Сергій Томіленко, виконувач обов'язків голови Національної спілки журналістів України
Польська журналістика зубастіша за українську
Інтерв'ю 01.02.2016 10:00 1145

Асоціація польських журналістів урочисто вшанувала минулого четверга у Варшаві кращих журналістів країни в 2015 році. У майже тригодинній церемонії брав участь й один закордонний гість - виконувач обов'язків голови Національної спілки журналістів України Cергій Томіленко, який вручив нагороду НСЖУ заступнику голови Асоціації польських журналістів (АПЖ) Агнешці Ромашевській-Гузи.

У розмові з власним кореспондентом Укрінформу у Варшаві Сергій Томіленко розповів про те, що об'єднує журналістські організації України та Польщі, допомогу польської журналістської спільноти українським колегам у складні часи, а також поділився своми поглядами на те, чим відрізняються українська та польська журналістика.

- Пане Сергію, якою була мета вашого візиту до Польщі?

- Національна спілка журналістів України є партнером Асоціації польських журналістів. Ми реалізовуємо багато спільних проектів, які стали особливо актуальними останнім часом, коли польська асоціація висловлює підтримку українським журналістам. Зокрема, це виражалося у матеріальній допомозі постраждалим журналістам у період подій на Майдані. Польські колеги збирали гроші й передавали їх на лікування, робили інші корисні справи. Зараз ми вийшли на стабільну роботу, що полягає, зокрема, у проведенні щорічного польсько-українського конкурсу журналістської майстерності для українських журналістів, де підтримуються кращі роботи на теми боротьби з корупцією, несправедливістю тощо. Польська сторона забезпечує фінансування, а ми спільно здійснюємо відбір цих робіт і їх оцінку.

Ми щороку проводимо у місті Кіземєж-Дольни (південний схід Польщі - ред.) польсько-український медіа форум, на якому обговорюємо актуальні поблеми. Останнім часом акцентуємо увагу на темах пропаганди, боротьби з нею в часи особливих випробувань для України.

З огляду на те, що ми спільно реалізовуємо багато проектів, Польща запрошує представників НСЖУ на щорічну церемонію нагородження польських журналістів, яка є найбільшою подією для Асоціації польських журналістів. На ній підбиваються підсумки діяльності за рік і визначаються кращі журналісти року за версією Асоціації.

- Які у вас враження від цього заходу?

- Це щира радість за колег, що в них є така церемонія, що це не пафосне "Журналіст року", яке часом організовується в Україні, а тут справді професійна атмосфера. Видно, що йдеться про професійне визнання роботи журналіста. У Польщі добре забезпечений процес підтримки кращих робіт, кращих журналістів, це в професійному середовищі аналізується, вивчається і є справжнім прикладом досягнення у журналістиці за останній рік.

Тому в мене відчуття щирої радості і щирої заздрості, що в Польщі є така церемонія, і що вона має визнання серед польських колег. Для мене і для нашої Національної спілки журналістів участь у ній була гарною нагодою вручити Національну премію за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка віце-президенту Асоціації польських журналістів Агнешці Ромашевській. Ця премія була заснована НСЖУ за видатні досягненні в захисті свободи слова, захисті професії журналіста в Україні. До пані Агнешки було три лауреати цієї премії - засновник видання "Дзеркало тижня" Володимир Мостовий, голова комісії журналістської етики, керівник проекту "Телекритика" пані Наталія Лігачова і головний редактор газети "Донбас" Олександр Бриж. І от у достойне коло лауреатів увійшла пані Агнешка Ромашевська. Торік у листопаді конкурсна комісія приймала рішення щодо нового лауреата, і всі зійшлися, що пані Ромашевська реалізовує дуже багато проектів, пов'язаних з Україною, дуже багато душі віддає підтримці журналістів, свободи слова, вона безкомпромісна у питанні професійних стандартів. Тому, було прийнято рішення підтримати її кандидатуру, але вручити премію - серед її польських колег на цій великій церемонії.

- Ви вже не один рік приїжджаєте до Польщі. На вашу точку зору, чого українська журналістика може повчитися в польської або ж навпаки?

У Польщі порядок денний ЗМІ самостійно формують професійні журналісти

- Сьогодні ми спільно шукаємо шляхи, як діяти і реагувати на події в часи інформаційної війни, інформаційної агресії, і це є темою наших дискусій під час медіафорумів. Але важливо, і ми говоримо про те, що в Польщі є стабільний інформаційний простір, і в ньому великий вплив відіграють професійні стандарти, позиція журналіста. Тут порядок денний ЗМІ самостійно формують професійні журналісти. В Україні порядок денний ЗМІ часто формує засновник, власник ЗМІ, і не завжди журналісти повністю можуть відстоювати редакційну політику. У нас вони можуть бути незалежними в окремих темах, але можуть бути й теми, які є чутливими до засновників, власників, держави тощо.

Враження від знайомства з польськими медіа і від того, як вони організовані такі: вплив журналістів і рівень професійних стандартів є вищим і має глибші традиції, ніж в Україні.

В Україні ми постійно говоримо, що формуємося, шукаємо свій шлях, підходи, а тут - стабільна журналістика. Водночас, вона дуже активна, дуже зубата і ключовий, як на мене, аспект - що тут доволі органічно знаходять спільну мову журналісти різних поколінь. В Україні більшою мірою спостерігаємо, що молодь не знаходить спільної мови, або ж не шукає її з журналістами старшого віку, а журналісти старшого віку теж її  не шукають.

- Під час свого виступу ви торкнулися важливих моментів підтримки польськими журналістами України під час інформаційної війни, яка ведеться проти нашої держави. Як це проявляється?

- Ця підтримка, з одного боку, проявляється в реалізації певних видів допомоги журналістам, які постраждали на передовій у період Майдану, війни на Донбасі. Йдеться про лікування постраждалих журналістів, до чого долучилася Асоціація польських журналістів. Крім прямої матеріальної підтримки, відбувається підтримка професійних стандартів через проведення професійного конкурсу.

З іншого боку, польські ЗМІ і медіаорганізації активно відряджають до України своїх журналістів, щоб вони висвітлювати події і доносили до своєї аудиторії правдиву інформацію. Таким чином, польська громада підтримує прагнення України до Європи, підтримує Україну в боротьбі за свободу у протистоянні з Росією. Ми знаємо багато польських журналістів, які працюють в Україні, наприклад Павел Боболович, який висвітлював гарячі події з Майдану, потім Донбасу. Польські журналісти справді проявляють інтерес до України.

- ...і допомагають викривати російську брехню й пропаганду...

- Так, допомагають викривати брехню і пропаганду своїми публікаціями. Наприклад, нещодавно Асоціація польських журналістів прийняла окрему заяву, в якій наголосила, що російська пропаганда зловживає і дає недостовірну інформацію про те, що нібито польські журналісти відвідують Крим. Це фейк російської пропаганди, і він спростовується. Але для нас важливо, що ті спростування Україна робить не самостійно, адже ми є стороною конфлікту, а польські журналісти заперечують цю брехливу інформацію.

Юрій Банахевич, Варшава

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-