17 грудня: народний календар і астровісник

17 грудня: народний календар і астровісник

2584
Укрінформ
Нині Варвари; від чого берегла свята великомучениця і хто такі «пирхуни». 

Православна церква вшановує сьогодні пам’ять великомучениці Варвари і мучениці Юліанії. Варвара жила на початку 4 століття і була єдиною дочкою аристократа язичника Діоскура. Аби вберегти Варвару від домагань палких залицяльників, батько збудував для неї високу вежу і посадив туди дочку. Згодом виявилося, що Варвара – християнка. Вона повикидала геть язичницьких божків і заявила батькові, що віри не зречеться. Батько у Варвари був патологічно жорстоким чоловіком. Він піддав дочку страшним тортурам (зокрема, дівчині тесаком відтяли соски), а потім і власноручно вбив.

З ХІІ століття мощі св. Варвари знаходяться в Києві, в Михайлівському Золотоверхому монастирі, а нині – у Володимирському соборі. З давніх часів це була беззаперечна святиня як для тисяч простих українців, так і для знаті. Мощі великомучениці були оповиті надзвичайним ореолом і свідчили про величезну духовну силу і вплив на релігійне життя не тільки Києва, але й усієї України, Литви, Росії, Польщі. Особливою реліквією були каблучки святої Варвари. Каблучка від Варвари була у гетьмана Івана Мазепи, її подарували гетьману Іванові Скоропадському. Придбали їх на весілля Осип Мандельштам і його наречена Надія Яківна. Свята Варвара вважалася захисницею від відьомських чар, а ще їй молилися від раптової та насильницької смерті.

У давнину цього дня жінки й дівчата займалися лише рукодільництвом. Беручись за вишивання, вони хрестилися й казали: «Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила». Дівчата готували вареники з маком чи сиром, серед яких обов’язково мали бути й пирхуни – вареники, заправлені борошном (вовною, клоччям). Частуючи хлопців, стежили, кому втрапить такий виріб. Відтак невдаху дражнили «пирхуном».

Щодо прикмет, то вони такі: «Яка погода на Варвари, така й на Різдво», «Дерева в інеї – урожай на фрукти», «Хто заспить на Варвару, той цілий рік буде сонливим», «Від Варвари до Нового року стільки дня доточить, як півень з порога скочить».

Іменинники нині Варвара, Юлія, Геннадій Іван, Анастасія, Катерина, Кіра.

Тихо-мирно, інколи й не дуже, місяць докотився до 29-го дня циклу. Згідно з зоряним прогнозом – важкий період, час Гекати, адже скоро настане новомісяччя. Можливо, сьогодні з’явиться спокуса порівнювати себе з іншими, але робити того не варто. Тихе скромне життя нічим не гірше за яскраве й бурхливе. Щастя й нещастя і там, і там приблизно порівно. Уникайте сьогодні сварок, спорів, метушні, плачів, пустих клопотів, пригнічення чимось чи кимось. Не дайте себе опосісти дрібницями. Не дозволяйте їм бентежити вас і дратувати. Попри всілякі невтішні прогнози та похмурі віщування маємо бути вдоволеними і вдячними.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1997 році: -25,1; а найтеплішим у 1937 – +8,7.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-