13 січня: народний календар і астровісник

13 січня: народний календар і астровісник

1805
Ukrinform
Сьогодні Щедрий вечір; водимо Маланку і опановуємо техніку новітніх ворожінь.

Нині преподобної Меланії Римлянки, Щедрий вечір, Щедра кутя. У давні часи Маланки, Василя та Водохреща пов’язувались з новорічним циклом так званого Сонячного кола. Найважливішим з них було дайбозьке свято Щедрого Бога, яке пізніше почало називатись Маланки, або Щедрий вечір, і яким завершувалися Святі вечори.

В Україні не всюди однаково відзначали Щедрий вечір, найпишніше його святкували на Лівобережжі та Гуцульщині. Якщо перед Різдвом готували Багату вечерю, то напередодні Нового року або Василя – Щедру.

Існувала величезна кількість обрядів і звичаїв на Меланки. На Гуцульщині перед вечерею влаштовували «свято печі». Напередодні її білили, прикрашали, «бо цілий рік вона робить службу, а на Василя іде у танок і віддається». Повечерявши, сусіди йшли один до одного миритися, «щоб Новий рік зустріти в мирі та злагоді». А хлопці, котрі недавно сваталися, але отримали гарбуза, вдруге засилали сватів.

Найвідомішим театралізованим обрядом була «Маланка» – дійові особи перевтілювалися в Меланку, діда, бабу, цигана, циганку, лікаря, сільського старосту, жандарма, смерть тощо, обличчя приховували за масками й у супроводі музик ходили від хати до хати з новорічними побажаннями. А ще цей день вважався одним із найсприятливіших для ворожіння.

Примічайте: якщо на Меланії відлига, то слід чекати теплого літа. «Яка Меланка, - казали з цього приводу, - такі й Петро з Павлом».

З іменинами вітайте Меланію та Петра.

Сьогодні 26-ий місячний день. Варто економити енергію, нерви і кошти, всіляко уникаючи суєти, пустих балачок, пліток і непотрібних покупок. Не піддавайтеся нападам гордощів і самолюбства. Натомість можете поворожити. «Рецепт» від Громовиці Бердник: візьміть шість склянок, наповніть їх десь на третину водою. В кожну покладіть по одному предмету: цукор («солодке життя»), сіль (сльози, випробування), обручку (шлюб, зв’язок, контракт), монету (власне гроші), хліб (символізує здоров’я). Одну зі склянок так і залиште з водою, що символізуватиме несподіванку, сюрприз долі. Можете додати якийсь свій предмет: наприклад ключ або хрестик. З зав’язаними очима, трішечки потримавши руку над кожною, обирайте три склянки. І так – тричі. Ворожити ліпше в парі, щоби хтось запам’ятовував відібрані вами склянки і знову міняв їх місцями. Потім дивіться, яку склянку обирали найчастіше і розшифровуйте знаки: сіль і каблучка можуть натякати на розлучення, ключ – чималі зміни в житті і т.д.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1950 році: -26,2; а найтеплішим у 2007 – +7,6.


Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-