12 липня. Пам’ятні дати

12 липня. Пам’ятні дати

2450
Ukrinform
Сьогодні християни східного обряду відзначають одне з найбільших християнських свят - день святих первоверховних апостолів Петра і Павла. 

Водночас цього дня закінчується Петрівка - піст, що тривав упродовж кількох тижнів. Петро і Павло, згідно з Євангелієм, були учнями Ісуса Христа. За переказами, апостол Петро був старшим братом апостола Андрія, і до зустрічі з Христом мав ім'я Симон. Апостольське ім'я Петро - з грецької «камінь» або «скеля» - дав йому Ісус Христос, коли покликав йти за собою як учня і послідовника. Разом з тим Ісус Христос наділив свого учня здатністю зцілювати людей і бути захисником рибалок. Петро першим з усіх апостолів повірив у божественне призначення Ісуса Христа і був особливо відданий Йому. Саме Петро був першим з апостолів, кому Христос з'явився після свого воскресіння. Доля апостола Павла теж була не простою. Спочатку, як відомо з Євангелія, він носив єврейське ім'я Савл і тільки після хрещення одержав ім'я Павло. За походженням він належав до фарисеїв, які відзначалися особливою відданістю ретельному виконанню усіх релігійних обрядів та звичаїв, що були заповідані предками. Попервах проповідь Христових апостолів викликала його гаряче обурення, і Савл став одним з їхніх гонителів. Він отримав від юдейських первосвящеників повноваження вирушити у Дамаск для винищення у цьому місті всіх послідовників християнського вчення, проте, на шляху до Дамаску, був навернений до Христової віри Самим Господом. Після цього Савл хрестився і став ревним і, вочевидь, найактивнішим проповідником та будівничим Христової Церкви, а також видатним теологом і апологетом християнства. У давні часи в Україні до свята Петра і Павла готувались дуже ретельно. Білили хати, оздоблювали стіни оселі рушниками, прибирали на подвір'ї. Рано вранці святково прибрані люди разом із дітьми вирушали до церкви. Після свята Петра і Павла в Україні розпочинаються жнива.

Події дня:

55 років тому (1962) на сцені лондонського нічного клубу «Marquee» дебютувала рок-група  «The Rolling Stones». До першого складу гурту ввійшли: Мік Джаггер, Кіт Річардз, Єн Стюарт, Брайан Джонс, Дік Тейлор і Мік Ейворі. Назву - «Rolling Stones», музиканти взяли від однойменної пісні Мадді Уотерса, що в буквальному перекладі означає «каміння, що котиться». У 1963 році у групи з’явився постійний менеджер Ендрю Олдхем, який вирішив надати своїм підопічним імідж хуліганів на противагу «The Beatles». Всього за час творчої кар’єри «The Rolling Stones» випустили 23 студійні альбоми у Великобританії (25 у США) і 10 концертних альбомів. Їх останній студійний альбом вийшов в 2016 році. Загальносвітовий тираж альбомів групи перевищив 250 мільйонів, 200 мільйонів з них були продані в США - за цими показниками група є однією з найуспішніших в історії шоубіза. У 1989 році «The Rolling Stones» включили в Зал слави рок-н-ролу, а у 2004 році вони зайняли четверте місце в списку 50 найвидатніших виконавців всіх часів за версією журналу Rolling Stone. Про групу знято десятки фільмів, найвідоміший - фільм Мартіна Скорсезе «The Rolling Stones: Хай буде світло» 2008 року, заснований на зйомці двох концертів легендарного гурту в рамках туру 2006 року.

Ювілеї дня:

200 років від дня народження Генрі Дейвіда Торо (1817-1862), американського письменника, громадського діяча. Автор філософської прози «Уолден, або життя в лісі» (1854) – романтичної робінзонади про життя людини у світі природи і за законам власного «єства», памфлету «Громадська непокора» (1849). Порадами Торо, сформульованими ним у «Громадській непокорі» з успіхом послуговувались Мохандас Ганді і Мартін Лютер Кінг під час організації широких кампаній громадянської непокори. Серед шанувальників Торо були Бернард Шоу, Вільям Єйтс, Роберт Фрост, Теодор Драйзер, Марсель Пруст.

141 рік від дня народження Сергія Ісайовича Уточкіна (1876-1916), видатного спортсмена-авіатора, одного з перших вітчизняних льотчиків, велогонщика, яхтсмена, боксера, футболіста. Народився в Одесі, навчався в одеській Рішельєвській гімназії (1886-1891). 15 березня 1910 року в Одесі здійснив свій перший політ, 21 і 24 квітня 1910 року літав у Києві. Пізніше демонстрував польоти в інших містах (у т.ч. у Житомирі, Ніжині) і за кордоном. Помер Сергій Уточкін на 40 році життя в петербурзькій психіатричній лікарні. Серйозні проблеми з психікою почалися у нього ще 1913 року, після невдалого перельоту за маршрутом Москва-Петербург. Льотчик потрапив у серйозну аварію, ледве вижив. Від страшного болю рятувався наркотиками; невдовзі з’явились і перші наслідки такого «лікування» – почали ввижатися переслідувачі. Друзі (серед них і Купрін) збирали гроші на його лікування, але він тікав з клінік; його ловили, а він знову тікав… Наступного дня після смерті Уточкіна в одеській газеті «Южная мысль» з’явився некролог, підписаний відомим спортивним журналістом Ембросом: «Величезна більшість знала тільки Уточкіна-спортсмена. Люди, що знали його близько, з перших же моментів зближення раптом переконувалися, ...є ще інший, ретельно захований від натовпу. Мало хто знав мрійника романтика, закоханого в сонце, і море, шукача краси в житті, в якому було щось від Дон-Кіхота, щось від Глана, щось від античного філософа-стоїка... Біля його колиски було багато добрих фей, що розкидали свої дари, але зла фея їх обплела ниткою трагізму». Некрологи з’явились не лише в одеських, але й в петербурзьких газетах. Щоправда, звістка про смерть видатного авіатора губилась серед повідомлень про воєнні дії, адже йшла Перша світова війна. Уточкін був одним із перших (ще дитячих) ідеалів конструктора Сергія Корольова. В Одесі знаменитому земляку встановлено пам’ятник.

82 роки від дня народження Вадима Петровича Гетьмана (1935-1998), українського економіста, фінансиста, політичного діяча, академіка НАН України; Героя України (2005, посмертно). З 1987 року очолював Український республіканський Агропромбанк, з 1990 року — АКАПБ «Україна», у 1992-му — голова правління Нацбанку. Був одним із засновників і головою біржового комітету Української міжбанківської валютної біржі, народний депутат України 1-го і 2-го скликань; брав активну участь у розробці й прийнятті Конституції. Загинув 22 квітня 1998 року. Його трагічна загибель стала одним з найбільш резонансних злочинних замахів в історії України. У 2005 році його ім’я Вадима Гетьмана присвоєно Київському національному економічному університету.

Роковини смерті:

335 років від дня смерті Жана Пікара (1620-1682), французького астронома, члена Паризької АН. Професор астрономії в Колеж де Франс. У 1669–1670 рр. виконав перше точне градусне вимірювання (дуги меридіана між Парижем і Ам’єном). Дані Пікара про розміри Землі використав Ісаак Ньютон для числового підтвердження закону всесвітнього тяжіння. У 1672 році разом з Джованні Кассіні вів у Парижі спостереження планети Марс з метою визначення сонячного паралаксу.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>