25 жовтня. Пам’ятні дати

25 жовтня. Пам’ятні дати

Укрінформ
Сьогодні Європейський день цивільного правосуддя

За рішенням Ради Європи та Європейської комісії, ухваленим у 2003 році, 25 жовтня в країнах континенту відзначають «Європейський день цивільного правосуддя». Ідея цього свята полягає в тому, щоб підвищити рівень довіри громадян до судів і ліквідувати зону відчуження, що утворилася між суспільством та судовою системою, зробити цивільне судочинство реально доступним для громадян. Метою Європейського дня цивільного правосуддя є підвищення інформованості 800 мільйонів громадян 47-ми держав-членів Ради Європи про громадянські права і повсякденну роботу судових органів. Цього дня держави-члени Організації проводять різні заходи: дні відкритих дверей у судах, колоквіуми, трансляції телевізійних програм тощо. У рамках загальноєвропейського Дня цивільного правосуддя також відбувається вручення премії «Кришталеві ваги», котрою  Рада Європи та Європейська комісія, як засновники цього свята, відзначають новаторську практику судів у проведенні цивільних правових процедур. Україна, як член Ради Європи входить до складу Європейської комісії з ефективності правосуддя.

Події дня:

95 років тому (1921) розпочався Другий Зимовий похід частин Армії УНР, який став останньою спробою українських національно-державних сил відкритим військовим шляхом здобути незалежність України в ході національно-визвольних змагань 1917-1921 років.

Ювілеї дня:

205 років від дня народження Еваріста Галуа (1811-1832), французького математика, фундатора сучасної алгебри, одного з найвидатніших математиків ХІХ століття. Незалежно від Нільса Абеля довів, що алгебраїчні рівняння 5-го і вищих степенів у загальному випадку не розв’язуються в радикалах; знайшов необхідну і достатню умову розв’язності рівняння у радикалах (теорія Галуа). Галуа сформулював основні теореми про інтеграли від алгебраїчних функцій, що їх значно пізніше заново відкрив Ріман. Так само, як бувають генії від музики, Еваріст Галуа був математичним генієм. Він прожив лише 21 рік і серйозно займався математичною наукою від сили років три-чотири. Його життя було надзвичайно коротким і трагічним, але зроблені ним відкриття дали потужний поштовх розвитку математики. У 16 років він прочитав «Початки геометрії» Адрієна Лежандра. Книгу, розраховану на два роки навчання, він засвоїв за 2 дні. Потім ще прочитав декілька серйозних книг з математики. У 17 опублікував свою першу наукову працю. Він двічі намагався вступити до Політехнічної школи – і обидва рази безуспішно. Екзаменатори не розуміли його коротких рішень. Зрештою, йому таки вдалося поступити у Вищу нормальну школу, але вже через рік його звідти вигнали за політичну діяльність. Галуа був затятим республіканцем, противником монархії. Його двічі арештовували. Через політику наклав на себе руки його батько (на нього звели наклеп єзуїти). Сам Еваріст Галуа був застрелений на політичній дуелі, влаштованій його політичними опонентами. На ту пору йому було 21 рік. Протягом 1838-1830 років Галуа опублікував п’ять робіт, які не були зрозумілі тогочасними науковцями. Лише після його смерті, у 1870 році, французький математик Каміль Жордан написав книгу про теорію підстановок, у передмові до якої відзначив, що його праця – лише інтерпретація рукописів Галуа. Саме ця книга й зробила теорію Галуа відомою всьому світу.

135 років від дня народження Пабло Пікассо (1881–1973), французького художника іспанського походження, громадського діяча, одного з найвідоміших художників ХХ століття. Його ім’я відоме навіть тим, хто не бачив жодної картини іспанця і навіть не здогадується про якісь періоди в творчості художника – «блакитний», «рожевий» чи приміром «африканський», а термін «кубізм» чомусь стійко асоціюється з Чорним квадратом Малевича – одним словом, щось страшне і незрозуміле. Пікассо  був не тільки художником, але й графіком, скульптором, керамістом, дизайнером. Його творчість зробила колосальний вплив на розвиток усього мистецтва ХХ століття. Щодо картин Пікассо, а він за своє життя написав їх понад 20 тисяч, то вони є «найулюбленішими» серед крадіїв – саме їх цуплять найчастіше. Впродовж десятків років Пікассо є найдорожчим художником сучасності. Його полотна продаються не за десятки чи сотні тисяч доларів – рахунок тут йде на мільйони. 4 травня 2010 року картина Пікассо «Оголена, зелене листя і бюст», пішла з молотка на аукціоні «Крістіс» за 106 482 000 доларів і стала на той час найдорожчим твором мистецтва у світі. Але вже торік у травні на тому ж таки «Крістіс» було встановлено новий абсолютний рекорд – «Алжирські жінки (версія О)» пішла за рекордні 179 365 000 доларів.  За походженням Пікассо іспанець, але переважну більшість життя провів у Франції. Художник офіційно був двічі у шлюбі – його першою дружиною була українка Ольга Хохлова – балерина «Російських сезонів» Дягілева; крім того, митець мав масу «романів». За своє життя він змінив чимало супутниць, і щоразу нова подруга була молодшою за попередню. На першому місці у Пікассо завжди був живопис, мистецтво, а жінки – на другому. І він ніколи, жодного разу не пожертвував мистецтвом заради котроїсь із них, а от навпаки – скільки завгодно. Діти (двоє, що народилися в шлюбі і троє позашлюбних) у шкалі цінностей митця знаходилися ближче до кінця. Пікассо був геніальним митцем і надзвичайно важкою людиною – його егоцентризм зашкалював. Як зауважила одна з його коханих, він поводився з людьми, «як із кеглями – бив кулею одного, аби повалити іншого».

130 років від дня народження Михайла Терлецького (1886–1965), українського фармацевта, мецената, громадського діяча, колишнього власника аптеки на площі Ринок у Львові (нині аптека-музей).

85 років від дня народження Анні Жірардо (1931-2011), французької актриси. Серед кращих ролей – Надін («Рокко і його брати», 1960), Катрін («Жити, щоб жити», 1967), Данієль («Померти від кохання»), мати («Піаністка», 2001). Актриса була нагороджена премією «Сезар» та премією Венеціанського кінофестивалю. Анні Жірардо спочатку хотіла стати хірургом, але потім почала мріяти про сцену. Закінчила (1954) Паризьку консерваторію, дебютувала на сцені «Комеді Франсез» в одній із п’єс Жана Кокто. Невдовзі залишила «золоту клітку» престижного театру заради більш демократичного кіно, хоча протягом життя грала і в театральних постановках. Її зірка засяяла після того, як вона надзвичайно тонко зіграла повію Надін у фільмі Лукіно Вісконті «Рокко і його брати», де її партнерами були Ален Делон і Ренато Сальваторі. Фільм став класикою світового кінематографа. У 70-х Жірардо була найпопулярнішою актрисою Франції. Згодом у її житті були періоди тріумфу і слави, були й періоди акторської незатребуваності, зневіри (рання смерть коханого чоловіка, депресія, наркотики, алкоголь), утім, актриса змогла вистояти. Її остання помітна роль – у «Піаністці» Ханеке, де вона зіграла злостиву деспотичну і, водночас, страшенно жалюгідну матір героїні Ізабель Юппер, за що власне й була відзначена «Сезаром». Звичайно, згадуючи французьких актрис, можна назвати більш розкішних, більш успішних, сексуальних, але Анні Жірардо з її неповторним поєднанням чарівності, французького шарму і шляхетності – особлива. 

75 років від дня народження Енн Тайлер (1941), відомої американської письменниці, живого класика сучасної американської прози. Автор романів: «Життя, що розкладається», «Блага земні», «Обід у ресторані «Туга за домівкою» (премія Фолкнера, 1983), «Неочікуваний турист», «Уроки дихання» (Пулітцерівська премія, 1988). Досить цікавим є і один з її останніх (двадцятий) романів - «Коток синіх ниток». Торік роман увійшов до короткого списку Букерівської премії та визнаний американськими та британськими критиками однією з найліпших книг року.

Роковини смерті:

45 років з дня смерті Михайла Кузьмича Янгеля (1911-1971), українського вченого і конструктора в галузі ракетно-космічної техніки. Працював у КБ М. Полікарпова, А. Мікояна, В. Мясищева. Брав участь в розробці винищувачів І-16, І-17 та інших літаків. З 1954 році очолив КБ і створив новий напрямок і свою школу в розробці ракет і космічних апаратів різного призначення. 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-