18 січня: народний календар і астровісник

18 січня: народний календар і астровісник

Укрінформ
Сьогодні голодний Святвечір; як козаки Голодну кутю проганяли і з ким зараз Венера.

Сьогодні Голодна кутя, Голодний Святвечір. Такі назви були пов’язані з традицією не їсти скоромного (жирного) у цей час, постувати, аби завтра вранці напитися йорданської води. А ще на Голодну кутю вже не закликали вечеряти святих душ та Щедрого бога. Основні елементи святкування повторювали святвечірні традиції. Як і на Багату кутю, на Голодну готували лише пісні страви, але в меншій кількості.

З Голодною кутею пов’язані цікаві обрядодії «закликання морозу». Перед тим як сісти за вечерю, господар брав ложку куті, підходив до вікна і тричі казав: «Морозе, морозе, йди до нас куті їсти!» Після паузи знову звертався: «Не йдеш? То не йди ні на жито, ні на пшеницю, ні на всяку пашницю!» Деінде господар виходив на вулицю, окликаючи: «Морозе, морозе, йди до нас вечеряти, та не морозь наших коней, биків, курей, свиней, жита й пшениці! А якщо не йдеш, то йди собі на жіноцьку цибулю!» Іншим видовищним дійством цього вечора було «проганяння куті». Після закінчення вечері всі присутні в хаті (інколи тільки діти) виходили надвір і галасували, били поліном об ріг хати, по порожніх відрах, воротах тощо. Парубки виходили на вулицю і стукали макогоном у ворота й тини, вигукуючи: «Геть, кутя, з покутя, а ти, озвар, іди на базар!» На Дніпровських порогах у давнину запорожці після вечері виходили зі своїх паланок і вчиняли гучну стрілянину, а наступного дня, на Йордана, палили вже з гармат. Ввечері в церквах робили відправу і святили «вечірню воду» - її вважали особливо помічною від нечистої сили. Але то забобони – цілющою є вся освячена на Водохреще вода.

А ось і прикмети на сьогоднішній вечір: «Як на Голодний вечір темно, то вродиться гречка»; «Яркі зорі на Голодну кутю – щедрий приплід білих ягниць».

З іменинами вітайте Йосипа, Євгенію, Семена, Григорія.

Сьогодні 3 місячний день. Місяць перебуватиме у знаку Водолія. До того ж, з 18 січня по 11 лютого Венера – планета любові, краси і гармонії, проходитиме транзитом по знаку Водолія. Втім, навіть така дислокація космічних сил не зменшить напруги, адже Водолій відомий як знак свободи, несподіванок і екстраординарності. Зростатимуть амбіції, ставки, запити, бажання, температура… Можливо, тільки гривня падатиме. В цей період важливою є комунікація, бажано з інтелектуальною складовою. Не варто забувати, що Водолій – це ще й знак міцної дружби, тож не забувайте про друзів. Зберігається великий ризик травматизму і конфліктності. Нові, особливо ризиковані справи ліпше не починати.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1950 році: -22,8; а найтеплішим у 2007 – +9,4.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-