13 жовтня. Пам’ятні дати

13 жовтня. Пам’ятні дати

1214
Укрінформ
Щороку цього дня з ініціативи ООН відзначається Міжнародний день зі зменшення небезпеки лих.

День був заснований Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 22 грудня 1989 року і його метою є підвищення рівня обізнаності суспільств щодо того, яких заходів потрібно вживати, щоб зменшити наслідки лих.  Цього Дня ООН закликає людей ділитися накопиченими знаннями в царині зниження небезпеки лих. Стихійне лихо – екстремальне явище природи катастрофічного характеру, що приводить до раптового порушення нормальної діяльності людей. Характерними рисами стихійного лиха є його непередбачливість і неможливість своєчасного попередження. За місцем локалізації стихійні лиха поділяють на: літосферні, гідросферні, атмосферні. Від стихійних лих - ураганів, повеней, цунамі, землетрусів, смерчів, пожеж, виверження вулканів, посух, снігових лавин, зсувів ґрунту тощо, щороку страждають понад чверть мільярда людей. За останні тридцять років кількість стихійних лих збільшилась втричі і наслідки від них стають все більш руйнівними. Як свідчить статистика, жінки і діти під час лих гинуть у 14 разів частіше, ніж чоловіки. Разом з тим, найбільш уразливими групами є інваліди, люди похилого віку і корінні народи. Цьогорічною темою Міжнародного дня зі зменшення небезпеки стихійних лих є наступне гасло: «Будинок, безпечний будинок: підвищення стійкості до стихійних лих, зниження кількості переміщених осіб». Минулого року Управління Організації Об’єднаних Націй з питань зменшення небезпеки лих запустило кампанію «Сендайська сімка» (за назвою японського міста Сендаї, де 18 березня 2015 року була підписана Сендайська рамкова програма зі зниження ризику лих на 2015–2030 рр.). Кампанія зосереджена на реалізації семи цілей, головною з яких є скорочення кількості смертельних випадків у результаті стихійних лих. Кампанія покликана підвищити рівень обізнаності щодо ефективних заходах в царині зниження небезпеки лих. В рамках кампанії «Сендайська сімка» уряди, місцева влада, громади, організації громадянського суспільства, заклади системи ООН мають нагоду на міжнародному, регіональному і національному рівні поділитися знаннями і досвідом у питаннях зниження небезпеки лих.

Сьогодні православні християни вшановують пам’ять Святителя Михаїла, Першого митрополита Київського. Варто зауважити, що достеменних історичних фактів про св. Михаїла надзвичайно мало. За великим рахунком їх майже немає. Сталої думки щодо цієї постаті серед істориків теж не існує. Дехто з фахівців вважає, що під час хрещення Київської Русі у Києві взагалі не було жодного єпископа. Але інші наполягають на тому, що св. Михаїл – реальна історична постать. Рік його народження невідомий, а роком смерті називають 1145. Національність митрополита теж невідома – грек, серб, болгарин, навіть сирієць, утім, більшість схиляється до того, що релігійний діяч був все ж таки греком. Рукопокладений був у Константинополі, 1130 року прибув до Києва. По прибутті активно зайнявся справами і майже одразу вступив у конфлікт з місцевою владою, адже брав активну участь не тільки в релігійному житті громади, але й у політичному. Він намагався бути посередником у міжкнязівських конфліктах, але невдало: його звинувачували в упередженості. У 1134-1135 священика, навіть, було ув’язнено начебто за участь у боротьбі за київський стіл. Михаїл підготував коаліцію суздальських та галицьких князів, союзником яких виступила Візантія. Така політика призвела до нетривкого розколу в Руській церкві. Коаліція князів на чолі з волинським князем Ізяславом Мстиславичем, намагаючись позбутися втручання Константинополя в політичне життя Русі, виступила за обрання митрополита в Києві. 1145 року Михаїл виїхав до Константинополя з канонічним візитом. Чи повернувся він звідти на Русь, чи ні – невідомо. Відомо лише те, що коли князь Ізяслав Мстиславович, 13 серпня 1146 року, захопив Київ, Київська митрополича кафедра вже була вакантною. Церква вважає Святителя Михаїла «правою рукою» св. рівноапостольного князя Володимира у справі хрещення Русі та своїм першим очільником. Живою впродовж століть була і народна пам’ять про святителя. Він став першим митрополитом, прославленим у лику святих. Згідно з пізнім переказом ХVІ століття, мощі святого покоїлися в Києво-Печерському монастирі (нині лавра) – спочатку в Антонієвих печерах, а потім були перенесені до Успенського собору Києво-Печерської лаври. 3 жовтня 1941 року споруду висадили в повітря і святиню було назавжди загублено. Ім’ям Святителя Михаїла, Першого митрополита Київського, названо відомий київський храм, що на території Олександрівської лікарні. 

Події дня:

Цього дня, у 1871 році, у Києві відбулось відкриття колегії Павла Галагана. Відомий учбовий заклад був заснований поміщиком-меценатом Григорієм Галаганом у пам’ять про померлого єдиного сина Павла. За роки існування колегії (до 1920 року) в ній здобули освіту майже 3 тис. учнів. Значна частина випускників, як і сподівався засновник, обрала в житті шлях служіння науці та культурі. Серед уславлених імен – академіки Кримський, Липський, Грабар, літератори Чубинський, Филипович, визначний український громадський і державний діяч Лівицький.

Ювілеї дня:

96 років від дня народження Іва Монтана (справж. ім’я і прізв. – Іво Ліві; 1921-1991), французького кіноактора, співака. Знімався у фільмах: «Ворота ночі», «Ідол», «Давай займатися коханням», «Салемські чарівниці» «Жити, аби жити», «Сезар і Розалі», «Вибір зброї», «Пістолет поліцейського «Пітон-357», «Жан де Флоретт» та ін. На знімальному майданчику у Монтана були зіркові партнерки - Мерилін Монро, Ширлі Маклейн, Джейн Фонда, Ромі Шнайдер, Сімона Сіньйоре, Катрін Деньов. Батьки Монтана були бідними італійськими євреями. Після приходу до влади фашистів на чолі з Муссоліні родина Ліві змушена була в 1924 році переїхати до французького Марселя. З 11 років хлопчик працював на заводі, аби допомогти сім’ї. Вже в дитинстві виявилась надзвичайна любов Іво до кінематографа: він усіляко економив, аби купити бодай найдешевший квиток до кінотеатру – таким чином він передивився майже всю класику Голлівуда. З 17 років починається його музична кар’єра – хлопець почав підзаробляти виконанням пісеньок у кафе, барах, перед показом фільмів у кінотеатрах. З’явився і псевдонім – Ів Монтан. Батьки Іва – люди далекі від мистецтва, спочатку були проти, але 50 франків, які юнак заробляв щотижня, стали досить переконливим аргументом для продовження його подальшої пісенної кар’єри. З початком війни Монтан змушений був кинути спів і влаштуватися на суднобудівний завод. Утім, мрію про сцену не полишив – репетирував удома. Вже в 1944 році Ів Монтан переїздить у Париж і з успіхом дебютує в концертному залі АВС. Його популярність починає набирати обертів: відбулися перші гастролі по Франції, були зроблені записи на радіо. Величезну роль у професійному становленні співака і в його особистому житті відіграла легендарна Едіт Піаф. Саме під її керівництвом Монтан (а він виявився досить здібним учнем) зайнявся самоосвітою, почав навчатися манерам поведінки на сцені та в товаристві, цілком переглянув і розширив свій репертуар, що раніше складався виключно з простеньких американських пісеньок. Його манера виконання поступово набувала виразності і неповторного шарму. Та й мелодії пісень ставали більш різноманітними: від меланхолійних, майже похмурих – до бравурних. Завдяки Піаф співак отримав свою першу роль у фільмі Марселя Карне за сценарієм Жака Превера «Ворота ночі» (1946). Відтоді слава Монтана невпинно зростала, він прогресував і як актор, і як співак. З 1951 року він регулярно виступав у кращій паризькій залі «Етуаль» з великими сольними програмами. Фірма «Одеон» випустила його золотий диск «Осіннє листя». Кінострічка Анрі-Жоржа Клузо «Плата за страх» (1952), у якій Ів Монтан зіграв головну роль, отримала гран-прі Каннського кінофестивалю. У 1959 відбулись тріумфальні гастролі Монтана в США. У 60-х роках він був найпопулярнішим співаком Франції; у 70-х артист надав перевагу кіно, зігравши ряд прекрасних кіноролей.

92 роки від дня народження Маргарет Тетчер (1925-2013), державного і політичного діяча Великобританії, яка увійшла до світової історії як «Залізна леді». Перша жінка прем’єр-міністр Великої Британії (1979-1990). У 1970-1974 рр. стала єдиною жінкою – членом кабінету міністрів, очоливши міністерство освіти і науки. У 1975 році очолила Консервативну партію, а у 1979 році була обрана прем’єр-міністром країни на 5-літній термін, ставши, таким чином, першою в історії Великобританії жінкою на цій посаді (вона також стала першим лордом казначейства і міністром у справах державної служби у сформованому нею уряді). У 1983 і 1987 рр. завдяки жорсткому стилю управління і довіри з боку британців була знову обрана прем’єр-міністром країни. У 1990 році у зв’язку з гострими суперечками, що точилися навколо пропозицій запровадити «подушне мито» була змушена піти у відставку з посади лідера Консервативної партії та з посади прем’єр-міністра. В Україні була раз – у червні 1990 року. Ось декілька цитат «залізної леді», розтиражованих світовими ЗМІ: «Влада не повинна сидіти на шиї населення й черпати з його гаманців. Усе, що може влада, це заохотити його підприємливість. А потім – піти з дороги і не заважати…»; «Є тільки один спосіб бути керівником: це коли керівник іде в добровільне рабство до того, ким керує, але не навпаки. Якщо ж у його поведінці з’являється нехай навіть одна сота претензій на будь-яку перевагу або привілеї, то рано чи пізно ці 0,01 виростають у придушення, деспотію і тиранію».

Роковини смерті:

152 роки з дня смерті Петра Петровича Гулака-Артемовського (справж. прізвище Артемовський; 1790-1865), українського перекладача, поета, байкаря. Народився в сім’ї священика. Після закінчення Київської духовної академії кілька років учителював у приватних пансіонах. З 1841 по 1849 рік був ректором Харківського університету. Після виходу у відставку певний час працював у Харківському і Полтавському інститутах шляхетних дівчат. Літературну діяльність почав у 1817 році. Байка «Пан та Собака» була по суті першою віршовою байкою нової української літератури. В останні роки життя написав ряд ліричних медитацій в яскравому народнопісенному дусі. Переспівував оди Горація, перекладав твори Руссо, Мільтона та ін.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-