Остання заява Вселенського патріарха щодо України є знаковою - експерт

Остання заява Вселенського патріарха щодо України є знаковою - експерт

2433
Ukrinform
Заява Вселенського патріарха Варфоломія про те, що Константинополь ніколи не визнавав церковної влади Москви над Україною, є знаковою і свідчить, що патріарх має намір невдовзі вирішити питання української автокефалії.

Про це сказав відомий український релігієзнавець Олександр Саган у коментарі "Релігійній правді".

"Це знакова заява. Вселенський патріархат вчергове підтвердив своє бачення ситуації в Україні, що склалася відносно розвитку тут православ’я. Він підтвердив, що має право вирішувати це питання. І буде його вирішувати. Момент вони оберуть самі. Їх не можна ані зупинити, ані підштовхнути. Це знаково навіть тому, що заява була зроблена відразу після поїздки ієрархів УПЦ МП за кошти Вадима Новинського до Вселенського патріарха. Це сигнал, куди рухається ситуація і як у Константинополі її взагалі розцінюють", – сказав Саган.

За словами релігієзнавця, зараз триває робочий процес, і не виключено, що на найближчому засіданні Синоду Вселенського патріархату 10-12 липня "українське питання" буде поставлене на голосування.

"Не виключено, що голосування з питання української автокефалії може відбутися на найближчому Синоді у липні або на будь-якому наступному Синоді", – заявив він.

Водночас Саган вважає, що Москва робить не менш різкі заяви.

"Заява митрополита РПЦ Іларіона (Алфєєва) про можливе кровопролиття у зв’язку із отриманням томосу – це теж дуже жорстка відповідь на усі прагнення Вселенського патріархату створити в Україні Єдину помісну церкву. Вона показує, наскільки далеко готовий піти Московський патріархат у відстоюванні своїх інтересів в Україні. Але Москва вже зрозуміла, що цей процес зупинити не можна, і переробляє сценарій: нині в хід пішла дискредитація ідеї автокефалії Української православної церкви", – підсумував Саган.

Як повідомляв Укрінформ, 1 липня Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що Константинополь ніколи не видавав дозволи передавати території України будь-кому, крім права хіротонії Київського митрополита в Москві на умовах його обрання соборно в Києві на місцевому Соборі і при безумовній згадці Вселенського патріарха.

Раніше також повідомлялося, що переговори делегації УПЦ МП в Стамбулі, яка намагалася вплинути на Вселенського патріарха Варфоломія з тим, щоб не допустити надання Україні томоса про автокефалію її православної церкви, не були успішними.

Читайте також: Вселенський Патріарх: Москва приєднала українську церкву неканонічно

Президент Петро Порошенко 17 квітня заявив, що підготував звернення до Вселенського патріарха з проханням видати томос про автокефалію православної церкви в Україні.

18 квітня глава держави офіційно прийняв від ієрархів УПЦ КП і УАПЦ відповідне звернення для передачі Вселенському патріарху Варфоломію з підписами всіх архієреїв, які підтримали це рішення.

Верховна Рада 19 квітня прийняла ухвалу про підтримку звернення Президента до Вселенського патріарха Варфоломія щодо створення Єдиної помісної української православної церкви.

22 квітня Порошенко повідомив про передачу відповідних звернень Вселенському патріархату і початок процедур, необхідних для надання автокефалії Українській православній церкві.

Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет сподівається, що Вселенський патріарх ухвалить позитивне рішення про надання томоса про автокефалію УПЦ вже в липні.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-