Олексій Гриценко, член Громадської ради НАБУ
Серед кандидатів у детективи є самородки
06.05.2016 10:05 4823

Громадський контроль - компонент надійності та прозорості для будь-якого державного органу. Звісно, якщо громадськість не підробна і добре розуміє, навіщо вона тут. Олексій Гриценко за ці два післямайданні роки не пішов у парламент, не збюрократився, його не видно на ефірах. Але він, якщо заглибитися, присутній скрізь, так само, як скрізь є представники Автомайдану. Автомайдан зустрічається, проводить стратегічні сесії, намічає вектори, обмінюється даними і стежить за владою, працюючи у всіх громадських радах держструктур. А його лідер вже рік волонтерствує в НАБУ. Напередодні виборів громадської ради ми обговорили з Олексієм Гриценком його роботу в НАБУ.

- Ви - член Ради громадського контролю. Як здійснюється взаємодія вашої Ради з самим НАБУ? На які рішення вам вдалося реально вплинути?

- У різні періоди вона була різною. На початковому етапі це було таке притирання, приглядання, іноді конфліктне. Через деякий час, коли пройшли певний етап, ми зрозуміли, що мета у всіх однакова. І у мене склалося враження, що керівництво НАБУ зрозуміло, що без нашої підтримки йому буде дуже важко. Далі вже просто була робота, і в ключових питаннях у нас розбіжностей немає. Є деякі моменти, коли ми там реагуємо і щось відстоюємо. Наприклад, піднявся гвалт, йдуть розслідування з приводу того, що там все купують одні й ті самі радіостанції «Моторола». Все нібито робиться за законом, є там одна фірма - вона отримала якийсь сертифікат, зрозуміло на яких умовах. І одні і ті самі станції може продавати тільки одна фірма, назва її «Доля». А НАБУ, як ключовий орган, який бореться з корупцією, повинен вникнути в систему тендерів, і, замовляючи там, вибираючи за технічними характеристиками якісь станції, не потрапляти в ці схеми. Ми це пояснили, з фахівцями на середньому рівні довелося поконфліктувати, тому що їх цікавило питання зручності закупівлі. Нам же довелося пояснити, що імідж структури і вплив на зовнішній світ куди важливіші за простоту рішення. В результаті, керівництво НАБУ знизило вимоги і зараз у тендері можуть брати участь чотири виробники. Так само було з закупівлею машин. Спочатку, як завжди, всім хочеться найкраще, але потім, коли починають розбиратися, виявляється, що те ж саме можна взяти в інших виробників і дешевше. І керівництво НАБУ реагує на наші поради.

- Члени Ради громадського контролю входять у всі конкурсні комісії?

Внутрішнє обмеження у співробітників НАБУ і їх внутрішня мотивація - запорука того, що Антикорупційне бюро має шанси на успіх

- Так. Комісія, в якій я присутній, набирає детективів, старших детективів, начальників відділів і департаментів. Друга комісія - це адміністративно-господарські, фінансові підрозділи - туди інші хлопці входять. Третя формує управління спецоперацій, зв'язку з громадськістю і т. д. Ось у цих трьох комісіях нас присутніх чоловік шість. Це робота від початку і до кінця: співбесіда, перегляд документів. У нас є група, яка аналізує кандидатів, принаймні, ключовими посадами. Ми вже виробили модель роботи, і керівництво не приймає рішення, якщо воно йде врозріз з думкою членів Ради громадського контролю. А це трапляється нечасто, тому що, на щастя, там сидять люди, яких ми вже відібрали, і вони мислять майже як ми. Якщо вони бачать явні мінуси в людині, пов'язані, наприклад, з якимись попередніми розбіжностями доходів-витрат і т. д., то такі люди не проходять. На мою думку, важливо, що внутрішнє обмеження у співробітників НАБУ і їх внутрішня мотивація - запорука того, що Антикорупційне бюро має шанси на успіх.

І тут всі елементи важливі. І аналітики, і айтішники, і зв'язки з громадськістю, на яких лягає і робота з заявниками. Справа в тому, що до НАБУ надходить величезна кількість звернень, і треба визначити підслідність. Є заяви, які не мають відношення до НАБУ, і воно, як правоохоронний орган, повинне на себе це зареєструвати і відправити далі - в поліцію, прокуратуру, податкову або ще кудись. Це дуже складна робота, тому що вал звернень надходить постійно. Люди побачили, що НАБУ почало діяти, і у зв'язку з цим всі йдуть, пишуть - як в останню інстанцію.

- У травні буде переобрання Ради громадського контролю. Рада оновиться?

- Я, наприклад, знаю точно, що Шабунін (Віталій Шабунін - голова Ради громадського контролю НАБУ - ред.) і його команда не будуть подаватися цього разу. Так вони кажуть. Я так розумію, що у них завантаження іншими проектами, тому що це забирає дуже багато часу. Коли був конкурс на детективів, я особисто провів першу хвилю. Це майже місяць з ранку до вечора безвилазно перебувати в Бюро, і це неоплачувана діяльність, таке громадське навантаження. Паралельно треба ще й гроші заробляти. Добре, якщо у тебе власний бізнес, і ти можеш собі дозволити. Не всі можуть.

- Як проходила співбесіда на посади в НАБУ?

Третя хвиля набору в НАБУ буде вже з новим складом Ради громадського контролю

- Ми слухали людей, ставили їм питання, давали кейси, питали теорію. Якщо людина приходила не з правоохоронної системи, вона мала ідеально знати теорію, вивчити її, принаймні, і у неї має бути мислення, яке можна розвинути далі, навчаючи у правоохоронця. Якщо ж людина була правоохоронцем, то вона розповідала, які в неї були справи, ми намагалися зрозуміти її роль, враховуючи, що з нами в комісіях сиділи вихідці з прокуратури, СБУ, МВС. Ми розбиралися, чи є у людини якісь хороші результати на її місці. Та потім людині давали завдання, оцінювали знання, спосіб мислення, вивчали, чи не несе її біографія репутаційних ризиків для НАБУ і т. д. Потім формували шорт-лист для себе, паралельно запитували у аналітиків інформацію, і після цього проходило голосування.

Скоро буде третя хвиля набору в НАБУ, але вона вже буде з новим складом Ради громадського контролю.

- Доводилося відмовляти людям?

Деякі кандидати просто так - віялом подавали документи на 5-6 посад

- Мені доводилося говорити деяким кандидатам: «Ви на цю посаду не підходите». Я чесно намагався говорити людям: «Я особисто за вас свій голос не віддам. Ви прийшли, не підготувалися, теорії не знаєте, у вас взагалі немає розуміння свого завдання». Моє основне питання було: «Як ви розумієте, що ви будете робити на цій посаді?». Деякі просто так віялом подавали документи на 5-6 посад, іноді приходили на співбесіду, не розуміючи, на яку конкретно посаду вони йдуть.

- Ви перевіряли у кандидатів логіку, освіченість, моральність?

- Так, логіку, освіченість і моральність. Під моральністю я розумію ще і їхнє некорупційне минуле.

Іноді приходили ну просто негідники, яких навіть близько не можна було розглядати. Але формально ми допускали всіх. І всі співбесіди детективів були під запис, ми першу хвилю набору взагалі викладали в онлайн. Але потім перестали, тому що детектив - це оперативний працівник, і його не можна сильно світити, тому що у них завдання бувають такі, що не завжди треба, щоб вони були впізнавані. Взагалі, правоохоронна система не відбирає людей за конкурсом, такі системи людей як би «висмикують». Наприклад, у ФБР мають досьє на всіх співробітників правоохоронних органів і дивляться: хто, у кого які успіхи, і кращих собі підтягують - за тим профілем, за яким вони там потрібні. І НАБУ поступово перейде до цього, але старт і вимога часу потребували саме конкурсного відбору.

- Олексію, розкажіть, чим аналітик НАБУ відрізняється від аналітика іншої служби?

- У аналітика НАБУ буде найбільший доступ до реєстрів, вони будуть мати доступ до банківських рахунків. Напевно, з ними можуть зрівнятися тільки аналітики в СБУ, тому що у них теж досить широкий доступ. Але у НАБУ - ще ширший, наприклад, доступ до доручень. Сьогодні аналітикам Антикорбюро найсучасніше програмне забезпечення встановлюється, яке вміє аналізувати, знаходити кореляції і збіги, і далі давати хороший аналіз щодо конкретних людей, за рахунками, фірмам і т. д. тобто, при підборі кандидата в першу чергу потрібно ставити питання інтелектуального потенціалу. А логіка, напевно, діє однакова, просто на піку технологій саме в цій сфері - швидка робота, що вимагає дуже оперативного вирішення складних завдань. Ось відмінність формальної та фінансової аналітики. Тобто в НАБУ прийшли люди з фінансової аналітики, фінансових служб, які вміють працювати, аналізувати цифри і т.д. Єдина складність в НАБУ - це дисбаланс зарплат детективів, керівників відділів, спеціалістів і главспеців. Цей дисбаланс дуже серйозний, і це треба вирівнювати.

- У нових кадрів очі горять? Були цікаві знахідки?

- Так. Не буду називати прізвище, але проходила співбесіду одна дівчина, і за неї навіть був внутрішній конкурс між начальниками відділів, хто її собі забере, тому що вона, бувши на рядовій посаді в райвідділі міліції, розслідувала справу, що довела до керівника одного з фондів. Справу забрали у неї, але вона сама розкрутила це, вона весь ланцюжок вивела і т. д. І знаходяться ще такі самородки, ось їх намагаються забирати в НАБУ.

Є люди з хорошим інтелектуальним потенціалом і внутрішнім, але це недостатні умови для того, щоб у нас злочинці сиділи. Є ще й антикорупційна прокуратура, від якої багато залежить. Є надія, що Назар Холодницький, він молодий чоловік і думає про майбутнє. Його посада - шанс, незважаючи на те, що з ним проводили співбесіду люди не найкращі. Немає гарантії, але при цьому є надія, що він не буде ось так в лоб саботувати роботу. Якщо це раптом десь буде видно, ми будемо кричати і говорити про це.

- А вам не буває сумно, що антикорупційну інфраструктуру створили, а крім НАБУ нічого не працює?

Вважаю, що рано назвали Нацполіцією всіх

- Я б сказав ще, копи працюють. Під копами я маю на увазі Патрульну службу, але не все інше. Я вважаю, що рано назвали Нацполіцією все. Не можна було переносити на тих людей слово "поліція" - те, що асоціюється зі змінами. Це окрема розмова, сьогодні як раз будемо збиратися обговорювати питання про те, що відбувається в Нацполіції з хлопцями з Автомайдану. У нас є в Автомайдані група, яка займається Нацполіцією. У нас півтора десятка осіб з Автомайдану задіяно в атестаційних комісіях в різних регіонах.

Поки що антикорупційна структура не може працювати так, як треба. Ще рік не запускається електронне декларування держчинів, і ніхто не несе відповідальність. А що стосується розчарувань...

Коли стає дуже складно і немає віри в майбутнє, це означає, що перемога зовсім близько. Пам'ятаєте, як з Януковичем було? Деякі емігрували. Я впевнений, що вони дуже з цього приводу переживають, і все одно коріння їх тягнуть сюди. Хтось вважає, що щастя треба досягати миттєво, а я вважаю, що щастя - це такий процес, в якому ти живеш, ось таке життя. Адже комусь треба в цей період жити, змінювати і т. д.

- Тобто ви не належите до тих, хто на кожному розі бачить «#зраду»?

- Я не люблю слово «зрада». Але, на жаль, суди - повний провал. Прокуратура, на даний момент, провал повний. Поліція - на межі провалу, те, що відбувається, - це не реформа в поліції. ДФС і те, що стосується податкової з Насіровим, - це повний жах, ми розуміємо, так? Екологічна інспекція - поки повний нуль, але я сподіваюся, що прийшов новий міністр екології, і у нього є наміри це міняти. Я розібрався в екологічній інспекції, вже зараз є купа можливостей зупиняти те, що відбувається. Але там у інспектора зарплати - 1,5-3 тис. грн, і коли їм «заносять», то вони мовчать. Там необхідно скорочувати людей, збільшувати зарплати і давати їм можливість у випадках, коли це стосується вирубки лісів, самим відкривати вогонь. У них і зараз є право на зброю. Це свого роду правоохоронний підрозділ, але екологічний. СБУ з відходом Трепака (перший заступник голови СБУ, начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління, перебуває в опозиції до екс-генпрокурора Віктора Шокіна. - Авт.) багато втратила, хоча і там є порядні люди, але не на верхньому рівні.

Розумієте, у нас Кримінально-процесуальний кодекс при Януковичі писали під кума Пшонку, під Ківалова і Портнова, які контролювали суди, і тому така система вибудувана, що прокуратура - всьому голова. Я не здивуюся, що за якийсь час з'явитися сигнал про те, що десь когось розстріляли - того суддю або того Портнова. Тому що, якщо люди бачать відсутність правосуддя, причому в інстанції, яка повинна його виконувати, то починається самосуд, і ця проблема буде.

Зараз в регіонах почалися відкати, відновлення одіозних суддів і чиновників. А це - питання прокуратури, суду. Прокуратури, яка їм допомагає. Судів, з якими домовляються і т. д. Але, якщо об'єктивно дивитися, то звичайно ключове зло - це прокуратура. Тому що часто судді не можуть інших рішень прийняти - так справу готує прокуратура. Чому прокуратура періодично висмикує справи, наприклад, та що має відношення до Автомайдану справа Булатова? Адже Головне слідче управління МВС, яке розслідувало цю справу, сказало, що Булатова ніхто не викрадав. Але прокуратура - як професійний керівник, повинна була далі озвучити результат. В результаті, вони беруть його і відправляють на дослідування в Київську область. Справу зам'яли, у них була узгоджена воля. Тому що всі побоялися про це голосно сказати.

Я вважаю, що Булатова не викрадали. Автомайдан з ним розійшовся ще 19 січня 2014 року, коли він, по суті, злякався і засудив похід на Грушевського, до Кабміну. Ми його позбавили права виступати від імені Автомайдану, і він собі хоп - і тут зникає.

- Який напрямок НАБУ ви вважаєте найуспішнішим?

- Поки найбільша кількість результатів по суддям, яких взяли на хабарі. Пам'ятаєте історію з суддею, якому почали ставити питання по нерухомість, записану на його колишню тещу, але яка у нього «в користуванні» за договором? А він почав посилатися тільки на те, що це - незаконно отримані матеріали, які взагалі не можуть розглядатися. Це важливий момент - судову систему вивернути навиворіт і показати, які доходи у судді і чи відповідають вони тому, що у них є насправді.

- Олексій, ми не побачили вас у партійних списках у парламент, хоча знаю, що вас звали в прохідні частини різні люди. Але, на старості років, ви підведете свого онука до НАБУ або до Генпрокуратури. Біля доглянутих галявин будуть стояти бюджетні-пребюджетні машини, ну там «ланоси» скромненькі... І скажете: «У цих структурах, все прозоро, все чисто. І я доклав до цього руку»...

- Ну, Лана, які «ланоси»? Там вже електромобілі будуть стояти. І, може, вони вже навіть будуть низько літати. А що стосується партійних списків, то ми з Автомайданом проводили стратегічну сесію. Ми ставили собі запитання: чого б ми хотіли. Ми хотіли безтурботно ловити рибу, пити пиво, їздити світом. Але це все буде можливо, коли буде лад у нашому домі. І зараз ми наводимо його.

Розмовляла Лана Самохвалова

Фото: Олена Худякова, Укрінформ.

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-