Як Київ і Кишинів стали братами по

Як Київ і Кишинів стали братами по "ялинковому” нещастю

Аналітика
3277
Укрінформ
Символ Різдва і Нового 2018 року в обох столицях - 30-метрові облисілі «красуні», привезені з Карпат. А ще – і в Страсбургу з ялинкою «не склалося»…

Найпопулярнішою темою для обговорення останніх днів стала головна ялинка країни, яку до Києва везли аж цілих п’ять днів. Замість пухнастої красуні, яку в Богородчанському спеціальному агролісгоспі (Івано-Франківська область. - Ред.) зрізали 12 осіб, до Києва привезли ЧУДОвисько. Саме так користувачі в соцмережах обурливо коментують облисілу ялинку.

Погодьтеся, що пригоди новорічного дерева — готовий сценарій для якогось блокбастера або фільму жахів у кращих традиціях Голлівуду. І допомогти нам у зйомці картини можуть південно-західні сусіди — Молдова. Тому що їм також дісталась “напівлиса” ялинка, яку, знову ж таки, транспортували в Кишинів з українських Карпат.

Відтак Укрінформ спробує відповісти на два запитання:

1. Чи варто говорити про те, що цьогоріч Україна заявила про себе як про дуже “надійного” виконавця святкових замовлень?

2. Хто насправді винен у тому, що головна ялинка країни з “пишної” перетворилася на “півлису”?

Ось таку облисілу ялинку привезли на Софійську площу в Києві
Ось таку облисілу ялинку привезли на Софійську площу в Києві

Ялинка-Жах №1 — Київ

Почнемо з нашої “красуні”. Аби з'ясувати, як так сталось, що ялинка “облисіла” і хто в цьому винен, ми звернулися до одного з організаторів новорічних святкувань у столиці Ігоря Добруцького, засновника міжнародного соціально-етнокультурного проекту Folk Ukraine.

Добруцький: “Транспортував ялинку “АвтоКрАЗ”. Доставка - безкоштовна. Перевізник сказав: “Зробимо Києву подарунок, привеземо безкоштовно”. Привезли... Але вони теж не винні. Шість днів важкої дороги, ожеледиця, сніг, машини не випускали, потім аварія з якоюсь фурою, кілька гілок під час неї обтесало, нарешті біля в’їзду до Києва ялинку знову було затримано через завантаженість доріг... Тобто перевізник не винний, це - звичайний форс-мажор”.

Розповідаючи про вартість новорічного дерева, п. Добруцький додав, що сама ялинка обійшлася в 21 тисячу гривень, а все інше: встановлення, крани, монтаж троса, - приблизно в 79 тисяч гривень. Втім, пригоди ялинки, за його словами, нічого не коштували платникам податків.

Добруцький: “...Але ялинка зовсім нічого не коштувала для бюджету. Все — на кошти меценатів, - переконує організатор. - Нині робиться усе необхідне, щоб дерево мало пристойний вигляд. Але для того, щоб поновити втрачені гілки нам потрібно ще, як мінімум день-два, тому що таких гілок навколо Києва нема. Чекаємо, коли їх підвезуть з Івано-Франківська. Попри те, хочу відзначити, як ялинка “обросла” надлишком галасу. Це мене хвилює найбільше. Тому що за ці дні жоден депутат чи урядовець навіть не подзвонив, не запропонував допомогу. Натомість, ялинку висміюють у соцмережах. Все це - яскраве відображення тих негараздів, які лягли на плечі нашої країни. Але в України є майбутнє, і в ялинки воно також є. Повірте, для цього ми зробимо все необхідне”.

Головну ялинку країни підприємство
Головну ялинку країни підприємство "АвтоКрАЗ" транспортувало з Івано-Франківська до Києва аж цілих 5 днів

В “АвтоКрАЗі” запевняють: їх провини в тому, що ялинка приїхала до Києва “напівлисою”, нема

По коментар ми також звернулися і до перевізника, коштом якого новорічне дерево транспортувалося до Києва (торік головний новорічний атрибут привіз також КрАЗ. - Ред.). Офіційну позицію “АвтоКрАЗу” висловила керівник прес-служби підприємства Діна Стьогонцева.

Стьогонцева: “Так, наша компанія займалася доставкою ялинки. І робила це за кошти підприємства. Весь комплекс робіт з доставки - абсолютно безкоштовний подарунок до Нового року для жителів і гостей столиці України. Але зараз деякі ЗМІ роблять з нас “цапів-відбувайлів”, звинувачуючи, що в облисінні ялинка нібито винен “АвтоКрАЗ”. Пишуть, що це саме наше підприємство вибрало неправильний маршрут, що трейлер був коротшим за дерево тощо. Але це не так. По-перше, залучалося спецобладнання, яке не дозволяло голові ялинки опускатися і тягтися по дорозі. По-друге, через мости ніхто не їхав. Це неправда. По-третє, ніхто не втратив 80 гілок в результаті ДТП з фурою. Максимум, що втратила ялинка - це шість гілок. По-четверте, маршрут визначала не компанія. Цим питанням, з урахуванням погодних умов, місцевості тощо опікувався автодор спільно з поліцією. На той момент багато доріг були закриті. Ми не могли повезти ялинку іншим маршрутом через безліч факторів: там були населені пункти, низько розташовані лінії електропередач... Ми враховували всі обставини, в тому числі і габарити ялинки. Тому будь-які звинувачення в сторону “АвтоКрАЗу” - не обґрунтовані”.

Але чому тоді ялинка приїхала до Києва в такому жахливому стані? Має ж бути якесь логічне пояснення?

Стьогонцева: “...Це ледве не сухе 90-річне дерево, яке з одного боку майже лисе. До зрубу ялинку ніхто не бачив, навіть організатори. Її вади помітили вже на під’їзді до Києва, у Василькові. Тим не менш, організатори - це умільці, і в будь-якому випадку вони зроблять з неї лялечку.”

Ось так виглядає Кишинівська
Ось так виглядає кишинівська "красуня-ялинка" з українських Карпат

Ялинка-Жах №2 — Кишинів

Як ми вже згадували вище, обскубана карпатська ялинка для української столиці на ці свята — не єдина. Схожі неприємності спіткали і нашого південно-західного сусіда — Молдову. Новорічну ялинку, яку Кишинів замовив з українських Карпат, доставили на площу Великих національних зборів практично без гілок. З’ясувалося, що дерево зламали під час транспортування, тому що воно було занадто широким. Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомляє колишній мер Кишинева Дорін Кіртоаке. “Це фіаско”, - написано там.

Скріншот допису з Фейсбук-сторінці колишнього мера Кишинева Доріна Кіртоаке
Скріншот допису з Фейсбук-сторінки колишнього мера Кишинева Доріна Кіртоаке

Нижче додаємо відео, як столиця Молдови зустрічала карпатську ялинку.

Наступного дня - у суботу, 2 грудня - дерево прибрали, натомість поставили інше - нову ялинку висотою 19 метрів, яку зрубали на території колишнього дитсадка, нібито - незаконно.

Але це не все... подібний конфуз з ялинкою (звичайно, не карпатською. - Ред.) спіткав і Страсбург, де вже встигли поміняли три ялинки - всі три дерева тріснули. І кожне - по 50 тисяч євро. Чим викликано подібне «прокляття» з ялинками - невідомо. Попри те, маємо запитання: можливо, для того, щоб щороку не рубати ялинку, краще придумати, як поставити штучну? Або влаштувати хвойну інсталяцію з відходів? – такі пропозиції були. Або не ганятися за «рекордами» - вище, пишніше, стрункіше – це ж не Олімпіада? Звичайно, живе дерево має особливий запах, особливу енергетику. Та невже набагато краще спостерігати за знущаннями над природою?..

Мирослав Ліскович, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-