Коли не вистачає часу в добі, або Як живуть громади на Донеччині

Коли не вистачає часу в добі, або Як живуть громади на Донеччині

Децентралізація
Укрінформ
Про те, що село Іллінівка раніше мало назву Комуна Ілліча, місцеві мешканці навіть не згадують. На це просто немає часу.

«Коли ми об'єдналися і зрозуміли, що можемо впливати на своє життя, у наших жителів з'явилося стільки планів, що не вистачає часу в добі, щоб їх реалізувати», - розповіла секретар Іллінівської об’єднаної територіальної громади Валентина Троян відвідувачам – експертам Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Вони тут бувають часто — надають консультативний супровід громаді за всіма напрямками. Сприяють не тільки підвищенню професійного рівня представників місцевої влади, але й допомагають з проведенням фінансових розрахунків, кадровими та юридичними питаннями тощо. Чим зараз живе Іллінівська громада, що зробили минулого року, які пріоритети визначили для розвитку та як виходять на новий рівень життя місцевих жителів, команда Донецького ЦРМС поцікавилась під час чергового візиту до ОТГ.

У майбутнє — розбитими дорогами

Село Іллінівка знаходиться майже на околиці Костянтинівки – навіть високоповерхівки видно. Коли промисловість міста розвивалася, людям було добре, а під час занепаду люди покидали села. Немає роботи, перспектив, розбиті дороги і ліхтарі…

Невтішну ситуацію вирішили змінити мешканці 12 населених пунктів і 9 селищних рад і щойно, як розпочався процес децентралізації, заявили про готовність об’єднатися. Так у грудні 2016 року з’явилася Іллінівська ОТГ. Об’єдналася за принципом «рівний до рівного», хоч у деяких селах майже не було молоді – переважно там залишилися пенсіонери.

Оскільки особливо «гучним» напрямком роботи був доброустрій територій, то в першу чергу взялися за дороги. Довгі роки пересуватися районом було насправді дуже непросто: дороги — розбиті вщент.

Валентина Троян сама щодня їздить на роботу в Іллінівку і різницю від того, що було і стало, буквально відчуває на собі.

У 2018 році Іллінівська ОТГ отримала від держави 5,6 млн грн інфраструктурної субвенції. З місцевого бюджету на ці потреби виділили понад 1 млн грн. Також залучали гроші, переміщені з тимчасово окупованої території. За ці кошти реалізували три проекти. Провели реконструкцію насосної та водопровідної мереж у селі Полтавка, капітальний ремонт вулиць у селі Стара Миколаївка, капітальний ремонт переходу між вулицями в селі Плещіївка. Нині ремонтуються водогони, системи освітлення.

«Наші мешканці вже відчувають позитивні зміни. Більшість адміністративних послуг можна отримати, не виїжджаючи з громади, їх якість поступово, але впевнено покращується. У цьому ми слухаємо наших сільських старост. Приймаємо рішення на виконкомі, виносимо їх на сесію. Все у нас чесно і відкрито», - розповідає Троян.

Завдання номер один

Звісно, не всі одразу зрозуміли переваги децентралізації. У селян спочатку були побоювання: як буде з медициною, якщо відокремитись від району? Мало хто здогадувався, як воно буде працювати. Та й влада розуміла, що покращення якості первинного медичного обслуговування є одним з головних напрямків роботи.

Були проведені численні розрахунки, консультації, круглі столи. І попри чималі витрати, всі зійшлися на тому, оскільки громада вимагає надання розвинутих медичних послуг — значить, амбулаторіям бути. Сьогодні добігає кінця будівництво двох амбулаторій – у селах Іллінівка та Клебан Бик. Гроші на реформування сільської медицини виділили в Міністерстві охорони здоров’я.

Громада з щирою душею

Всі громади рано чи пізно розуміють, що потрібно не лише обслуговувати населення, а й заробляти, рахувати і раціонально витрачати кошти, створюючи власні «фішки», які були б цікавими інвесторам і жителям громади.

Село Олександро-Калинове і є такою «фішкою» Іллінівської ОТГ. Це безперечно душа і серце громади. Минулого року капітально відремонтували Центр культури та дозвілля. Загальна вартість проекту складала 15 млн грн, причому третина цієї суми була виділена на умовах співфінансування з бюджету ОТГ.

Директор клубу Таїсія Піддубна розповіла, що останній раз ремонт тут робили близько 30 років тому. Весь цей час клуб підтримували своїми зусиллями жителі села. Відтепер вони мають змогу змістовно та цікаво проводити дозвілля.

Не забувають в Олександро-Калиновому і про розвиток туризму: у відомому на всю Донеччину сільському музеї є старовинна дитяча колиска, погойдавши яку молода жінка, що хоче дитину, може завагітніти. Та це ще не всі дива!

На території Іллінівської ОТГ знаходиться регіональний ландшафтний парк «Клебан Бик», в чарівні краєвиди якого закохується кожний, хто бачив їх на власні очі.

У серпні численних гостей приймає фестиваль «Смолянський куліш», який проходить у громаді.

Новим активним учасником процесу розвитку зеленого туризму стала віслючка на ім’я Данка. Тваринці завели навіть сторінку в Фейсбуці. З 1 травня відкривається новий сезон сільського туризму у селі Олександро-Калинове. Данка вже підросла і готова до нового туристичного маршруту «Смолянська полонянка».

У перспективі розбудова трьох парків у Іллінівці, Олександро-Калиновому, Довгій балці, відкриття Центру культури та туризму, а також молодіжного центру «Толока» в Олександро-Калиновому. З літа в Іллінівській ОТГ почне працювати наметовий табір для відпочинку місцевих дітей та молоді.

Солодощі для Європи

Сільське господарство для громади залишається основним – економічний потенціал складають 15 сільськогосподарських підприємств, стільки ж фермерських господарств. Значну ставку на розвиток в Іллінівській ОТГ зробили і на підприємництві; це вагомий потенціал для наповнення місцевого бюджету.

На жаль, частина підприємств, які працюють на території громади, юридично зареєстрована в інших містах. Звісно, сільська рада проводить роботу, щоб податки сплачувались за місцем розташування підприємства. Деякі з них погоджуються на такий формат стосунків, розуміючи, що від наповнюваності бюджету залежить розвиток території.

Серед таких підприємств - «Арсенал Пак», де виготовляють солодощі. Коли йдеться про якість продукції, часто-густо спрацьовує старий стереотип: вона є десь там, далеко, але не у нас... Але це не той випадок. Кондитерське виробництво з’явилось на території Іллінівки 16 років тому. Починали з фасування горішків, а коли купили обладнання, почали виробництво солодощів: мармеладу, пастили, карамелі тощо. Ринками збуту була Україна, великий обсяг відправляли в Донецьк, Горлівку, Луганськ. 2014 рік вніс серйозні корективи, серед яких – втрата частини обладнання, готової продукції, традиційних ринків збуту. Але вдалось мобілізувати сили, вийти на нові рівні та співпрацювати з європейськими партнерами. З 2016 року солодощі з Іллінівки почали експортувати до Польщі, Латвії, Румунії.

Читайте також: Куць обговорив зі старшим радником посла США реформи та розвиток громад на Донеччині

Щомісяця фабрика відвантажує до 30-40 тонн продукції на продаж. «Арсенал Пак» готовий до розширення потужностей і відкриття нового цеху з виготовлення випічки. Тут розраховують отримати грант від USAID за проектом «Економічна підтримка східної України» на придбання необхідного обладнання.

Гарне слово — приріст!

За досвідом до Іллінівської громади їдуть представники тих сільських територій Донецької області, які поки не наважились на об’єднання.

«Якщо коротко сказати про переваги децентралізації, то ми отримали можливість зробити те, про що давно мріяли, — створити потужну громаду. І ніхто з приєднаних сіл не каже, що стало гірше. Старости отримують гідну зарплату, але ж і працюють на результат: бути на роботі 24 години і 7 днів на тиждень, бо це відповідальність за все село, всю громаду», - каже секретар Іллінівської об’єднаної територіальної громади Валентина Троян.

Але слід бути об’єктивними і нагадати громадам, що держава «спонсорувати» об’єднання довго не буде. Тому минулого року за участю експертів Донецького ЦРМС Іллінівська сільська ОТГ розробила та затвердила Стратегію розвитку громади на період до 2025 року.

На початку поточного року експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні проаналізували фінансові показники 665 ОТГ, розділивши громади на групи залежно від чисельності населення.

«Іллінівська ОТГ відноситься до 227 ОТГ з населенням від 5 до 10 тис. жителів. За результатами виконання бюджету минулого року наша ОТГ показала значний приріст. Якщо за результатами дев’яти місяців у громади було 78 місце, то за весь 2018 рік ми перейшли на 32 місце», - коментує радник з питань місцевих фінансів Донецького ЦРМС Сергій Івахнін.

Від інклюзивно-ресурсного центру до гуртка робототехніки 

Найближчим часом в Іллінівській громаді відкриється інклюзивно-ресурсний центр, який буде працювати в рамках міжмуніципального співробітництва також для Шахівської ОТГ.

Скористатися його послугами зможуть близько 70 дітей з особливими освітніми потребами. В центрі надаватимуть комплексну оцінку розвитку дітей віком від 2 до 18 років, а також допомагатимуть їхній соціальній адаптації. З цією метою в ІРЦ працюють практичний психолог, вчитель-логопед, вчитель-дефектолог та вчитель-реабілітолог.

«Кожна громада має певні переваги в одному напрямку та нестачу ресурсів в іншому. Такий інструмент, як міжмуніципальне співробітництво громад дозволяє ефективніше використовувати гроші, покращувати послуги там, де самотужки громада не впоралась би», - каже радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС Максим Ткач.

У громаді вже відкриті Центр безпеки, опорна школа, відремонтований клуб, створена дитячо-юнацька спортивна школа та інші об’єкти. Молодь стежить за новими технологіями – в Іллінівській ОТГ працюватиме гурток робототехніки. Та хіба перелічиш все, що зроблено! Головне, що люди уже відчувають реальні зміни на краще, а це означає, що рухаються іллінівці у правильному напрямку.

Програма "U-LEAD з Європою" фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Віра Ільїна, Донецька область

Фото: Віра Ільїна та Донецький ЦРМС.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-