Як вступати до вишу? Увага, нові правила!

Як вступати до вишу? Увага, нові правила!

Укрінформ
Правильний набір документів, вчасно поданий - важливий фактор, що відокремлює абітурієнта від студента ВНЗ

Напередодні вступної кампанії багато абітурієнтів все ще не знайомі з деякими новими правилами вступу в університети. Щоб позбутися пробілів в подібних орієнтуючих знаннях, читайте матеріал Укрінформу, в якому детально описані зміни в правилах вступу в 2016 році, а також є список документів, які необхідні для вступу.

ЧАС ЗМІН

Перше новаторство, яке чекає майбутніх абітурієнтів - вступ здійснюватиметься за новим загальним переліком спеціальностей. Кажуть, це потрібно для того, щоб українські дипломи згодом котирувалися за кордоном. Чи так буде коли-небудь - невідомо, але деякі потуги для цього Міністерство освіти вже робить.

Також на догоду Болонському процесу в Україні тепер з'являться ступені молодшого бакалавра та доктора філософії. Вони мають замінити ступені молодшого спеціаліста та спеціаліста, а також кандидата наук. Фахівці, до речі, будуть набиратися в 2016 році в останній раз.

Як і минулого року, вступ відбуватиметься на основі пріоритетів. Подаючи заяви, абітурієнт сам визначає найбажаніші для себе варіанти. Таким чином, якщо в першу хвилю абітурієнт пройшов у другий за пріоритетністю університет, в наступну хвилю він може вступити тільки в перший по пріоритетності, тому що інші заявки стають недійсними.

Вступники на молодшого бакалавра, бакалавра, магістра та спеціаліста медичного, ветеринарного та фармацевтичного спрямуваннь на основі повної загальної середньої освіти (крім осіб, які мають право на участь у конкурсі за результатами вступних екзаменів на основі повної загальної середньої освіти, зарахування за співбесідою та зарахування поза конкурсом) будуть подавати заяви на вступ тільки в електронній формі.

Всього абітурієнт зможе подати до 15 заяв на 5 спеціальностей, на які здійснюється прийом за кошти державного бюджету. Подача заяв в електронній формі на освітні програми, на які не передбачається прийом за державні кошти, обмежуватися не буде.

Початок прийому заяв та документів на денну форму навчання до ВНЗ на основі повної загальної середньої освіти відбудеться 11 липня 2016 року.

Завершення прийому заяв та документів від абітурієнтів, які проходять співбесіди, іспити, творчі конкурси, відбудеться 20 липня 2016 року, а їх проведення відбудеться з 21 по 27 липня. Далі вступ цього року буде неможливим.

Закінчення прийому заяв та документів від абітурієнтів, які вступають на основі ЗНО, відбудеться 27 липня, а оголошення рекомендацій на місця держзамовлення - 1 серпня.

Для пільговиків ВНЗ зможе зарезервувати до 5% місць державного замовлення.

Згідно правил, вага шкільного атестату буде складати від 0 до 10% конкурсного бала, вага кожного іспиту ЗНО - від 20%. Частка конкурсу творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення, може становити не більше 25% конкурсного бала, крім творчого конкурсу при вступі на спеціальності у галузях знань "Культура і мистецтво" та "Архітектура і будівництво". Для них вага балу творчого конкурсу може складати не більше 50% загального конкурсного балу.

Позаконкурсний і цільовий прийом тепер будуть скасовані.

Зарахування вступників на денну форму навчання на основі базової та повної загальної середньої освіти за кошти держбюджету відбудеться 10 серпня, за кошти фізичних та юридичних осіб - не пізніше 15 серпня.

Кількість бюджетних місць стане меншою, і визначатися тепер доведеться самим університетам. Як кажуть в МОН, ця ініціатива виникла через фізичне зменшення числа випускників в 2016 році.

ДОКУМЕНТИ ДЛЯ АБІТУРІЄНТІВ

Перше, що подає вступник - це заяву. У заяві вступник вказує спеціальність (спеціалізацію, освітню програму, напрям підготовки), нозологію, мову і т. д. і форму навчання.

При подачі заяв на участь у конкурсному відборі на денну форму навчання на основі повної загальної середньої освіти за кошти державного бюджету для отримання ступенів молодшого бакалавра, бакалавра (магістра та спеціаліста медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) вступник вказує в кожнній заяві пріоритетність цієї заяви щодо інших поданих ним заяв, при цьому показник пріоритетності 1 означає найвищу пріоритетність.

Заяви, подані на певну спеціальність (спеціалізацію, освітню програму, спеціальність) до одного вищого навчального закладу на різні форми навчання, вважаються фактом подання однієї заяви.

При поданні заяви у паперовій формі вступник пред'являє особисто:

- документ, що засвідчує особу та громадянство (відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України");

- свідоцтво про народження - для осіб, які за віком не мають паспорта, або інший документ, що засвідчує особу та громадянство;

- військовий квиток або посвідчення про приписку - для військовозобов'язаних;

- документ державного зразка (оригінал) про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього;

- сертифікат (сертифікати) відповідного рівня зовнішнього незалежного оцінювання (для вступників на основі повної загальної середньої освіти);

- документи, що підтверджують право вступника на участь у конкурсі за результатами вступних екзаменів на основі повної загальної середньої освіти (розділ VIII цих Умов), зарахування за співбесідою (розділ Х справжніх Умов), зарахування поза конкурсом (розділ ХІ Умов) (при наявності).

До заяви, що подана в паперовій формі, вступник додає:

- копію документа державного зразка про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього;

- копію сертифіката відповідного рівня зовнішнього незалежного оцінювання (для вступників на основі повної загальної середньої освіти);

- копію документа, що засвідчує особу та громадянство;

- копії документів, що підтверджують право вступника на участь у конкурсі за результатами вступних екзаменів на основі повної загальної середньої освіти (розділ VIII цих Умов), зарахування за співбесідою (розділ Х справжніх Умов), зарахування поза конкурсом (розділ ХІ Умов) (при наявності).

- чотири кольорові фотографії розміром 3х4 см.

Інші копії документів подаються вступником, якщо це викликано особливими умовами зарахування за відповідними спеціальностями (спеціалізаціями, освітніми програмами, напрямами підготовки), які встановлені законодавством, у строки, визначені для прийому документів, але не пізніше термінів, встановлених у розділі V цих Умов для прийняття приймальною комісією рішення про рекомендування вступників до зарахування.

Більш детальну інформацію про правила вступу варто дивитися на офіційних порталах вибраних вами університів та інститутів, а також питати безпосередньо у приймальних комісіях вищих навчальних закладів.

Сьогодні вступникам належить зробити складний вибір, який визначить не тільки наступні 4-7 років, але і все життя. Успішна здача ЗНО, високий бал атестата, і правильний набір документів, поданий у строк - ось ті ключові фактори, які відокремлюють абітурієнта від студента університету його мрії.

Максим Мордовцев, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-