Справа про «сепаратистську» мапу в Броварах, в якій тупість помножена на жадібність

Справа про «сепаратистську» мапу в Броварах, в якій тупість помножена на жадібність

Аналітика
2078
Ukrinform
Чи уникнуть відповідальності автори скандального зображення України без Криму та частини Донбасу?

Справу про розміщення «обрізаної» мапи України до Дня Незалежності перед міськрадою Броварів розслідують за фактом сепаратизму. Чиновниця Броварської міської адміністрації Інна Савченко, відповідальна за підготовку до свят, вже звільнена з роботи і допитана слідчими. А от львівські дизайнери Дмитро та Ірина Линники, безпосередні творці «шедевру», легко можуть уникнути відповідальності. Оперативне OSINT-розслідування (від анг. Open Source Intelligence, розвідка за відкритими джерелами), проведене користувачами мережі Фейсбук, переконливо довело, що ніякої помилки й випадковості не було, і карту в «кастрованому» вигляді було створено цілком свідомо. Можливо, навіть за спеціальним завданням замовника, ім’я якого ще потрібно встановити.

«Художника обидеть может каждый»…

Повна історія про скандальну мапу України (без Криму та частини Донбасу), макет якої було використано для оздоблення сцени в Броварах на День Незалежності, виглядає так.

1. На День Національного Прапора України 23 серпня в інтернеті з'явилася новина про те, що броварські активісти виявили на банері, який мав прикрашати святкову сцену до Дня Незалежності на центральній площі міста Бровари «кастровану» мапу України. Замовником була броварська міськрада, відповідальною призначили Інну Савченко, яку після інциденту було звільнено з міськради (також її виключили і з лав політичної партії «Укроп»).

2. Активісти одразу розпочали пошуки авторів зображення. Методом ідентифікації та зіставлення графічних файлів в інтернеті було знайдено аналогічні до броварської мапи малюнки, які продавалися на низці фотобанків (сайти, на котрих фотографи/дизайнери продають фотографії та малюнки). Зокрема, на фотобанку shutterstock. Файли належали аккаунту Vectorportal.

3. Згодом, за тією ж методикою, було здійснено пошук по кожному малюнку, який продавався продавцем Vectorportal.

Один з малюнків привів до особистих сторінок авторів. Це подружжя Линників - Дмитра та Ірини, що мешкають у Львові, та займаються бізнесом, пов'язаним із дизайном.

Автори карти України без Криму та Донбасу - Дмитро та Ірина Линники // Фото з ФБ-сторінки Яків Євгенович

Головний сайт їхньої студії розміщений в зоні .ru, і навіть у львівських локальних оголошеннях вони рекламували саме цей сайт. В своїх блогах Ірина хизувалася бізнесом з продажу власних малюнків на «шаттерсток», де і знаходилися в продажу три версії обрізаної мапи України.

4. Експертизою було встановлено, що за контурами та графічними елементами вони ідентичні броварському банеру.

Аналізуючи обидва продукти (оригінал та броварську мапу) експерти однозначно заявили, що на банері в Броварах була не перемальовка, не калька, а зображення з оригінального векторного графічного файлу Линників, в якому було лише змінено положення графічних об'єктів та колір тла мапи, додано напис і ще кілька графічних об'єктів.

5. Коли дописувачі FB приперли дизайнерів до стінки, Линники категорично заперечили можливість власної причетності до створення «кастрованої» мапи, оперативно видалили сторінки, почистили аккаунти, фотобанки та доменні адреси сайтів. Вдавшись при цьому до відвертих маніпуляцій у дискусіях з опонентами, та до звинувачень у атаках на власний аккаунт у Фейсбуці.

«Але як би не намагалися Линники видавати себе за щирих українців і брехати про те, що жодних стосунків із РФ у них під час війни нема - інтернет рясніє доказами того, що Линники лише в 2017 році зробили ряд робіт для клієнтів з РФ і рублями не вдавилися. Є скріни з російських бірж фрілансу з відгуками про їхні роботи. А також фото з Москви, де Линнику вручали диплом від тамтешньої Вищої школи брендингу», - зазначає автор розслідування, користувач FB на ім’я Яків Євгенович.

Броварські правоохоронці "пакують" сліди злочину, направленого проти суверенітету та цілісності України

Тупість, недбалість і сепаратизм в одному флаконі

Поки що певна частина інформації, яку назбирали мережеві розслідувані, є таємницею слідства. Але відомо, що розглядається три варіанти: звичайна недбалість, навмисна підміна з метою підставити політичного суперника, провокаційне розміщення з метою розголосу у російських ЗМІ. Також розглядається можливе відмивання грошей через одну із фірм, наближених до оборудок з міськрадою.

«Що ж до Линників, то я не уявляю яким треба бути дебілом в 35+ років, щоб «несвідомо» намалювати мапу України настільки кастрованою, тим більше, що контур малювався «із взірця - іншої мапи», з їхніх слів.

Тим більше, що вони остаточно забрехалися, постійно міняючи покази, деколи навіть на протилежні. Тому нехай остаточно оцінку їх діям дає ГПУ в рамках провадження по ст.110 ККУ (посягання на територіальну цілісність та недоторканність України)», - коментує ситуацію FB-розслідувач Яків Євгенович.

«Щодо останніх дій слідчих, то питання авторства мапи вони на сьогодні взагалі, здається, ще не розглядали, – повідомив ексклюзивно Укрінформу Яків. - Усі необхідні матеріали є, нехай розслідують. Якщо зроблять все якісно - довести до суду можна не тільки виконавців того ганебного броварського інциденту, а й авторів зображення теж. Питання лише в тому, що з допомогою хорошого адвоката Линники зіскочать без покарання. Але все, що від них потрібно - це інформація про тих, хто купив у них перед Днем Незалежності ту спаплюжену «кастровану» карту. Все, далі Линники слідству можуть бути нецікаві, таких манкуртів повно, і вони вже себе самі покарали».

Адвокат Катерина Рокитнянська (вела справи Небесної Сотні – Авт.), коментуючи ситуацію, припустила, що перспективи судової справи проти авторів кричущого зображення можуть виявитися примарними. «Я думаю, що не знайдуть там складу злочину, навіть якщо справа дійде до суду. І не тому, що я - песиміст. Просто перше, що приходить в голову, професійно розмірковуючи над цим - є два горе-художника, які дуже далекі, як вони кажуть, від політики, географії та взагалі від проблем, які українці щоденно вирішують. Вони дизайнери та не зобов’язані знати, як саме виглядає обрис країни, на цьому зображенні формально немає нічого такого. Так, це - вдала тонка провокація. Але складність в тому, що ми всі інтуїтивно розуміємо, що саме вони хотіли зобразити, але не зможемо довести це формально. Тут, як мінімум, слід доводити, що замовлення їм було саме на карту без окупованих районів. А також, що їм було відомо про те, що це за райони (окуповані території). Та що саме це зображення є інструментом для публічних закликів до посягання на територіальну цілісність, або що ця мазня є інструментом для зміни кордонів держави. А як картинка може змінити кордони держави?», - пояснює юридичні тонкощі адвокат.

Так, факт посягання на територіальну цілісність України користувачі Фейсбуку довели. Але тепер діло за слідчими та судом. Аби вони не підвели.

Замість епілогу

Дивлячись на всю цю скандальну історію, важко не погодитися з розумними людьми, які наголошують, що коли в Броварах вішають банер з картою України без Криму і Донбасу - це не сепаратизм, не «руський мір», і не підривна робота. Все набагато страшніше. Це тупість. За тупість немає статті ні в кримінальному, ні в адміністративному кодексах. А значить, злочин тупості, з особливим цинізмом вчинений групою осіб (без попередньої змови, а просто тому, що вони – недотепи), залишиться непокараним. Комусь роздадуть прочуханів, хтось напише заяву на звільнення. А злочинці залишаться. І житимуть в Україні, їстимуть український хліб, ніби нічого не сталося.

Оксана Поліщук, Київ

     

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>