Жителів Одещини закликали до створення нових ОТГ

Жителів Одещини закликали до створення нових ОТГ

Децентралізація
Укрінформ
У двох районах Одещини, де протягом трьох років не створено жодної об'єднаної територіальної громади, відбулись комунікаційні заходи інформаційної кампанії "Я - громада" з підвищення обізнаності щодо суті децентралізації. 

Заходи в райцентрах Сарата та Ананьїв проведено у вигляді публічної дискусії прибічників і опонентів децентралізації та діалогових і квестових заходів на вулицях у форматі "Містечка децентралізації", організованих учасниками промо-кампанії "Я - громада" та фахівців Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Організатори ставлять за мету публічне підбиття підсумків першого етапу реформи децентралізації, підготовку депутатів та інших представників громад до ухвалення усвідомлених рішень щодо об'єднання та подолання перешкод на шляху до створення ОТГ.

"Сьогодні ми підбиваємо підсумки реформи децентралізації. Маємо сотні прикладів діяльності успішних громад, що обрали гідних лідерів і добилися значних змін на краще в процесі об'єднання з сусідами. Бюджети деяких ОТГ зросли втроє-уп'ятеро, населені пункти упорядковуються, змінюють свій вигляд. Але є й такі райони, де населення мало знає про реформу  децентралізації, які вона забезпечує переваги жителям, а деякі сільські та районні керівники навіть блокують створення ОТГ. Оскільки в січні наступив другий етап реформи, є сенс обмінятись думками. З одного боку, запрошуємо поділитися досвідом лідерів ОТГ Олександра Чумака та Валерія Косенка, а з другого - розраховуємо почути аргументи опонентів, які четвертий рік вишукують різні причини, щоб не створювати об'єднаних громад, і продовжують вичікувати", - звернулась координатор проекту "Я - громада" Олена Слизюк до депутатів, сільських голів, учителів та інших учасників зустрічі в Саратському будинку культури.

Читайте також: На Чернігівщині півсотні громад вже уклали 12 договорів про співпрацю

Слизюк нагадала, що "ті громади, які встигнуть до кінця 2019 року об'єднатися, теж матимуть значні преференції, які вже отримали близько тридцяти ОТГ Одещини, в тому числі Маразліївська громада. Зокрема, будуть поповнені бюджети за рахунок передачі земель за межами населених пунктів, але, очевидно, доведеться також припинити практику ухилення сільських підприємців від несплати податків на землю".

Голова Маразліївської ОТГ Олександр Чумак констатував, що "створення жителями сіл ОТГ, розбудова інфраструктури та заснування нових сільських підприємств - це спільний успіх. Причому вкладаємо кошти з бюджету в розвиток усіх населених пунктів - як Маразліївки, так і сіл Широке, Долинівка, Олексіївка, Мар'янівка. Для прикладу, за три роки вкладено 5 мільйонів гривень в інфраструктурні проекти Долинівки, де проживає близько семисот жителів, передусім реконструйовано школу й прокладено сільський водогін, якого тут чекали понад сорок років. На черзі - ремонт будинків сільських спеціалістів".

Відповідаючи на запитання селищного голови Сарати Анатолія Негодяєва про розподіл бюджету, Чумак уточнив, що "бюджет тієї ж Долинівки поповнюється щороку за рахунок надходжень до бюджету від місцевих підприємців на більш як півтора мільйона гривень". І це типова ілюстрація, як розвиваємо інфраструктуру таких невеличких населених пунктів, як Долинівка чи Широке, в умовах ОТГ".

Чимало схожих фактів відродження населених пунктів у межах Великомихайлівської ОТГ навів і заступник селищного голови Косенко. Не обійшлось і без гострої дискусії, що виникла при обговоренні відносин керівників сільрад з фермерами, які орендують земельні ділянки за явно заниженими ставками. Коли голову Світлодолинської сільради Володимира Проданова спитали, на базі якої орендної ставки працюють місцеві фермери, він ухилився від відповіді. А після повторення запитання, чи не пов'язано це з приховуванням доходів, відвертий противник реформи з децентралізації просто покинув залу, де відбувалась публічна дискусія.

Так само вчинив і Кулевчанський сільський голова Михайло Попов, що теж відомий як один з опонентів реформи. Інші учасники дискусії жваво цікавились, як саме долали труднощі й досягали успіхів Косенко, Чумак, керівник відділу освіти Пісківської ОТГ Наталя Новікова та інші.

За словами селищного голови Негодяєва, "є всі умови для створення декількох ОТГ і в Саратському районі, зокрема, однієї з них на базі Саратської селищної ради. Жителі сусідніх сіл Новоселівка, Веденка та Світла Долина не раз висловлювались за об'єднання з Саратою. Але чинять опір реформі такі сільські голови, як Попов, що, очевидно, керуються при цьому певними власними мотивами. Крім того, не бачу зацікавленості у реформуванні відносин з боку керівництва району".

Публічна дискусія виявила й інших депутатів та представників громадськості, що схиляються до підтримки процесів децентралізації, які тривають на Одещині.

З райцентру Сарата учасники промо-кампанії "Я - громада" вирушили до Ананьєва, де провели резонансну акцію "Містечко децентралізації" у формі інтерактивних діалогових заходів "Містечко децентралізації" на центральній площі та міських вулицях, що включали роздачу газетного випуску "Я громада", розміщення яскравих банерів, які ілюструють здобутки багатьох ОТГ за останні роки й підсумки першого етапу реформи з децентралізації.

Крім того, організатори промо-туру провели тематичну зустріч з мером Ананьєва Павлом Маковецьким та підприємцями, представниками громадськості й місцевими депутатами. У рамках "Містечка децентралізації" було представлено модель сучасної ОТГ та різні сфери її діяльності: освіта, охорона здоров'я, екологія, ЦНАП, спорт тощо. У ході міні-дискусій, організації квесту та інтерактивних розважальних заходів організатори проекту досягли кращої обізнаності жителів Ананьївського району щодо різних аспектів реформи децентралізації та прагнули заохотити громадян ставати агентами змін.

З Ананьєва учасники промо-кампанії "Я - громада" вирушили до Нової Одеси Миколаївської області, де також заплановані зустрічі та панельні дискусії з прибічниками й опонентами реформи децентралізації та масштабні інформаційно-просвітницькі заходи у форматі "Містечка децентралізації". Найближчим часом учасники кампанії «Я – громада» планують здійснити промо-акції у 39 населених пунктах України.

Програма "U-LEAD з Європою" фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами - Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією і підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

 Фото: Ніна Ляшонок та facebook.com/genova.evgenia

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-