13 лютого. Пам’ятні дати

13 лютого. Пам’ятні дати

Укрінформ
Сьогодні всесвітній день радіо

13 лютого світова громадськість відзначає Всесвітній день радіо, який встановлений на 36-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2011 році з ініціативи Іспанії. Як вважають засновники свята, воно покликане нагадати світові про важливу роль радіо як ЗМІ, зміцнити міжнародне співробітництво радіомовників і заохотити великі мережі та місцеві радіостанції розвивати доступ до інформації та свободу слова у радіоефірі. Дата вибрана не випадково – цього дня, 13 лютого 1946 року, у штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй уперше вийшло в ефір радіо ООН. У 2015 році до відзначення Всесвітнього дня радіо долучилися понад 250 радіостанцій світу, аудиторія яких складає близько 95 % населення землі. Гаслом Всесвітнього дня радіо у 2017 році стане «Радіо – це ви!», яке слугуватиме закликом до більш активної участі представників громадськості та спільнот в розробці політики і планування радіомовлення. Крім простого спілкування в ефірі, участь громадськості має включати такі механізми, як політика залучення аудиторії, використання громадських редакторів і офіційних правозахисників, форумів слухачів і процедур задоволення скарг. «У той момент, коли багато хто відзначає провал цивілізованої, конструктивної дискусії, і коли саме поняття істини все частіше ставиться під сумнів, радіо має унікальні можливості для об’єднання громад та розвитку позитивного діалогу в інтересах здійснення змін, – заявив молодший програмний фахівець ЮНЕСКО з розвитку засобів масової інформації та суспільства Тім Френсіс. – Радіо здатне вивести нас із замкнутого медіа-простору, де нас оточують одні однодумці, і ще раз нагадати нам, як важливо слухати один одного». Урочистості з нагоди святкування Всесвітнього дня радіо 2017 року, відбудуться в Шанхаї (Китай) за підтримки Шанхайської Медіагрупи та Європейського союзу мовлення. Весь день буде присвячений обговоренню питань, пов’язаних з радіо, в ньому візьмуть участь ряд провідних діячів китайських і світових засобів масової інформації. Потім в рамках святкування китайського Нового року відбудеться спеціальний концерт, присвячений Всесвітньому дню радіо. Офіційний сайт Всесвітнього дня радіо доступний в режимі онлайн.

Ювілеї дня:

155 років від дня народження Тита Яковича Дворникова (1862–1922), українського живописця. Навчався у Харківській та Одеській рисувальних школах; 1891 – у петербурзькій АМ. Член Товариства південноросійських художників, з 1912 – Товариства передвижників і Товариства художників ім. К.К. Костанді. З 1913 – викладач живопису в Одеському художньому училищі. Найвідоміші твори: «Зима», «В Одеському порту», «Зимовий пейзаж», «Біля моря», «Вечір у порту».

Цього дня у 1874 році народився Лев Володимирович Писаржевський (1874-1938), видатний український хімік, організатор і директор Українського інституту фізичної хімії (тепер Інститут фізичної хімії НАН України ім Л.В. Писаржевського) – першого на теренах СРСР спеціалізованого інституту. Заклав основи електронної теорії гетерогенного каталізу. Це був тип ученого з надзвичайно сильно розвиненою уявою. Недарма відомий хімік, академік АН СРСР Д. Коновалов, прослухавши лекцію Писаржевського про основи електронної теорії, сказав: «Та ви, батечко, своїми очима бачите ці ваші електрони!» Л.В. Писаржевський народився в Кишиневі у дворянській родині. Після смерті батька його мати переїхала в Одесу (1878). Там юнак закінчив знамениту Рішельєвську гімназію і Новоросійський (Одеський) університет. З 1908 по 1911 рік Л.В. Писаржевський працював у Київському політехнічному інституті. Роботу в КПІ він залишив разом з іншими шістьма професорами і трьома асистентами, які подали у відставку на знак протесту проти незаконного звільнення міністром освіти трьох деканів, що проголосували на вченій раді КПІ за надіслану міністру різку телеграму стосовно студентських заворушень. З Києва Писаржевський переїхав у Москву, де був одним із організаторів і першим редактором відомого науково-популярного журналу «Природа». У 1913 році вченого було обрано ординарним професором загальної і фізичної хімії Катеринославського (Дніпропетровського) гірничого інституту. Під час Громадянської війни діяльність своєї лабораторії він спрямував на медичне обслуговування армії, а саме на виготовлення саліцилових препаратів, перекису водню, йоду. Коли почалась газова війна, Писаржевський організував масове виробництво спрощених протигазів. (Добре відомі нині адсорбційні протигази академіка Зелінського тоді ще не були предметом масового виробництва). Завдяки його зусиллям у Дніпропетровську в 1916 році були організовані курси медсестер, перетворені невдовзі у Вищі жіночі курси, а після 1917 року – в університет, хімічним факультетом якого вчений керував протягом 10 років. Він брав активну участь у створенні ряду інших учбових та наукових закладів, серед яких варто згадати Хімічний інститут ім. П. Мелікішвілі у Тбілісі. Помер Л.В. Писаржевський у Дніпропетровську після важкої хвороби на 67 році життя. До останнього він керував інститутом і роботою лабораторії, створивши відому школу фізико-хіміків.

133 роки від дня народження Наталії Дмитрівни Полонської-Василенко (1884-1973), українського історика, однієї з перших жінок-професорів Київського університету (1916) та однієї з найперших жінок-докторів історичних наук України (1940). У доробку Н. Полонської-Василенко близько 200 досліджень з українознавства, серед яких і двотомна «Історія України».  З 1944 року перебувала в еміграції (Прага, Мюнхен). Померла у 89 років у Дорнштадті поблизу Ульму (Німеччина).

125 років від дня народження Марії Іванівни Литвиненко-Вольгемут (1892–1966), видатної української співачки (лірико-драматичне сопрано), педагога. Одна з засновників Харківського українського театру опери та балету (1925–1935). Солістка Київського театру опери та балету (1935–1953), професор Київської консерваторії. Створила понад 70 вокально-сценічних образів. Серед найяскравіших – партії Оксани, Одарки («Запорожець за Дунаєм» Гулака-Артемовського), Наталки, Терпилихи, Насті, Панночки («Наталка Полтавка», «Тарас Бульба», «Утоплена» Лисенка), та ін. Відома виконавиця українських народних пісень. Кар’єру професійної оперної співачки М.І. Литвиненко-Вольгемут починала на сцені першого українського професійного театру (до речі, музично-драматичного), керованого   Миколою Садовським. Маючи здатність розпізнавати таланти, Садовський одразу ж зважився довірити юній артистці роль Оксани у «Запорожці за Дунаєм». Ось що писав з цього приводу Максим Рильський: «Коли Марія Литвиненко вступила на сцену українського театру Садовського, вона зразу ж засяяла своїм світлом. В сузір’ї зійшла нова «зірка». Ми, молодь…, які до хрипоти викликали улюблених акторів і кидали свої шапки на сцену, до ніг улюблених артисток…, зразу п’яніли від думки, що прийшла в український театр велика сила, артистка видатного сценічного обдарування, з чудовим за красою голосом». Варто зазначити, що співачка була знайома з Федором Шаляпіним, Леонідом Собіновим, Лесем Курбасом та багатьма іншими видатними особистостями свого часу.

90 років від дня народження Олега Федоровича Нємця (Нємець; 1922–2002), українського фізика. Закінчив Київський політехнічний інститут; у 1949-1970 працював в Інституті фізики НАН України, з 1970 – в Інституті ядерних досліджень НАН України (у 1974-1983 – директор). Автор наукових праць у галузі ядерної фізики. Виявив немонотонну залежність перерізу розщеплення дейтронів від атомної маси. Лауреат Державної премії України (1999).

43 роки від дня народження Роббі Вільямса (1974), британського співака, автора песень і актора. За результатами опитувань вважається найпопулярнішим британським співаком, що виконує пісні в таких жанрах, як поп, поп-рок, софт-рок. За характерний тембр голосу і виконавську манеру Елтон Джон назвав Вільямса «Френком Синатрою ХХІ століття». Попри те, що в США продажі дисків британця не можна назвати надто успішними, світові продажі його альбомів перевищують 59 мільйонів, а синглів продано вже понад 18 мільйонів. Лише у Великобританії продано понад 16,2 млн дисків. Ці показники підіймають рівень світових продажів дисків Роббі Вільямса вище планки у 80 мільйонів. За плечима Роббі 10 альбомів і компіляцій номер один, 10 синглів номер один у Великобританії (сольно и в співробітництві з іншими виконавцями) і величезна кількість нагород. Також Роббі Вільямс вважається найуспішнішим іноземним виконавцем у Латинській Америці. Статки співака торік перевищили позначку у 200 млн доларів. Роббі Вільямс у щасливому шлюбі з американською актрисою турецького походження Айдою Філд. Пара виховує двох дітей. Всі чутки про гомосексуальну орієнтацію співака виявилися брехнею. Свого часу Вільямс подав на ЗМІ до суду, й виграв позов: британський суд змусив медійників виплатити співаку суттєві грошові компенсації. Роббі Вільямс найуспішніший виконавець у ХХІ столітті в Європі і третій у світі (після Емінема і Бритні Спірс). 

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-