Щеплення в Києві: три з чотирьох вірусів грипу вакцина «бере»

Щеплення в Києві: три з чотирьох вірусів грипу вакцина «бере»

Аналітика
1576
Ukrinform
Грипозна «географія» у цьому сезоні - «Каліфорнія», «Гонконг», «Брісбен»… і новий «Мічиган»

Столиця вже почала готуватися до цьогорічного «епідемічного сезону» – за інформацією КМДА, зробити щеплення від грипу наразі можна у 16-ти закладах охорони здоров’я. Нагадаємо, що нині в Україні очікується три штами грипу: «Гонконг», «Брісбен» і новий штам «Мічиган», який є підвидом «свинячого» грипу і характеризується важким перебігом та ускладненнями, що швидко розвиваються.

Медики відзначають, що симптоматика усіх видів грипу майже однакова: у хворих спостерігається підвищення температури до 38 – 40 упродовж трьох і більше діб, а також головний біль, ломота або біль у суглобах, м’язах, сонливість, слабкість, кашель без відходження мокроти, пітливість, сухість слизових оболонок рота, носа.

У Києві поки що випадки грипу масово не зафіксовані, але населення вже починає вакцинуватися, відтак Укрінформ побував у студентській поліклініці, що по вулиці Політехнічній, 25/29, де щеплення від грипу роблять не лише студентам, а й всім іншим бажаючим.

Студентська поліклініка, що по вулиці Політехнічній, 25/29
Студентська поліклініка, що по вулиці Політехнічній, 25/29

У поліклініці поки що не дуже людно – більшість студентів тут сьогодні просто пришли на медкомісію. Заступник головного лікаря Марина Бідак розповідає, що вакцину від грипу у поліклініку привезли учора, а до цього бажаючі зробити щеплення почали цікавитися наявністю вакцини ще два місяці тому. «В останні тижні у клініку дзвонили по 5-7 разів на день, цікавилися, чи не з’явилася вакцина, а це свідчить про те, що люди готові щеплюватися», - говорить Марина Бідак. Цікавимося, чи потрібно мати з собою якісь документи, але лікар додає, що це не обов’язково, хоча наявність медичної карти завжди в плюс.

Тетяна Ельдарова, терапевт
Тетяна Ельдарова, терапевт

Про те, як проходить процедура, Укрінформу пояснила терапевт Тетяна Ельдарова: «Перше, що ми робимо – оглядаємо пацієнта: прослуховуємо легені, оглядаємо шкірні покриви, горло, заміряємо тиск і температуру. Також у пацієнта запитують про наявність хронічних захворювань, алергічних реакцій, про перенесені раніше недуги, щоб розуміти, чи можна його направляти на вакцинацію. Ці дані заносяться в картку чи лист прийому, і крім того пацієнт окремо заповнює спеціальний бланк з опитуванням, де вказує чим хворів раніше, чи наявна у нього ВІЛ-інфекція, чи було переливання крові, чи наявні у нього хронічні захворювання тощо. На звороті бланку - загальна інформація про можливі ускладнення і про саму вакцину: для чого вона призначена та як себе вести після маніпуляції». 

Лікар говорить, що пацієнту обов’язково дають інструкцію з упаковки вакцини, аби він ознайомився з побічними діями. Після того, як пацієнт поставить підпис і погодиться інформувати лікарів у випадку побічних ефектів, лікар виписує рецепт для оплати вартості вакцини в аптеці. У студентській поліклініці нині наявна вакцина «Ваксігрип», французького виробництва, вартість якої 181,54 гривні. Робота медпрацівників додатково не оплачується.

Оплата рецепта у аптеці студентської поліклініки
Оплата рецепта у аптеці студентської поліклініки

Оплативши рецепт, пацієнт прямує у кабінет інфекційних захворювань, де йому видається вакцина (вона одразу поміщена у шприц, відтак додаткові розхідні матеріали не використовується), заповнюється ще один документ і після цього приходить в маніпуляційну, де і проводиться вакцинація.

Медсестра здійснює вакцинацію від грипу
Медсестра здійснює вакцинацію від грипу

Цікавимося, чи спостерігають лікарі за станом щойно провакцинованого пацієнта? Тетяна Ельдарова говорить, що після процедури пацієнта одразу не відпускають– півгодини він ще знаходиться під наглядом медпрацівників, і тільки після повторного замірювання температури може бути вільний. Лікарі також телефонують пацієнту упродовж 72-х годин після проведення маніпуляції, аби дізнатися, як він почувається.

Марина Бідак, заступник головного лікаря
Марина Бідак, заступник головного лікаря

«Учора ми зробили щеплення двом пацієнтам, сьогодні – ще двом. Сьогодні зранку до нас приходили мати з сином, які прищеплювалися в минулому році, вони були задоволені і тому прийшли знову», - говорить лікар.

Оскільки вірус «Мічиган» для України новий, цікавимося, наскільки від нього можна захиститися з допомогою такої вакцини та й взагалі чим він особливий. Лікарі пояснюють, що поки з цим вірусом їм не доводилося зіткнутися у Києві, та й в лабораторії Санепідемстанції його наявність (а також інших штамів) ще не підтверджували, відтак важко спрогнозувати його перебіг в Україні. Наявна ж у поліклініці вакцина «Ваксігрип» діє на три штами вірусу – «Каліфорнія», «Гонконг» і «Брісбен», про що значиться у її складі, відтак від віруса групи «Мічиган» вона не захистить. Хоча, за словами лікарів, можливо, пізніше надійде вакцина, що охопить і цей вірус грипу.

Опинившись у студентській поліклініці, не могли не поцікавитися у студентів, чи не збираються вони робити щеплення. Як виявилося – молодь хоча й розуміє, що це може їх захистити від хвороби в найближчому майбутньому, але поки більш заклопотана навчанням і підготовкою до сесії, аніж хвилюваннями за епідемію грипу.

Юлія Горбань, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>