Сергій Філь, в.о. голови Луганської ОДА - керівника обласної ВЦА
Відкрите спілкування між українцями нейтралізує ворожу пропаганду
25.04.2019 17:42

Доки в країні вирують політичні баталії й громадяни сперечаються – якого ми отримаємо Президента на найближчі п’ять років, у Луганській області триває протистояння російській збройній агресії. Як саме область долає наслідки воєнних руйнувань і впроваджує загальнодержавні реформи, розповів виконувач обов’язків голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Філь.

- В Україні відбулися вибори президента. Як ви оцінюєте результати голосування в Луганській області?

- По-перше, хочу звернутися до жителів Луганської області й подякувати їм за те, що вони не лишилися осторонь, а прийшли на дільниці та проголосували. На рівні області, у співпраці з правоохоронними структурами було зроблено все, щоб не допустити провокацій і забезпечити порядок та належні умови для вільного волевиявлення громадян. Особливо це стосується прифронтових територій, зокрема, Станиці Луганської та Щастя, де вибори не відбувалися вже багато років.

Контрольно-пропускний пункт у Станиці Луганській працював у посиленому режимі. Усі, хто мав бажання, змінили місце голосування та віддали голоси за свого кандидата.

Явка в обох турах була досить високою, а головне – не було зафіксовано системних порушень. Це свідчить про те, що Україна – цивілізована, демократична держава. Незважаючи на те, що у нас триває війна, вибори відбулися.

- Про які напрямки розвитку області можна говорити?

- Якщо говорити в цілому, то область має затверджену Стратегію розвитку до 2020 року. У цьому документі визначені чотири стратегічні цілі: відновлення критичної інфраструктури, розвиток громад в умовах децентралізації, відновлення економіки та посилення безпеки громадян.

Успіхи децентралізації демонструють утворені в Луганській області об’єднані територіальні громади, які отримали кошти і повноваження, щоб ними розпоряджатися. Крім того, держава спрямовує субвенцію на формування інфраструктури ОТГ. У минулому році тут було передбачено коштів у сумі понад 37 млн грн. Усі знають позитивні приклади Новопсковської та Біловодської ОТГ, де створені спроможні, успішні громади, що стали взірцем для розвитку інших. Наприклад, завдяки державній підтримці та міжнародній технічній допомозі, громади отримали ЦНАПи, а жителі – якісні й сучасні послуги. Це і є символи позитивних змін, що будуть примножуватися.

А от про відновлення економіки говорити важко. Війна та окупація частини області накладають свій відбиток. Левова частка промисловості залишилася на окупованій території, а фактична енергетична ізоляція області загрожує роботі підприємств, що працюють на підконтрольній українській владі території Луганщини. Щоб зарадити цій ситуації, ми, по-перше, будуємо підстанцію «Кремінська», що приєднає енергетичну систему області до всеукраїнської та дозволить забезпечити стале енергопостачання. По-друге, залучаємо іноземних інвесторів для будівництва сонячної електростанції. Втім, значна більшість підприємств в області є аграрними, і вони отримують певну державну підтримку, особливо у галузі тваринництва.

Ми переходимо на середньострокове планування економіки. Це означає, що у великих інфраструктурних проектів буде більше шансів на реалізацію. Про те, які об’єкти необхідно побудувати або реконструювати в області, ми радилися з владою на місцях та активними громадянами.

Робота щодо визначення пріоритетів розвитку Луганщини тривала майже півроку, ми почули кожну громаду. У результаті ми маємо план розвитку області на найближчі три роки, що містить 679 об’єктів, спрямованих на розвиток пріоритетних напрямів: транспортно-логістичної інфраструктури, промисловості й сільського господарства, житлово-комунального господарства, освіти, медицини, культури.

- Особливо важливим є відновлення доріг...

- Безумовно, як і по всій Україні. Ділянки більшості автошляхів Луганщини мають численні пошкодження, тому відновлення дорожньо-транспортної інфраструктури є нагальною потребою.

Цього року на відновлення доріг обласного значення передбачено 439 млн грн. Це на понад 87 млн грн більше, ніж торік. Окремо фінансується утримання і ремонт автошляхів державного значення та комунальних. Все одно ми розуміємо, що виділених коштів не вистачить на всі дороги, тому рішення про те, які ділянки ремонтувати у першу чергу, приймали разом із місцевими органами влади.

Для мене принциповим питанням було відновлення нормального сполучення між Станицею Луганською та Щастям. Це так звана «дорога життя», якою щодня пересуваються тисячі людей з окупованої території, і вони мають бачити, що на підконтрольній території Луганської області турбуються про своїх.

Дорога перебуває на балансі Служби автодоріг Луганської області, але проблема з її станом довгий час залишалася проблемою місцевої влади. Наша позиція – відремонтувати цей автошлях, навіть якщо ми ним не опікуємося.

Область почала ремонт, як тільки дозволила погода. Роботи коштом обласного бюджету вже ведуться, і ми проконтролюємо, щоб підрядник виконав їх максимально якісно. Орієнтовна здача об’єкта – кінець травня - початок червня.

Триває й капітальний ремонт Сватівського мосту через річку Красна. Його заплановано ввести в експлуатацію до кінця літа цього року.

- Упродовж останніх трьох років в Україні реалізуються масштабні реформи, зокрема, освіти та медицини. Наскільки ефективно вони впроваджувалися на Луганщині?

- На рівні обласної влади послідовно виконувалися всі завдання президента та уряду стосовно впровадження загальноукраїнських реформ. Звісно, можна говорити про перші відчутні результати.

У межах реформування первинної ланки медицини в області триває будівництво 11 лікарських амбулаторій у сільських районах. Загальна вартість складає 74,4 млн грн. Навесні будуть здані в експлуатацію 8 амбулаторій, інші – протягом року. На прикладі вже добудованої амбулаторії у Кремінній я особисто переконався, що це принципово нові приміщення, зведені відповідно до державного стандарту, і обладнані вони також будуть належним чином.

Філософія цієї президентської ініціативи – в тому, що кожна людина має право на якісну медичну допомогу, не залежно від того, живе вона у місті чи селі. І вже зараз ми бачимо, як завдяки реформі первинної ланки медицини на Луганщині створюються гідні умови і для пацієнтів, і для лікарів. Райони, де десятиліттями не будувалися заклади охорони здоров’я, отримають нові амбулаторії з автомобілями для лікарів у комплекті. Обличчя української медицини змінюється – і це факт.

Щодо освіти, то розвиток цієї системи є одним зі шляхів відновлення і розбудови миру на Луганщині. Від того, як ми виховаємо наших дітей, як навчимо їх орієнтуватися в житті, залежить майбутнє. Перші кроки цієї реформи уже також бачимо. Близько 6 тисяч дітей із вересня навчаються за концепцією «Нова українська школа». Це зовсім інший підхід до процесу, нові стандарти.

У 2018 році наша область на розвиток освітньої сфери з Державного бюджету отримала 40,9 млн грн. Для першокласників і вчителів закупили нові меблі, комп’ютерну техніку, методичні матеріали, а під час ремонту шкіл враховуються вимоги нового освітнього простору.

За результатами роботи за минулий рік ми детально проаналізували всі кроки впровадження реформи, зробили висновки і рухаємося далі. Уряд посилив контроль за ефективністю використання коштів. Органи місцевого самоврядування розуміють свою відповідальність, тому вчасно виділяють співфінансування, щоб провести тендерні процедури.

В області вже створено 16 опорних шкіл, тому якісна освіта стала більш доступною для дітей, які проживають у селах і селищах.

«Нова українська школа» має підтримку влади на всіх рівнях, тому можна впевнено говорити про плани. Буде створено 650 додаткових місць у закладах дошкільної освіти, продовжиться розвиток мережі опорних шкіл і закупівля шкільних автобусів. Ми також працюватимемо над створенням інклюзивно-ресурсних центрів, відкриттям груп і класів з інклюзивною формою навчання у школах.

Таким чином, загальнодержавні реформи впроваджуються в Луганській області досить активно.

- Наскільки відчувається вплив з боку країни-агресора у суспільстві? Чи боретеся ви з цим?

- Луганська область перебуває в епіцентрі російської гібридної агресії. У цьому протистоянні ми залучаємо усі доступні сили й засоби. Щоб зменшити інформаційний вплив, побудовано телевізійну вежу, яка доносить український сигнал на частину окупованої території. На черзі – будівництво другої вежі, що дозволить значно збільшити покриття українського телерадіомовлення.

Протягом багатьох років нам нав’язували міфи умовно про «москалів» та «бандерівців», між якими пролягає величезна прірва. Спільний ворог об’єднав країну.

Щоб подолати стереотипи та зміцнити зв’язки між жителями двох крайніх областей — східної й західної – у Львівській та Луганській областях реалізується проект «Змінимо країну разом!». Він працює за принципом «краще один раз побачити, ніж сто разів почути». Працівники культури, освіти та засобів масової інформації, а також діти їздять у Львівську область із Луганщини й навпаки. Вони на власному досвіді переконалися, що по обидва боки Дніпра живуть гарні люди, такі ж громадяни, яких єднають спільні цінності, а завдяки проекту – професійні зв’язки та міцна дружба. Ми бачимо, що відкрите спілкування між українцями нейтралізує ворожу пропаганду.

За два попередні роки учасниками згаданого проекту стали понад 2,5 тисячі людей. Цього року ми також проводимо конкурс проектів освітніх, культурних та медійних обмінів. На їх реалізацію з обласного бюджету виділено 1,3 млн грн. Ці кошти розподіляються за напрямами: по 500 тисяч на втілення проектів у сферах культури та освіти, 300 тис. грн – на медійні.

Учасники проекту «Змінимо країну разом!» створять ще низку спільних національно-патріотичних проектів та обміняються професійним досвідом. Завдяки медійній складовій, працівники ЗМІ випустять десятки публікацій, що допоможуть жителям Львівщини та Луганщини більше дізнатися про культуру, визначні місця, традиції та історію областей із протилежних боків країни.

Переконаний, що дружба та просте спілкування здатні протистояти агресії, а обмін життєвим досвідом допоможе регіонам розвиватися.

Ірина Кропивницька, Сєверодонецьк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-