31 січня: народний календар і астровісник

31 січня: народний календар і астровісник

2028
Ukrinform
Сьогодні останній день січня; як українські дівчата в давнину з родин тікали, та що цікавого готує нам Місяць у Леві.

Сьогодні святителів Афанасія і Кирила, архієпископів Александрійських. О цій порі в Україні тривав період зимових весіль. Зазвичай про шлюб дітей домовлялися батьки. За часів Гетьманщини, особливо в колі козацької старшини, ключову роль у згоді на весілля відігравала матір нареченої, що свідчить про досить високе становище жінки в українському суспільстві. До того ж, згоду, чи то пак благословення на шлюб мав надати і сам гетьман. Іноді, не отримавши згоди на шлюб, українські дівчата зважувалися на відчайдушний крок – утечу з батьківського дому. Тут можна згадати і Мотрю Кочубеївну, яка утекла до гетьмана Івана Мазепи, і онучку гетьмана Данила Апостола, і другу дружину гетьмана Івана Виговського Олену Стеткевич; заради кохання вони були ладні на все. Цікаво, що з родини Кочубеїв, чиїм пращуром був хрещений татарин Кучук-бей, тікала не тільки одна Мотря – Василь Васильович Кочубей позбавив посагу і спадку свою дочку Ганну, яка теж утекла з дому аби бути поряд з коханим – полковником Степаном Томарою. Тікала й таємно вінчалася вночі і його онука  Надія – з капітаном Потьомкіним. Чи практикувалися в українців дошлюбні стосунки? Так, це було досить поширеним явищем. Інокентій Ґізель (1600-1683) – архімандрит Києво-Печерської лаври і ректор Києво-Могилянської академії, котрий за свій вік вислухав не одну тисячу сповідей (він залишив пречудову систематизацію гріхів тогочасного суспільства), згадує про «…заручених, котрі виявляють нетерпіння». Молоді люди дозволяли собі певну близькість, не очікуючи вінчання. Та й як не згадати Богдана Хмельницького, який спочатку «відсвяткував весілля» з Оленою Чаплинською і лише через півроку після цього обвінчався з нею.  

З іменинами вітайте Афанасія, Кирила, Марію, Михайла, Євгена. 

Сьогодні 15-ий і 16-ий місячні дні. Місяць уповні та повне місячне затемнення у знаку Лева! Ми побачимо лише останні фази затемнення, коли Місяць вже виходитиме з тіні Землі. В тренді яскравість, артистизм, експансивність, гедонізм. Виходьте з тіні, сміливо заявляйте про себе, пробуджуйте свою індивідуальність. Час публічності, активної взаємодії з іншими, а також розкриття і кульмінації минулих тенденцій. Не чекайте, коли оновлювати вас візьметься доля – ліпше почніть оновлюватися самі. Новини можуть бути обнадійливими, а навіть і незначні події – доленосними.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1954 році: -25,2; а найтеплішим у 2015 – +8,1.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-