13 грудня: народний календар і астровісник

13 грудня: народний календар і астровісник

1189
Укрінформ
Сьогодні Андрія-добродія; хто такий пан Калитинський та чи ворожили українські дівчата на дзеркалах.   

Церква вшановує нині пам’ять святого апостола Андрія Первозванного, першого проповідника Євангелія на Русі, одного з дванадцяти апостолів та перших учнів Ісуса Христа.

Святий Андрій в народі стійко асоціювався з покровителем молоді, який сприяв коханню та щасливим шлюбам. Інколи це свято називали ще й Калитою, а також великими вечорницями. Калита – це обрядовий корж, що пікся з пшеничного чи житнього борошна. Він був досить твердим, його щедро обмащували медом і обсипали маком. Потім підв’язували до сволока і парубки по черзі мали відкушувати того коржа – без допомоги рук, тримаючи між ногами рогача або кочергу. Тим, кому це вдавалося, пан Калитинський (охоронець Калити) урочисто змащував обличчя сажею. Весь процес супроводжувався жартами і гомеричним сміхом. Крім власне обряду Калити, на Андрія існувала величезна кількість ворожінь (десь до сотні). Звісно, що цим займалися дівчата – вони завжди більш цікаві. У містах теж ворожили. Приміром, в Києві, в Андріївській церкві на вечірній відправі було не проштовхнутися. Потенційними нареченим і нареченою вважалися ті молоді люди, яких натовп притисне одне до одного. До того ж, пустуни таємно пришивали шлейф панянки до пальта кавалера. Коли починали виходити з церкви – починалася потіха. Деякі дівчата підходили до юнаків і запитували їхні імена, аби таким чином дізнатися ім’я майбутнього чоловіка. Буває, натраплять на семінаристів, а ті відповідають, сміючись: «Урван, Казадій, Сосіпатр, Протоген», – тобто, іменами зі святок. Дівчата до інших, а ті: «Перпендикуляр, Коефіцієнт, Синус», – одразу зрозуміло – це вже студенти-математики. На Хрещатику взагалі могли відповісти дуже непристойними іменами. Цікавий факт: у давнину в Україні дівчата ніколи не ворожили на дзеркалах. Цей звичай був занесений до нас із Росії.

Іменинник сьогодні Андрій.

Сьогодні 25-ий місячний день. Спокійний і врівноважений. Крихкий і прозорий як хрумкий грудневий льодок у калюжі. Нервозність, досить помітну наприкінці року, знижуйте дихальними практиками. Зітхніть спокійно й глибоко, сприймаючи життя таким, яким воно є: кому сума, кому тюрма. Місяць у Скорпіоні, тож тіло під цілковитим контролем (майже диктатом) розуму. Друга половина дня – важкий час для рутинної роботи, зате сприятливий, майже натхненний, для прибирання і спорту. Надвечір Марс ділитиметься з Місяцем пристрастю, але добряче поперчить її ревнощами. Не провокуйте когось на роль Отелло. І зверніть увагу на креативність Яго.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1921 році: -24,3; а найтеплішим у 1950 – +10,0.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-