Підпал угорського центру в Ужгороді: трьом полякам загрожує 10-12 років в'язниці

Підпал угорського центру в Ужгороді: трьом полякам загрожує 10-12 років в'язниці

Укрінформ
У Кракові відбулося засідання щодо трьох поляків, яких обвинувачують у нападі на угорський центр в Ужгороді, їм загрожує до 10 та 12 років позбавлення волі.

Про це повідомляє Польське радіо.

"Метою тієї акції було знищення майна, а не підпал будинку. Про це у понеділок, 4 березня, заявив у суді в Кракові один із обвинувачених у підпалі фасаду будинку Товариства угорської культури Закарпаття в Ужгороді", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що Міхалу П. загрожує до 12 років позбавлення волі, Адріанові М. і Томашу Ш. – до 10 років.

За словами прокуратури, такі дії мали «навмисно публічно підбурити до нетерпимості на національній основі між українцями та угорцями», а також призвести до «порушення устрою України та поглибити національні поділи між українцями та угорцями».

Адвокати підсудних внесли у понеділок клопотання із проханням зробити судовий процес закритим, мотивуючи це тим, що іноземні мас-медіа, які пишуть про справу, розкрили зображення та особисті дані обвинувачених. Суд відхилив цю заяву.

Адріан М. і Томаш Ш. у понеділок зізналися у своїй участі в акції, однак вони не погодилися із правовою класифікацією їхнього діяння як терористичного акту.

Адріан М. декілька разів повторив, що вони мали тільки пошкодити фасад будівлі та залишити видимі сліди. На запитання про те, чому вони повторили свою акцію, обвинувачені заявили, що результат першої спроби не задовольнив замовників, бо пляшка з коктейлем Молотова, кинута в будівлю, відбилася та впала на тротуар, не завдавши пошкоджень центру. А тому під час другої спроби Адріан М. поставив куртку, змочену бензином, за ґрати вікна. Адріан М. і Томаш Ш. сказали, що незадовго до акції вони переконалися, що у будівлі нікого немає.

Ш. також заявив, що не знав, хто був замовником цього нападу, а також не мав впливу на рішення про її перебіг та повторення. Його завданням, як запевнив він, було записування на камеру, а мотивацією – гроші.

Адріан М. і Томаш Ш. сказали у суді, що кожний з них отримав за атаку на центр в Ужгороді 1 тис. злотих до і додатково 1 тис. після здійснення нападу.

За словами Томаша Ш., ще до поїздки в Україну було з’ясовано з Міхалом П., що ця акція не пов’язана із діяльністю радикальної, ультраправої організації Falanga. Хоча Ш. визнав, що він був колись членом «Фаланґи» та брав участь, зокрема, в організованих нею демонстраціях, але нині він не є її членом. Адріан М. заявив, натомість, що ніколи не був членом «Фаланґи».

Адвокат одного із обвинувачених попросив у понеділок допитати – у межах міжнародної правової допомоги – Мануеля Охсенрайтера, аби той роз’яснив, чи спілкувався з Міхалом П. про заплановані акції в Ужгороді.

Як повідомляв Укрінформ, у судовому процесі щодо підпалу угорського центру в Ужгороді пред'явлені докази в організації цього злочину німецьким громадянином Мануелем Оксенрайтером, який раніше був референтом одного з депутатів Бундестагу від правопопулістської партії "Альтернатива для Німеччини".

За даними німецьких ЗМІ, у справі Оксенрайтера віднайдено російський слід. Так, він неодноразово зустрічався з російським філософом Олександром Дугіним, відомим своїми правоекстремістськими поглядами. Зокрема, вони співпрацювали у центрі Katehon, де головою наглядової ради є російський мільярдер Костянтин Малофєєв, відомий у ЄС, США та Україні тим, що фінансово підтримує сепаратистів на Донбасі. Саме через фінансову підтримку невизнаних республік на сході України він перебуває у санкційних списках ЄС.

Судом у Кракові встановлено, що підпал будівлі "Товариства угорської культури Закарпаття" в Ужгороді у лютому 2018 року безпосередньо здійснили двоє громадян Польщі Адріан М. та Томаш С. Під час обшуків у них знайдені речі зі слідами запалювальної суміші. Обоє визнали свою вину і вказали, що отримали відповідне замовлення від польського праворадикала Міхала П., який є членом правоекстремістського угруповання Falanga.

Читайте також: У підпалі центру угорців в Ужгороді знайшли "російський слід"

Йому прокуратурою Кракова також висунуті відповідні обвинувачення. Міхал П. повідомив у судовому засіданні, що Оксенрайтер нібито організував підпал, дав детальні вказівки, як його вчинити, та заплатив йому за виконання 1500 євро, частину яких особисто передав виконавцю в берлінському аеропорту. За словами Міхала П., Оксенрайтер вимагав відразу після вчинення підпалу надіслати йому відео ужгородської будівлі зі слідами пожежі, повідомляють ЗМІ і додають, що "коли Оксенрайтер побачив відео у месенджері, то відповів, що зроблено, "більше, ніж достатньо".

Підпал у будівлі "Товариства угорської культури Закарпаття" в Ужгороді був учинений 4 лютого 2018 року. Раніше було відомо про трьох підозрюваних у справі, які є поляками та пов'язані з різного роду неофашистськими та ультраправими організаціями.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-