НСЖУ зафіксувала з початку року 75 нападів на журналістів

НСЖУ зафіксувала з початку року 75 нападів на журналістів

Укрінформ
Національна спілка журналістів зафіксувала 75 інцидентів фізичної агресії щодо журналістів, вчинених чиновниками, депутатами та правоохоронцями за дев'ять місяців 2017 року.

Про це заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко під час презентації Індексу фізичної безпеки журналістів України, що відбулась 4 жовтня в Укрінформі.

"Індекс фізичної безпеки журналістів - це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів України. За тими даними, які ми опрацювали від початку року, ми констатуємо, що нами зафіксовано 75 інцидентів фізичної агресії щодо журналістів за дев'ять місяців. Ми не визначаємо ступінь тяжкості нанесених побоїв - для нас ключовим є застосування фізичної сили, безпосередній контакт із журналістом і, відповідно, перешкоджання йому реалізовувати свої обов'язки", - зазначив Томіленко.

Найбільше таких інцидентів відбулося у червні, коли їх кількість становила 12, а найменше - у березні - 4 випадки.

Разом з тим голова НСЖУ пояснив, що у 13 випадках нападниками на журналістів є чиновники, посадовці або депутати, в чотирьох - поліцейські або співробітники УДО. Крім того, зафіксовано три випадки застосування зброї до представників ЗМІ.

При цьому, найбільше випадків фізичної агресії щодо журналістів, зі слів голови НСЖУ, зафіксовано на Київщині.

"Щодо тих регіонів, в яких фіксується найбільше проявів фізичної агресії, то "лідером", безумовно, є Київська область і місто Київ, де зафіксовано 19 інцидентів. Наступні регіони - це Одеська область (9 випадків), Донецька область (6 випадків), по п'ять - у Житомирській і Миколаївській, і по чотири - у Вінницькій, Полтавській і Дніпропетровській областях", - уточнив Томіленко.

За більшістю випадків НСЖУ має коментарі постраждалих журналістів і підтвердження від правоохоронних органів. Хоча голова НЖСУ констатував, що на сьогодні бракує ефективних розслідувань відповідних інцидентів.

"Ми хочемо отримати принаймні 3-5 ефективних прецедентів розслідувань і покарань за злочини проти журналістів. Це стане запобіжником проти тих, хто хоче побити журналістів", - сказав він.

Читайте також: Безпека журналістів має бути серед пріоритетів ООН - Томіленко

Одним із варіантів звернення уваги влади та суспільства до таких випадків Томіленко вважає парламентські слухання з питань фізичної безпеки. Їх проведення заплановане на 1 листопада.

"Ми вдячні комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики за підтримку нашої ініціативи щодо проведення таких парламентських слухань напередодні міжнародного дня боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів. Водночас, є у нас обгрунтоване побоювання, що це рішення комітету може бути не проголосоване у Верховній Раді, яка може не поставити це у порядок денний і, відповідно, ми матимемо чергову декларацію, а силовики і представники влади не матимуть обов'язку прийти на ці слухання", - сказав він.

Як повідомляв Укрінформ, Національна спілка журналістів України разом із громадською організацією "Платформа прав людини" розробили рекомендації для журналістів на випадок, якщо вони постраждали під час виконання професійних обов'язків.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-