Журналіст-міжнародник в Україні: чвертьстолітня мрія чи нагальна потреба?

Журналіст-міжнародник в Україні: чвертьстолітня мрія чи нагальна потреба?

Блоги
Укрінформ
Настав час нових рішень у царині міжнародної журналістики. Де цілком можливо – діяти наступально

Національна вища освіта, а точніше всі причетні до неї дійові особи – від ректорів до студентів, а за ними школярів-абітурієнтів з батьками, тобто більшість громадян зацікавлена у поступі цієї сфери суспільного буття. Її стан як соціально чутливої матерії загострюють хронічні проблеми, серед яких зауважу на академічній мобільності, що обернулася для українських вишів «вимиванням» кращих вже із молодших курсів, а також своєрідному рудименті радянської системи – відривом навчального процесу від практичної наукової діяльності та потреб ринку праці.

Зрозуміло, від цього страждають усі: університети не знаходять студента, бізнес – кваліфікованого спеціаліста з актуальними навичками, а диплом «європейського зразка» не є для українського громадянина гарантією адекватного працевлаштування десь поза межами країни. А тут ще й епоха роботів насувається, так звана четверта промислова революція, для якої характерним є проникнення штучного інтелекту до усіх сфер людської діяльності. А значить людині неминуче створюється нова конкуренція.

Це стосується й галузі медіа, а точніше – журналістської професії. Яка в усі часи була відкритою та потребувала технологічних проривів, яким, власне, колись стала перша у світі абетка Стародавнього Єгипту, а згодом друкарський верстат Гутенберга та радіосигнал Ніколи Тесла. Цей процес і досі не зупинився. Все частіше надходять повідомлення, що боти успішно пишуть репортерські повідомлення на загальні теми. Скажімо – про погоду.

То ж людині доведеться удосконалювати себе у журналістській професії, бо тут діяльність хоч і нагадує подекуди конвеєр, однак машині ще дуже далеко, якщо взагалі можливо, замінити homo sapiens у повноцінній творчій роботі, якою є журналістика.      

Тут вишам доведеться виходити зі своєї донедавна зручної шкаралупи і в контактах із бізнес- та експертним середовищем шукати нових форм та змінювати інструментарій освіти. Чим раніше люди обговорять проблеми та приймуть перспективні рішення, то більш захищеним вони бути у епоху роботів.

Якою бути міжнародній журналістиці у період, коли Україна протистоїть інформаційні агресії РФ, і «якість» її інформаційних ресурсів є запорукою відстоювання національних інтересів і збереження держави – таку дискусію поведуть учасники круглого столу «Міжнародна журналістика України: пошук моделі освіти», що проходитиме в Інституті міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка. Дискутуватимуть дипломати, медіаексперти та викладачі із Франції, Ізраїлю, Швеції та Молдови. Запрошені й урядовці із Мінінформполітики та МЗС. Усі мають одне щодо одного запитання, усі чимось не задоволені – хто якістю підготовки фахівців, хто відкритістю держустанов, хто відносинами держави та медіа. З усім розібратися не вийде, але діалог у такому форматі вже давно на часі.

Йтиметься й про такий напрям як мовлення на зарубіжну аудиторію, куди, зокрема, має бути спрямована діяльність журналіста-міжнародника. Сподіваємося, що сьогодні національна система іномовлення переживає не номенклатурний, а справжній ренесанс. Тут великі очікування ми покладаємо на Мультимедійну платформу, якій ще доведеться удосконалити майстерність асиметричної відповіді відкритим зовнішнім інформаційним загрозам, якщо мовити про Росію, а також навичок симетричної чи то експансіоністської дії в інформаційно-комунітивному просторі, якщо це йдеться про значно менші держави на Заході. Що це цілком можливо – діяти наступально, засвідчують зусилля як військових на східному фронті, так і українських дипломатів у центрах прийняття геополітичних рішень – тут зусилля мають помітний успіх.

А значить – час нових рішень у царині міжнародної журналістики.

Сергій Даниленко, співголова Експертної ради при МІП

*     *     *

Круглий стіл «МІЖНАРОДНА ЖУРНАЛІСТИКА УКРАЇНИ: ПОШУК ОСВІТНЬОЇ МОДЕЛІ» відбудеться 24 березня 2017 року в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка (вул. Мельникова, 36/1, Київ). Початок – о 10:00. 

Захід організований за підтримки Міністерства інформаційної політики України. Ініціатори проведення круглого столу – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, «Українська Асоціація зовнішньої політики» (УАЗП), Інститут журналістики Київського університету імені Бориса Грінченка та ГО «Національна академія комунікативістики».

До участі у роботі круглого столу запрошені вітчизняні та зарубіжні експерти, серед яких Надзвичайний і Повноважний Посол, Президент Української асоціації зовнішньої політики Володимир Хандогій, голова правління ГО «Громадське радіо» Андрій Куликов, доцент факультету журналістики Молдовського державного університету (м. Кишинів, Республіка Молдова) Вадим Дрелінський, професор факультету журналістики й політичних наук Університету імені Адама Міцкевича (м. Познань, Республіка Польща) Бартош Гордецки, секретар Спілки журналістів Ізраїлю Ростислав Гольцман, керівник Мультимедійної платформи іномовлення України Людмила Березовська та інші.

Контакти для додаткової інформації: kafmmkt@ukr.net

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-