отримало найгірші бали – 33 із 100. На думку закордонних оцінювачів, з безпекою у нас в місті не все гаразд. “Які проблеми (тьху-тьху!)? – здивується пересічний киянин. – Де Київ, а де Донбас!” І буде по-своєму правий в справедливому обуренні за очевидно занижені оцінки для рідного міста. Так, рейтинги дещо суб’єктивні, визнають самі аналітики. Але що робити – міста, країни, економічні моделі, бази для порівняння настільки різні... І це тільки на перший погляд здається, що усі такі рейтинги погоди не роблять. Насправді до них дуже уважно придивляються ті, хто приймає інвестиційні рішення в тій чи іншій країні.

Рейтингові оцінки та їх проекції – на об’єктивність, справедливість та інше

Дослідження найкомфортніших для життя міст планети Global Liveability Index експерти аналітичного підрозділу журналу The Economist – агентства The Economist Intelligence Unit (EIU) проводять щорічно. Вони оцінюють 140 міст за такими головними параметрами: стабільність, охорона здоров’я, культура, довкілля, освіта й інфраструктура. У кожній категорії експерти виставляють три десятки оцінок (від 1 до 100), з яких визначається середнє арифметичне в категорії, а потім – сумарний рейтинг міста. Важливість кожної категорії для життя людини - різна, вважають аналітики EIU. Стабільність, на думку експертів, найважливіша, і тому вона займає 25% сумарного рейтингу.

Рейтинг Києва за версією агентства The Economist Intelligence Unit (EIU)
Рейтинг Києва за версією агентства The Economist Intelligence Unit (EIU)

В 2018 році найкомфортнішими для життя містами визнані Відень, Мельбурн і Осака. А взагалі у лідерах – Австралія і Канада: до топ-10 увійшли по три міста від кожної з цих країн. Крім Відня, серед лідерів є ще одне європейське місто – Копенгаген. Москва займає 80 місце. Найбільш непридатним містом для проживання названо Дамаск (Сирія).

Вернімося до Києва. За даними авторів рейтингу, за останній рік наша столиця відчула значне поліпшення, що “відображає економічне зростання і відносну політичну стабільність, незважаючи на конфлікт на Донбасі”. У звіті вказується, що протягом останніх п’яти років Київ продемонстрував одне з найстрімкіших знижень позицій – 13%. Тобто, наразі, кажучи мовою біржовиків, відіграє падіння.

На жаль, за категорією “стабільність”, де враховується рівень злочинності, загрози терактів, і військових конфліктів, Київ набрав лише 35 балів. Дійсно, в країні існує зона, де ведуться бойові дії, але територіально вона розташована за 700 км від столиці. Так, в місті останніми роками сталося кілька гучних вбивств (відомо, чиїх рук це справа). Але в Києві, на відміну від Парижа, Барселони, Стокгольма, Манчестера, Гамбурга), терактів як таких за весь час Незалежності не було (борони Боже!).

Інфраструктуру, транспорт, житло іноземці оцінили в 43 бали. Також менше половини можливих балів Київ набрав за критерієм "культура і довкілля", який включає оцінки клімату, екології, цензури, корупції, культурних і спортивних можливостей, а також споживчі послуги. З оцінками знову не погоджуємось – давайте пригадаємо, що столиця України успішно організувала та провела такі гранд-шоу як Євробачення-2017, Фінал Ліги Чемпіонів-2018. Усім, між іншим, сподобалося. І світовим службам безпеки – теж.

За рівень медичних послуг Київ отримав 54 бали. Ну, таке. А от найкраще нашу столицю оцінили за критерієм “освіта” – 75 балів. Звісно, непоганий привід для гордості. Але що мали на увазі іноземні дослідники в цій категорії, не досить зрозуміло. Можливо високі бали – за велику кількість вищих навчальних закладів? Вікіпедія нарахувала 55 разом з коледжами. Інакше, за що? Адже лише два столичні вузи входять до світового ТОП-1000 вузів: КНУ ім. Шевченка до четвертої сотні, а Технічний Університет “КПІ” - до п’ятої. Могли б і вище...

Мер Києва Віталій Кличко
Мер Києва Віталій Кличко

«Навіть попри те, що, в цілому, Київ живе мирним життям, за 700 кілометрів від столиці тривають бойові дії. Ми звикли до такого життя. А для експертів "The Economist", – це загроза, яка в результаті впливає на оцінку комфорту життя в місті. Цей рейтинг є проекцією оцінки експертами того, що відбувається загалом в Україні”, – зауважив мер Києва Віталій Кличко.

Посол Великобританії в Україні Джудіт Гоф, коментуючи невтішні оцінки життєздатності Києва ще минулого року, теж не погоджувалася з аналітиками The Economist. "Важко погодитися з рейтингом Києва. Так, є питання, проте завдяки реформам і рішучості я бачу, що це місто рухається вгору, а не вниз", - писала тоді дипломат в своєму мікроблозі в Twitter.

Рейтинги + гроші = інструменти аналізу

Давно вже не секрет, що будь-які рейтинги – чи то персон, чи то компаній, чи то країн, укладаються здебільшого не просто заради цікавості. У кожного з них різною мірою присутнє комерційне “начало”. Наприклад, звіти про результати рейтингу життєздатності міст EIU укладаються у кількох варіантах. Скорочений варіант розповсюджується публічно і безкоштовно. А от більш детальні, з подробицями – за гроші. На сайті http://www.eiu.com розцінки становлять від $600 до $9,5 тисяч. Просуваючи свій “товар”, автори рейтингу EIU, зокрема, називають себе економічними розвідниками, які допомагають “лідерам бізнесу готуватися до можливостей, надаючи їм змогу впевнено діяти при прийнятті стратегічних рішень”. Тобто, даний рейтинг міст – один із інструментів порівняльного аналізу для майбутніх інвестиційних рішень.

Наприклад, в рейтингу, що складає британська туристична компанія Hoppa “100 місць світу для подорожі 2018 року: від найдорожчих до найдешевших", Київ цього року очолив рейтинг міст для найбільш економної подорожі. Чим не інструмент бенчмаркінгу (мовою маркетологів – порівняння) для розробки іншими туристичними компаніями власних турів?

Втім, рейтинги річ дуже інерційна, бо дуже зав’язана на репутацію. Іншими словами, хочемо ми цього чи ні, але доведеться ще довго працювати, щоб “видертися” на більш високі репутаційні щаблі. Тоді і зовнішні спостерігачі менш скептично оцінюватимуть наші ризики та можливості, і ми будемо не настільки болісно реагувати на зовнішні оцінки. А зараз маємо, те, що маємо...

Оксана Поліщук, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-