Уряд створить Архів національної пам'яті

Уряд створить Архів національної пам'яті

675
Ukrinform
Для вільного доступу до документів КДБ у підпорядкуванні Інституту національної пам’яті створюють юридичну особу. На черзі - виділення приміщення та переміщення архівів КДБ від силових відомств.

Про це повідомляє Урядовий портал.

"Нині низка силових та правоохоронних відомств (Служба безпеки України, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Державна прикордонна служба, прокуратура) та суди виконують невластиві у демократичній державі функції - зберігають історичні документи репресивних органів. Для того, щоб покласти край цій недемократичній практиці, Кабінет міністрів України 21 грудня ухвалив Постанову "Про створення галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті". Це черговий крок на виконання Закону України "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", - йдеться на сайті.

Як зазначив  голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, створення Архіву національної пам’яті як цивільної установи за прикладом країн Центральної та Східної Європи - це гарантія сталого вільного доступу українців до документів ЧК-ГПУ-НКВД-КДБ без політичних впливів та додаткових перешкод у вигляді спецдопусків. "Наступні кроки — сформувати команду, забезпечити приміщення та перевезти документи. Тоді буде вповні реалізовано Закон про доступ до архівів. Думаю, це ще рік-два роботи", – сказав він.

В’ятрович також запевнив, що Закон працює, отримати доступ до архівних матеріалів можна вже сьогодні. Для цього необхідне лиш звернення до архіву та паспорт.

"На жаль, деякі архівні установи не можуть забезпечити належний доступ, адже, наприклад не є функцією Національної поліції займатися історією. В них немає достатньої кількості працівників, не обладнані читальні зали. Для того, щоб громадяни не потерпали від цих проблем, і створюється Архів національної пам’яті", – підкреслив В’ятрович.

Наразі доступ мають усі громадяни України, а також іноземці. На сьогодні українські архіви репресивних органів СРСР - найбільша у світі відкрита збірка матеріалів комуністичного тоталітарного режиму. В Росії доступ до документів КДБ обмежено щонайменше до 2030 року.

Як повідомлялося, 21 травня 2015 р. набув чинності Закон України "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", відповідно до якого запроваджується вільний доступ до архівів та передача їх з-під відомств силових органів до Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті. Це допоможе глибше дізнатися про минуле й буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-