6 травня. Пам’ятні дати

6 травня. Пам’ятні дати

Укрінформ
Сьогодні православна церква вшановує пам’ять мученика і воїна Георгія Переможця - однієї з найвідоміших постатей у християнському світі, а кримські татари відзначають одне з головних свят весни – Хидирлез

Святий великомученик Георгій (Юрій-Змієборець) – один із найшанованіших святих у церковному календарі. Крім весняного («теплого»), є ще й зимовий («холодний») Юрій (9 грудня). У сонмі православних святих Георгій Переможець – один із перших. Згідно з житієм, святий Георгій народився в III столітті в сім’ї християн у Лідді (Палестина). Він був військовим, вирізнявся з-поміж інших мужністю і фізичною силою, до того ж був заможним. Невдовзі його призначили одним із сотників, він став улюбленцем імператора Діоклетіана. Але коли почались гоніння на християн, Георгій роздав усі свої статки жебракам і привселюдно оголосив себе християнином. Після цього його не тільки арештували, але й піддали лютим тортурам. Як би не знущалися з нього вороги, які б тортури не вигадували, Георгій дивовижним чином виходив із них неушкодженим – переможцем фізичного болю, страждань, а заодно й людської люті й жорстокості. Він пройшов свій хресний шлях до кінця і помер 30-річним, але Христа не зрікся, натомість залишився у понад двохтисячолітній історії людства під ім’ям Переможця. На іконах його зображують молодим воїном на білому коні, зі списом у правиці, що вражає змія – символ зла. Георгія Переможця вшановують у багатьох країнах світу, які сповідують християнство як західного, так і східного обряду. З давніх-давен він вважався покровителем візантійських імператорів, а згодом і руських (українських) князів. Варто пам’ятати, що Святий Рівноапостольний князь Володимир приймав Святе хрещення в Криму біля Корсуня (Херсонеса) у Георгіївському монастирі. Та й київський князь Ярослав Мудрий прийняв при хрещенні ім’я Георгія. На честь свого небесного покровителя він заснував і місто Юр’їв (місто Георгія), відоме нині як Біла Церква. 8 листопада (за старим стилем 26 жовтня) 1051 року був освячений перший на Русі храм Святого Георгія. Юрій-Змієборець є патроном усіх військових. Цього дня в багатьох країнах, що сповідують православ’я, відзначають день захисника вітчизни. Він є офіційним святом у Грузії, Болгарії, Сербії, Хорватії. Колись широко святкувався, як день Захисника Вітчизни і, взагалі, чоловічий день в Україні. Два українські міста знаходяться під заступництвом святого великомученика Георгія – Львів і Одеса. Під покровительством Георгія Переможця знаходиться і Київщина, а загалом він присутній на гербах майже 10 українських міст. До Святого Великомученика звертаються з проханням про здоров’я душевне і тілесне, про родючість землі, а також про допомогу над ворогом – байдуже над яким: внутрішнім, чи зовнішнім загарбником.

Разом з тим, сьогодні кримські татари відзначають одне з головних свят весни – Хидирлез, яке символізує завершення посівних робіт, а ще пов’язане з надзвичайно давньою традицією скотарства. Цього дня споконвіку укладалися угоди з пастухами, які мали випасати на літніх пасовиськах худобу громади. Також, за легендою, цього дня пророки Хідр (аль-Хідр) та Ільяс (Ілля) зустрілися на землі. Напередодні Хидирлезу заведено прибирати в оселях, готувати святкові страви. У день свята збираються громадою, співають, танцюють, влаштовують спортивні змагання, сусіди частують одне одного домашньою випічкою, випускають голубів. Однією з головних обрядодій свята є стрибки через багаття, яке запалює найшанованіший член громади. Спочатку стрибають чоловіки, хлопчики, молодь, а потім і жінки, дівчатка. Крім кримських татар Хидирлез святкують й інші тюркські народи, зокрема й гагаузи, які компактно мешкають на півдні Одеської області. Щоправда, у гагаузів, які сповідують православ’я, цей день пов’язаний зі святим Георгієм, який також є покровителем худоби і скотарів.

А у Ватикані сьогодні День швейцарської гвардії Святого престолу – найстарішого у світі війська, яке протягом п’яти століть охороняє священну особу Папи Римського (сформована у 1506 році Папою Юлієм ІІ з уродженців кантону Граубінден). 6 травня 1527 року 147 швейцарських гвардійців загинули під стінами Ватикану, захищаючи свого суверена Папу Римського Клемента VІІ від нападів банд грабіжників. В пам’ять цієї події 6 травня щороку складають присягу нові солдати.

Ювілеї дня:

115 років від дня народження Макса Офюльса (Максиміліан Оппенхеймер; 1902-1957), німецького кінорежисера, сценариста. Працював у Німеччині, Франції, США. Відомий екранізаціями літературних творів на романтико-мелодраматичні сюжети. Крім кіно працював у театрі та на радіо. На початку 30-х років переїхав до Берліна, влаштувався на кіностудію UFA (там, до речі, познайомився і навіть співпрацював з Анатолем Литваком – відомим американським кінорежисером, київським емігрантом). На UFA Макс Офюльс встиг зняти лише два фільми, а потім змушений був (так само як і Литвак) залишити столицю Німеччини, бо до влади прийшли нацисти. Починалися безкінечні переїзди, пошуки заробітку: Франція, Італія, знову Франція… Макс Офюльс устиг навіть пожити в Радянському Союзі – радянські дипломати-чекісти (неперевершені майстри спокуси) розповіли йому мало не про райське життя в країні Рад, наобіцяли «золоті гори» і передали офіційне запрошення. Німець Офюльс ніколи в СРСР не жив, реалій не знав (на відміну від того ж таки Литвака), тому взяв родину й з чистою душею поїхав до Росії, сподіваючись на стабільне життя та гарну роботу. Він витримав лише два місяці й негайно повернувся до Парижа. Потім навіть згадувати про ті два місяці не любив. У 1938 році Макс Офюльс став громадянином Франції. Під час Другої світової війни працював у Парижі на радіо, вів антифашистські передачі, що транслювалися й на Німеччину. Його ім’я внесли до списків гестапо. Після франко-німецького перемир’я на режисера неминуче чекав арешт і смерть. Врятувати могла лише Америка. Здолавши чимало перешкод (чого тільки варті переміщення по Європі в очікування візи: Прованс – Цюрих – Марсель – Лісабон), Офюльс все ж потрапив до США. Спочатку працював на радіо («Голос Америки»), потім влаштувався режисером у Голлівуді. Зняв декілька фільмів, які були досить прохолодно прийняті публікою і критикою (втім, саме ці фільми Офюльса справили згодом вплив на молодого Стенлі Кубрика) і в 1949 році повернувся до Франції. У режисерській долі Макса Офюльса починався найуспішніший період, під час якого він зняв свої найкращі фільми: «Карусель», «Задоволення», «Мадам де…», «Лола Монтес» - єдиний кольоровий широкоекранний фільм режисера, до того з «важкою долею». У 2008 році на Канському МКФ у програмі «Канська класика» відбулась всесвітня прем’єра цієї кінострічки.

56 років від дня народження Джорджа Клуні (1961), популярного американського кіноактора, режисера, продюсера. Знімався у серіалі «Швидка допомога», фільмах «Від смеркання до світання», «Одного чудового дня», «О, брате, ти де?» (премія «Золотий глобус», 2001), «Сиріана» (премії «Золотий глобус», 2006; «Оскар», 2006 за кращу роль другого плану), «Після прочитання спалити», «Мартовські іди», «Аве, Цезар!», кінокартинах про Денні Оушена. Режисер і виконавець ролей у фільмах «Зізнання небезпечної людини» та «На добраніч і удачі» (також автор сценарія; приз ФІПРЕССІ і приз за кращий сценарій МКФ у Венеції, 2005; премія Європейської кіноакадемії, 2005). Стати улюбленцем «широких мас населення», а особливо жіночого, Джордж Клуні був приречений мабуть ще з дитинства. Його мати – королева краси, батько – журналіст, телеведучий, спортсмен і політик із Кентуккі. Саме в цьому місті й народився Джордж. Щоправда, в дитинстві його уразив параліч Белла, генетична хвороба, успадкована від батька. Майже півроку половина обличчя Джорджа була паралізована. Він саме тоді ходив до середньої школи, і стільки натерпівся від однокласників, що нинішня всесвітня слава і любов хоч якоюсь мірою має компенсувати йому зазнаних тоді душевних страждань і мук. Найневиннішим прізвиськом, яким його обзивали школярі, було «Франкенштейн». Клуні й сьогодні, коли згадує ті давні часи, здригається. Актор навчався в декількох американських вишах, утім, жоден із них так і не закінчив. Мріяв стати юристом, але для цього йому не вистачило наполегливості та сили волі. Свою першу серйозну роль він отримав доволі пізно - 33-річним, у телесеріалі «Швидка допомога». Його перша головна голлівудська роль – у нині вже культовому фільмі Роберта Родрігеса «Від смеркання до світання» (1996), де його партнером («братом») був Квентін Тарантіно (він же й автор сценарію). За цю роль Клуні отримав премію MTV «За кращий прорив року». Після цього він стає справжньою голлівудською зіркою, мігруючи від одного мегафільму до іншого. Актор у другому шлюбі, а до того у нього була безліч романів. Серед відомих імен – Рене Зеллвегер, Келлі Престон, Джулія Робертс, модель Синді Кроуфорд. З останньою Клуні товаришує вже понад 20 років і, навіть, їхні будинки (бездоганні витвори сучасної архітектури) на мексиканському півострові Лос-Кабос розташовані поряд. Родини Клуні – Кроуфорд (за чоловіком Гербер) люблять відпочивати разом. У вересні 2014 року Клуні одружився з Амаль Аламуддін – відомим у світі юристом. Тепер, нарешті, зрозуміло, чому він так і не зміг свого часу здобути юридичну освіту.

Роковини смерті:

25 років від дня смерті Марлен Дітріх (1901-1992), легендарної американської та німецької кіноактриси і естрадної співачки, зірки світового кінематографа ХХ ст. Знялась у фільмах: «Блакитний ангел», «Марокко», «Свідок звинувачення», «Процес у Нюрнберзі» та ін. У 1999 році Американський інститут кіномистецтва в «Серії 100 найвеличніших зірок кіно за 100 років» відвів Дітріх дев’яте місце. Вона створила одні з найдовершеніших і найнезабутніших жіночих образів у кінематографі. Та й сама була тією, кого нині прийнято називати секс-символом, або іконою стилю. Вона справила яскравий, незабутній вплив на моду, кіно, стиль і взагалі – на жіночу свідомість. Кінематографічна доля Дітріх була багато в чому визначена Джозефом фон Штернбергом. Саме йому приписують заслуги зі створення того незабутнього образу Дітріх, що протягом десятиліть не втрачає своєї магічної притягальної сили. 

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-